אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ הורה ששדה דב יפונה בעוד חודש, הכנסת מקדמת הצעה לדחות את הפינוי ל-2019 צילום: עמית שעל

בג"ץ הורה ששדה דב יפונה בעוד חודש, הכנסת מקדמת הצעה לדחות את הפינוי ל-2019

הערב סירב בג"ץ לבקשת המדינה לדחות את הפינוי בחצי שנה והורה להיצמד למועד הפינוי המקורי שנקבע בפסק דין - בעוד חודש. במקביל לפסיקה עברה בכנסת בקריאה טרומית הצעת חוק שמבקשת לדחות את פינוי השדה ל-2019

08.03.2017, 19:30 | אמיתי גזית

בית המשפט העליון סירב לבקשת המדינה לדחות את פינוי שדה דב בחצי שנה. ההחלטה התקבלה כשעה לאחר שהכנסת אישרה בקריאה טרומית חוק לדחיית פינוי שדה דב ל-2019.

על פי בית המשפט העליון לא התקיימו תנאים המצדיקים הארכה של מועד הפינוי, שעליו סיכמה המדינה עם בעלי הקרקע הפרטיים, קיבל תוקף של פסק דין ואמור להתבצע בעוד חודש.

הצעת החוק שאושרה הערב בכנסת בקריאה טרומית קודמה על ידי חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ (הבית היהודי). בעקבת האישור תעבור הצעת החוק לדיון בוועדת הפנים לצורך הכנתה לקריאה ראשונה כבר בשבוע הבא.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת השרים לחקיקה הצביעה הערב בעד הצעת החוק בעקבות לחץ של שמולי וסמוטריץ, ומאחר שהם הצליחו לגייס 70 חברי כנסת שהתחייבו לתמוך בחוק. מיד אחרי החלטת ועדת השרים הם מיהרו למליאת הכנסת והעבירו את הצעת החוק בקריאה טרומית.

מועד הפינוי כבר קיבל תוקף של פסק דין היה אפריל 2017. פסק הדין, בהתבסס על הסכמות בין המדינה לבעלי הקרקע הפרטית, התקבל בשנה שעברה בעקבות עתירה של חברת התעופה ארקיע ועיריית אילת. שני הגופים עתרו אז במטרה לדחות את מועד הפינוי המקורי - 30 ביוני 2016.

הדרמה החלה אחר הצהריים בדיון בבג"ץ שהתבקש ע"י לאשר את בקשת המדינה לדחות את פינוי השדה רק בחצי שנה, לאוקטובר השנה. הדחייה בחצי שנה נדרשת כדי לממש את מתווה כחלון - שהינו פשרה בין דרישת עיריית אילת וחברת התעופה ארקיע למנוע את סגירת השדה לבין רצון האוצר ובעלי הקרקע הפרטיים לממש את ההסכמות ביניהם, לפנות את השדה ולקדם תוכנית לבניית 16 אף דירות בשטח.

שדה דב, צילום: עמית שעל שדה דב | צילום: עמית שעל שדה דב, צילום: עמית שעל

על פי מתווה הפשרה של כחלון, השדה האזרחי יועבר לשטח הצבאי שממילא אמור להתפנות ב-2019. בדיון הוצגו שאלות נוקבות למדינה שכן בקשתה מנוגדת להסכם עם בעלי הקרקע, אך פסק הדין לא התקבל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קץ התעופה הכללית והפנים ארצית בישראל
בנוסף להיותו של שדה דב "התחנה המרכזית" של תושבי אילת באזור המרכז, שדה דב משמש שדה מרכזי לפעילויות התעופה במדינת ישראל. הוא "אבן הראשה" של שדות התעופה האחרים במדינת ישראל. אם יסגר שדה דב, לא תהיה הצדקה לקיומם של שדות אלוכי איש לא יטוס אליהם מנתב"ג, שאינו בנוי להכיל טיסות אלה ואין גם הצדקה להיגרר לנתב"ג ולעבור תהליך ארוך כדי לטוס 30-40 דקות לשדות הנ"ל. בנוסף לטיסות קו לראש פינה ולעין יהב, יש בשדה דב גם טיסות מסוקים, צילום, מוניות אויר, ניסוי ועוד.
דוד  |  08.03.17
לכל התגובות