אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מויניאן מגדיל סיכון: מגדל להשכרה יהיה למכירה צילום: צביקה טישלר

מויניאן מגדיל סיכון: מגדל להשכרה יהיה למכירה

שינוי היעוד הוא בנכס בלב פארק המסילה בניו יורק - אחת משתי קרקעות שמויניאן ציינה בתשקיף ההנפקה בישראל כי תפעל לפיתוחה מכספי תמורת ההנפקה

12.03.2017, 08:29 | אורן פרוינד

גו' מויניאן מגדיל את רכיב הסיכון בתיק הנכסים שלו. אחרי שגייס בישראל 1.4 מיליארד שקל לחברת מויניאן למיטד שבבעלותו, הודיע כי בכוונתו לשנות את ייעוד אחת הקרקעות שבבעלותו מפרויקט של מגדל מגורים להשכרה למגדל מגורים למכירה, שנחשב למסוכן יותר. 

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בנכס בלב פארק המסילה (High Lineׂׂׂ) בניו יורק, המשתרע על פני 2 ק"מ בצד הדרום מערבי של מנהטן לאורך השדרה העשירית. מויניאן מחזיקה בקרקע הזו ב־62%, והאחזקה רשומה בספריה בשווי 109 מיליון דולר. החברה ציינה בהודעה למשקיעים על כוונה לשנות ייעוד "בהמשך להתקדמות משמעותית בהיבטים התכנוניים הכרוכים בשינוי הייעוד לצורך הקמת בניין שיכיל דירות קונדו למכירה" - אולם לא הסבירה מדוע החליטה לשנות את הייעוד.

מדובר באחת משתי קרקעות שמויניאן ציינה בתשקיף ההנפקה בישראל כי תפעל לפיתוחה מכספי תמורת ההנפקה. מויניאן היא חברת נדל"ן מהגדולות שהגיעו לישראל, עם נכסים בהיקף 1.5 מיליארד דולר והון מיוחס לבעלים של 800 מיליון דולר. החברה עוסקת בארבעה תחומי פעילות עיקריים. הראשון, נדל"ן להשקעה לשימוש משרדי וקמעונאי, הנחשב יציב כי הוא מגלם תזרים קבוע וידוע מראש.

השני, נדל"ן מניב למגורים, נחשב סולידי מאותן סיבות. הן בתשקיף והן בדו"חות החברה האחרונים לרבעון השלישי של 2016 היא הציגה את הקרקע האמורה כנכס מסוג זה - המיועד להשכרה. השלישי הוא נדל"ן יזמי, ובמסגרתו מפתחת מויניאן פרויקטים של דירות קונדו ומוכרת אותם ללקוחות קצה. תחום זה טומן פוטנציאל רווח גבוה יותר, והסיכון גבוה יותר בהתאם. הקרקע המדוברת תשתייך מעתה לתחום זה. התחום הרביעי הוא מלונאות, וכולל אחזקה של שני בתי מלון במנהטן.

לאחרונה נכנסה החברה להלוואות לפרויקטי נדל"ן מכספי הגיוסים בת"א. התחום הפך נפוץ בקרוב חברות נדל"ן וקרנות ריט אמריקאיות גדולות, לאור קושי היזמים לקבל אשראי בנקאי ומנגד מחירי הנדל"ן הגבוהים, שאינם מספקים להם תשואה נאותה. מויניאן פונה להלוואות למיזמי נדל"ן בריביות גבוהות של 10%-9%. בשבוע שעבר הודיעה מויניאן על עסקה שלישית בתחום - הלוואה של עד 160 מיליון דולר לפרויקט מגורים בברוקלין. מויניאן מעוניין להגדיל את פעילות ההלוואות.

ג ג'ו מויניאן | צילום: צביקה טישלר ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות