אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
17% ממשלוחי הצאן והבקר החי לישראל נעצרו צילום: עמית שאבי

17% ממשלוחי הצאן והבקר החי לישראל נעצרו

הגעה של עגלים וכבשים האסורים במשלוח ותיעוד לקוי הביאו לעצירת יבוא הבקר החי מרומניה. למרות ההקפים הגדולים לא צפוי מחסור או שינוי במחיר לצרכן

07.03.2017, 06:50 | נורית קדוש

משלוח טלאים שאינם מסורסים הוביל לעצירת משלוחים חיים של צאן ובקר מרומניה לישראל. רומניה נחשבת לאחת משלוש היצואניות הגדולות של צאן ובקר לישראל, ועל פי הערכות היתה בשנה שעברה אחראית לכשישית מכלל היצוא של צאן ובקר אל ישראל - כ־60 אלף ראשי בקר וצאן מתוך כ־360 שמיובאים לישראל.

קראו עוד בכלכליסט

למרות ההיקפים הגדולים של יבוא מרומניה, ההערכות הן כי לא יורגש מחסור או שינוי במחירים לצרכן. ״המדינה פתחה מכסות גדולות ליבוא פטור ממכס של בשר מצונן, כך שהצרכן לא יחוש מחסור. המגדלים המקומיים אולי יחושו שינוי קל במחיר אבל זה לא יגולגל לצרכן״, מעריך בכיר בתחום.

ההחלטה לעצור לאלתר את משלוחי הצאן והבקר החי מרומניה התקבלה לאחר שבבדיקה שנערכה על ידי נציגי השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות למשלוח שהגיע לארץ בשבוע שעבר, נמצא כי הוא אינו תקין - הן מבחינת התיעוד שליווה את בעלי החיים והן לנוכח העובדה כי בניגוד להנחיות נמצאו בו טלאים שאינם מסורסים.

הפגנה נגד יבוא משלוחים חיים של בשר. בג"ץ יפסוק בקרוב, צילום: עמית שאבי הפגנה נגד יבוא משלוחים חיים של בשר. בג"ץ יפסוק בקרוב | צילום: עמית שאבי הפגנה נגד יבוא משלוחים חיים של בשר. בג"ץ יפסוק בקרוב, צילום: עמית שאבי

ממכתב ששלח הד"ר שלמה גראזי, הווטרינר הראשי במשרד החקלאות, ליבואני המקנה, עולה כי אין זו הפעם הראשונה שבה המשלוחים מרומניה אינם מתקיימים בהתאם לנהלים: ״מעת לעת, התגלו מקרים שבהם הגיעו בעלי חיים האסורים ביבוא, או שלא נבדקו כנדרש, או שתעודות הבריאות היו חסרות או לא תקינות. מקרים אלו דווחו... למרות ההסברים שהתקבלו, היבוא ממשיך מעת לעת להיות שלא על פי הנדרש. לאור זאת, יבוא מקנה מרומניה יופסק לאלתר״.

גראזי קובע כי עצירת המשלוחים תהיה בתוקף עד שיתקבלו הבהרות על התקלות ופירוט דרכי התיקון על ידי השירותים הווטרינריים ברומניה.

כאמור, במהלך השנה האחרונה, הוגדלו מכסות היבוא לבשר בקר הפטורות ממכס, ל־7,500 טונות. המכסה תוגדל עוד במשך השנים הקרובות. כמו כן, המשרד אישר כ־20 מפעלים נוספים ממדינות אירופה.

מזה זמן מתקיימת פעילות לצמצום משלוחים חיים של בקר בשל הסבל שנגרם לו בדרך. בעקבות מותם של 100 עגלים במשלוח מוטס מהונגריה בשנה שעברה, עצר משרד החקלאות באופן זמני את המשלוחים החיים והשר אריאל הצהיר על כוונתו להגביל את כמות המשלוחים החיים בים ובאוויר. בנובמבר שנה שעברה הגישו הארגונים אנונימוס ותנו לחיות לחיות עתירה לבג״ץ בה ביקשו לשים קץ למשלוחים החיים. בחודש שעבר קבע בג"ץ כי יש לזרז את צמצום הסבל של העגלים והטלאים המובלים חיים לישראל לצורכי שחיטה. הנושא יידון שוב בעוד כחודשיים.

שר החקלאות אורי אריאל מסר כי ההחלטה התקבלה נוכח אי כיבוד התנאים בהסכם: "ההסכם עם רומניה על יבוא מקנה לישראל נקבע בהתאם לכללים המחמירים של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. משלא כובדו התנאים בוטל ההסכם והיבוא נפסק עד שהרשויות ברומניה יתקנו את הליקויים. הכללים של משרד החקלאות בעניין המשלוחים החיים נקבעו הן כדי למנוע צער בעלי חיים מיותר, והן כדי לשמור על בריאות הציבור. לא נאפשר הבאת משלוחים לישראל בצורה שפוגעת בבעלי החיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה