אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כבר לא "נתונים מזויפים ומונקי ביזנס"? טראמפ חגג לאחר פרסום דוח התעסוקה צילום: איי פי

כבר לא "נתונים מזויפים ומונקי ביזנס"? טראמפ חגג לאחר פרסום דוח התעסוקה

נשיא ארה"ב ודובר הבית הלבן צייצו לאחר הפרסום שלפיו למשק האמריקאי נוספו 235 אלף משרות בפברואר; מה אמרו בעבר?

10.03.2017, 20:14 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, התגאה היום (ו') בנתוני התעסוקה לפברואר - החודש המלא הראשון בקדנציה שלו - שעקפו את תחזיות האנליסטים. "גדולה שוב. פלוס 235 אלף משרות", צייץ טראמפ, והוסיף: "חדשות גדולות, אנחנו רק מתחילים ביחד". גם דובר הבית הלבן, שון ספייסר, חגג. "זהו יום גדול לעובדים בארה"ב. הכלכלה הוסיפה 235 אלף משרות, ושיעור האבטלה ירד ל-4.7% בדו"ח התעסוקה הראשון של טראמפ", צייץ.

 

 עם זאת, מרבית הכלכלנים סבורים כי אף שהניצחון של טראמפ בבחירות לנשיאות בנובמבר תרם לסנטימנט החיובי בקרב הצרכנים והמגזר העסקי, הרי שקשה לייחס את הנתונים נשיא החדש; זאת, משום שהוא עדיין לא הספיק לבצע שינויים משמעותיים במדיניות הכלכלית של ארה"ב. "ייתכן שבמגזר העסקי מזהים רוח חיובית - זו יכולה להיות אחת הסיבות לזינוק במספר המשרות בתחום הייצור בפברואר; ואולם המגמות העיקריות בכלכלה האמריקאית כעת זהות לאלה של 2016 - יותר משרות ועלייה בשכר", אמר גאס פאוצ'ר, כלכלן ב-PNC.

טראמפ, צילום: רויטרס טראמפ | צילום: רויטרס טראמפ, צילום: רויטרס

על רקע החגיגות בבית הלבן, נזכרו ב-CNBC בדברים שאמר טראמפ בעבר על דו"ח התעסוקה. כך למשל, לאחר הפריימריז בניו המפשיר בפברואר בשנה שעברה, אמר: "אל תאמינו למספרים המזויפים האלה,4.9 ו-5 אחוזי אבטלה. המספרים האמיתיים הם 28, 29 - ואפילו 35. למעשה, שמעתי לאחרונה אפילו 42".

באוקטובר 2012, לפני בחירתו מחדש של ברק אובמה, אמר טראמפ: "אני לא מאמין לנתון הזה - וכך גם כל האנשים שיש להם אינטליגנציה....כי הנתון הזה הגיע משום מקום....אני חושב שהם עשו הרבה 'מונקי ביזנס' אני אומר לכן, שבעוד חודש וחצי הם יתקנו את הנתון, כפי שקרה בשנה וחצי האחרונות. הם יתקנו את זה והמספר יהיה 8.2 או יותר". כמובן שתיקון כזה לא קרה מעולם.  

ספייסר אמר היום כי "הנתונים היו אולי מזופים בעבר, אבל עכשיו הם אמיתיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות