אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן עוצר את הפרטת תעש: "כל עוד אורי יוגב מעורב - אין ביטחון שההליך נקי" צילום: שאול גולן

ליברמן עוצר את הפרטת תעש: "כל עוד אורי יוגב מעורב - אין ביטחון שההליך נקי"

שר הביטחון התייחס גם לעיכוב המינוי של יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית: "מדובר בהתנהלות מופקרת, שכל תכליתה לפגוע באיתנות הכלכלית של החברה"

06.03.2017, 12:50 | שחר אילן ועמרי מילמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע כי הורה לעצור ולבחון מחדש את הפרטת תעש בשל מעורבות ראש רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב. בין ליברמן ליוגב שורר מתח כבר כמה חודשים בשל התנגדות יוגב למינויים של ליברמן לדירקטוריונים של החברות ובייחוד מינוי יאיר שמיר ליו"ר התעשיה האוירית.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), סיימה לשמוע לפני זמן קצר סקירה של ליברמן. במהלך הדיון נשאל שר הביטחון על הפרטת תעש ועל העיכוב במינוי יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית (תע"א). בנוגע להפרטת תעש אמר ליברמן כי "כל עוד יוגב מעורב בתהליך הפרטת תעש, אין לי ביטחון שמדובר בתהליך נקי ולא מזוהם. לכן הוריתי לעצור את תהליך ההפרטה עד לבחינה מחדש של כל העניין".

אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי אביגדור ליברמן, צילום: אלכס קולומויסקי

לגבי מינויו של שמיר אמר השר ליברמן כי "עיכוב המינוי הוא המשך ההתנהלות המופקרת, שכל תכליתה לפגוע באיתנות הכלכלית של התעשייה האווירית, למנוע ממנה לחזור לפעילות סדירה ואף להביא אותה לפשיטת רגל". זאת, לדבריו, "על מנת להפריט אותה בהמשך".

ליברמן אמר עוד כי "יוגב הוא הממונה על החברות הממשלתיות כבר כמעט 4 שנים והוא נושא באחריות אישית לפגיעה באחת מתעשיות הפאר של מדינת ישראל. הוא מסכן את פרנסתם של כ-100 אלף איש שמתפרנסים באופן ישיר ועקיף מהתעשייה האווירית".

סוגיית הפרטת תעש נמצאת כעת אצל האלוף במיל' יעקב עמידרור שמונה על ידי מנכ"לי משרד האוצר והביטחון לבחון כיצד יש להתקדם עם ההפרטה, לאחר שזו תקועה כבר מעל שנה. עמידרור, כך מעריכים באוצר, צפוי להגיש בשבועות הקרובות את המלצותיו בנוגע לסוגיה.

ההפרטה, שההחלטה לגביה התקבלה בממשלה ב-2013 נמצאת באחריות שר האוצר ושר הביטחון, כאשר הגוף המבצע הוא רשות החברות הממשלתיות, ולכן בסמכותו של ליברמן לעכב את ההפרטה אם יבחר בכך.

במקביל כעת בוחן מבקר המדינה את הפרטת תעש ואת הטענות שעלו כנגד אורי יוגב בנוגע אליה. לטענת גורמים שקיבלו את טיוטת הדו"ח המבקר לא טוען כי צריך לעכב את ההפרטה אך העיר הערות בנוגע לתהליכים שונים בהפרטה כמו למשל ועדת המכרזים.

הגופים השונים - החשב הכללי, אגף התקציבים רשות החברות ומשרד הביטחון, העבירו את תגובותיהם לדו"ח כבר לפני מספר שבועות אולם טרם נקבע מועד לפרסום הדוח הסופי.

יוגב סירב להגיב לדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות