אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי ועדת הכספים מאיימים: לא נקיים דיונים שקשורים לאוצר צילום: אלכס קולומויסקי

חברי ועדת הכספים מאיימים: לא נקיים דיונים שקשורים לאוצר

חברי הוועדה הודיעו שאם יתקיימו ישיבות בנושאי האוצר - יגיעו רק כדי להצביע נגדו. ברקע העימות ויכוח על נוהל שקיפות בהעברות תקציביות והתבטאותו של הממונה על התקציבים באוצר כי יש להחרים את היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד שגית אפק

06.03.2017, 11:48 | שחר אילן

חברי ועדת הכספים של הכנסת הודיעו הבוקר בישיבת הוועדה שיחתמו היום על מכתב לפיו לא יקיימו דיונים בנושאים הקשורים לאוצר עד להסדרת נוהל ההעברות התקציביות. חברי הועדה איימו שאם יתקיימו ישיבות בנושאי האוצר, יגיעו רק כדי להצביע נגדו.

ברקע העימות שני נושאים. אחד מהם הוא הויכוח על נוהל שקיפות ההעברות התקציביות. הנוהל מחייב את האוצר להעביר לכל העברה תקציבית מידע מפורט. האוצר מסרב להעביר את ההיסטוריה התקציבית של כל תקנה.

הנושא השני הוא התבטאותו של הממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי בדיון פנימי כי יש להחרים את היועצת המשפטית של הועדה עו"ד שגית אפק. זאת בעקבות חוות הדעת של אפק כי הליך קבלת חוק מס דירה שלישית פגום.

בצלאל סמוטריץ בצלאל סמוטריץ' חבר ועדת הכספים | צילום: עומר מסינגר בצלאל סמוטריץ

בליל הדיונים על קבלת החוק בסוף 2016 אמרה אפק כי "אפילו במושגים של חוק ההסדרים קורותיו של פרק זה חורגים באופן קיצוני מהליכי חקיקה תקינים". כן ציינה כי כיוון שהיא עצמה לא הספיקה ללמוד את החוק "תתקשה לתת יעוץ משפטי הולם". חוות הדעת הזא עומדת במרכז העתירה לבג"ץ נגד חוק מס דירה שלישית.

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני חשף שכבר חודש הוועדה לא דנה בהעברות תקציביות בגלל המחלוקת על הנוהל. "נוצר מצב מטורף. האוצר מתנהל כאילו הכנסת חותמת גומי וועדת הכספים עובדת אצל האוצר". הוא סיפר שח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי מחתים את כל חברי הוועדה על מכתב לפיו "לא נעסוק בשום יוזמה של האוצר עד שהנוהל לא יוסדר כמו שאנחנו רוצים ולא כמו שהאוצר מנסה להכתיב בכוחניות. אנחנו הריבון ואנחנו נחליט".

סמוטריץ' אמר לגפני ש"יש לך גיבוי מלא מחברי הוועדה לעצור את הוועדה באופן מוחלט, כל מה שאינטרס של האוצר, חוקים תקנות, צוים. אחנו לא צריכים ללכת על ארבע. יש נוהל. לא עומדים בו. יהיה מכתב חתום על ידי כל הוועדה שהועדה לא תתפקד. אם יתקימו דיונים, אגיע רק כדי להצביע נגד".

מרכז הקואליציה בוועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר אמר שהתנהלות פקידי האוצר בזמן האחרון וביחוד פקידיו ירדה מתחת לכל ביקורת. ראוי שהשר יעמיד במקומם את פקידיו". ח"כ איתן ברושי מהמחנה הציוני אמר ש"התנהגות האוצר היא סוג של יבלית. אם אתה לא עוקר בזמן, היא משתלטת עליך". ח"כ מנואל טרכטברג מהמחנה הציוני אמר ש"לאוצר יש נטיה לזלזל בכללים. הם מביאים הצעת חוק ברגע האחרון".

בעניין המתקפה על עו"ד אפק אמר יו"ר ועדת הכספים גפני ש"יכול משרד האוצר להודיע שמחרים אותי ואת היועץ המשפטי לכנסת איל ינון. אבל לא יכול לדבר על עובדת מסורה. אני קורא למשרד האוצר לחזור בו מהאמירות הלא נכונות והלא חכמות. זובר אמר שיש לנו יועצת המשפטית שעושה עבודתה נאמנה. תמיד נלך על פי עמדתה. טענות האוצר בטלות ומבוטלות". סמוטריץ' אמר ש"כחלון צריך לקרוא אמיר לוי לסדר, שיתנצל או ימצא עבודה אחרת".

ראש מטה שר האוצר נדב שיינברגר אמר שהדברים לא נאמרו, "אין כוונה להחרים ולא לעבוד עם הוועדה". עו"ד אפרת פרוקציה מהלשכה המשפטית של האוצר אמרה ש"אגיד בתור נציגת האוצר שלא מכירה החלטה. עובדים עבדנו ונמשיך לעבוד עם שגית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות