אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ חתם על צו מתוקן שיאסור כניסה לארה"ב ממדינות מוסלמיות צילום: איי פי

טראמפ חתם על צו מתוקן שיאסור כניסה לארה"ב ממדינות מוסלמיות

עיראק הוצאה מהרשימה המקורית, שכוללת גם את איראן, סוריה, סומליה, תימן, לוב וסודאן; בבגדאד בירכו על ההחלטה

06.03.2017, 18:52 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם היום (ב') על צו מתוקן שיאסור כניסה למדינה מאזרחים ממדינות מוסלמיות מסוימות. הוצאת הצו המתוקן נדחתה מספר פעמים, משום שבבית הלבן מנסים הפעם לתאם עמדות בצורה טובה יותר עם משרדי הממשל שיצטרכו ליישם אותו בפועל. העבודה על הצו החדש החלה מיד לאחר שבית המשפט הקפיא את הצו המקורי שהוציא טראמפ, שבוע בלבד לאחר כניסתו לתפקיד. הוא כלל שבע מדינות מוסלמיות, שאחת מהן - עיראק - הוצאה מהצו הנוכחי. הכניסה על אזרחי המדינות תיאסר ל-90 יום. בניגוד לנוסח הקודם של הצו, הפעם אזרחים זרים עם ויזה בתוקף יוכלו להיכנס לארה"ב.

על פי בכירים בממשל, הצו החדש אמור להתגבר על הבעיות המשפטיות שצצו סביב הצו הקודם, אך המטרה נותרה ללא שינוי: הגבלת הכניסה ממדינות הנחשבות כבעלות ריכוז גבוה של טרוריסטים עד שיוחמר תהליך סינון בקשות הוויזה. מזכיר המדינה רקס טילרסון אמר כי הצו המתוקן יחזק את ביטחון ארה"ב ובעלות בריתה.

קראו עוד בכלכליסט

הצו הנשיאותי המקורי של טראמפ אסר כניסה למדינה של אזרחים מהמדינות איראן, עיראק, סומליה, סודאן, לוב, תימן וסוריה למשך 90 יום וכניסת פליטים ל-120 יום. הצו המתוקן הסיר כאמור את עיראק מהרשימה האסורה, זאת בעקבות לחץ שהפעילו בפנטגון ובמשרד החוץ בטענה שעיראק היא בעלת תפקיד משמעותי בלחימה בדאעש.

דונלד טראמפ בקונגרס, צילום: רויטרס דונלד טראמפ בקונגרס | צילום: רויטרס דונלד טראמפ בקונגרס, צילום: רויטרס

הצו החדש גם יאפשר כניסה למחזיקי ויזות, זאת בניגוד לצו המקורי. כמו כן, בוטל הסעיף שהקפיא לזמן בלתי מוגבל את כניסת הפליטים הסורים.

טראמפ חתם על הצו המקורי ב-27 בינואר, מהלך שהוביל לכאוס בשדות התעופה ובמערכת ההגירה האמריקאית, שכן הרשויות לא היו בטוחות כיצד עליהן לפעול. הצו גרר גם ביקורת נוקבת מצד מדינות אחרות, חלקן בנות ברית קרובות של ארה"ב, ומחברות גדולות, בעיקר מתחום הטכנולוגיה. אולם, שבוע לאחר מכן, הקפיא שופט בסיאטל את יישום הצו, למורת רוחו של הנשיא.

במשרד החוץ בבגדאד בירכו על ההחלטה של הנשיא טראמפ ומסרו כי מדובר ב"צעד חשוב בכיוון הנכון, שמחזק את הברית האסטרטגית בין בגדד לוושינגטון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות