אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: הבנק האירופי בוחן העלאת ריבית לפני סיום תוכנית רכישת הנכסים צילום: אי פי איי

דיווח: הבנק האירופי בוחן העלאת ריבית לפני סיום תוכנית רכישת הנכסים

עד כה הצהיר הבנק כי הריבית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית, או אף לרדת לרמה נמוכה יותר, הרבה אחרי שתוכנית רכישת הנכסים תסתיים

10.03.2017, 20:51 | שירות כלכליסט

בכירים בבנק המרכזי האירופי דנו השבוע באפשרות להעלאת ריבית עוד לפני שתסתיים תוכנית רכישת הנכסים שלו בהיקף 2.4 טריליון דולר, בדצמבר השנה. כך דיווחה היום סוכנות בלומברג, לפי מקורות המקורבים לנושא. לדברי המקורות, הריבית השלילית פוגעת ברווחי הבנקים, והם מתקשים להלוות כספים לחברות ולמשקי בית.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שנים שבהן יישם הבנק מדיניות מוניטרית מרחיבה במטרה למנוע דפלציה - נרשם שיפור בכלכלה גוש היורו, שעשוי להעניק לו מרווח תמרון.

אם הריבית אכן תעלה לפני סיום תוכנית רכישת הנכסים, יהיה זה שינוי כיוון במדיניות הבנק האירופי. נשיא הבנק, מריו דראגי,  אמר במרץ 2016, לאחר שהוריד את הריבית על פקדונות למינוס 0.4%, כי הריבית צפויה להישאר ברמתה הנוכחית, או אף לרדת לרמה נמוכה יותר, הרבה אחרי שתוכנית רכישת הנכסים תסתיים. 

מריו דראגי, צילום: איי אף פי מריו דראגי | צילום: איי אף פי מריו דראגי, צילום: איי אף פי

אתמול אמר דראגי כי ההתאוששות האחרונה שנרשמה בצמיחה ובאינפלציה בגוש היורו, נובעת ברובה מגורמים ארעיים, כמו התייקרות המזון והאנרגיה; הוא הוסיף כי על אף שהוא "יותר אופטימי" בנוגע לתחזית של גוש היורו, עדיין קיימים גורמי סיכון העלולים לשבש את הצמיחה. הוא נשאל אם תיתכן העלאת ריבית לפני סיום תוכנית ההרחבה הכמותית, ואמר כי בבנק מעוניינים לראות סימנים ברורים יותר לעלייה בצמיחה ובאינפלציה לפני שיתבצע שינוי במדיניות.

   

הפעם האחרונה שבה הבנק המרכזי האירופי העלה את הריבית היתה בתחילת 2011.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות