אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"העלאת הריבית בארה"ב כבר פחות או יותר מובטחת"

דו"ח התעסוקה החיובי בארה"ב תומך בהעלאת הריבית. בפברואר נוספו לכלכלה 235 אלף משרות

12.03.2017, 16:47 | שירות כלכליסט

דו"ח התעסוקה שפרסם משרד העבודה האמריקאי ביום שישי הצביע על כך שבפברואר נוצרו יותר משרות מכפי שהעריכו, והשכר הממוצע עלה. הנתונים החיוביים מעלים את הסבירות שבפדרל ריזרב יחליטו להעלות שוב את הריבית.

לאחר פרסום הדו"ח נרשמו עליות בבורסות, והדולר נחלש. לפי הדו"ח, בפברואר נוספו לכלכלה האמריקאית 235 אלף משרות חדשות, ושיעור האבטלה ירד ל-4.7% מ-4.8%. הדו"ח הצביע גם על עלייה בשכר.

לקשמן אצ'וטאן, מייסד וסמנכ"ל התפעול של המכון לחקר המחזור הכלכלי טוען שהדו"ח סולל את הדרך להעלאת ריבית בפגישת קובעי המדיניות בפד, שתתקיים בהמשך השבוע. "העלאת הריבית כבר פחות או יותר מובטחת. אפילו לפני פרסום הדו"ח, הייתה סבירות גבוהה ביותר לכך, וזה הקש האחרון, המסמר האחרון או כל קלישאה אחרת", אמר אצ'וטאן. "הם הולכים להעלות את הריבית, הם בטח כבר מרגישים בפיגור, ושעליהם לפעול כדי לצמצם פערים. כך שהשנה לא צפויה לנו רק העלאת ריבית אחת". עם זאת, הוא הוסיף שעל אף הנתונים החיובים, השכר לא עלה בקצב מהיר מהאינפלציה, ורבים זקוקים לשתי עבודות כדי להתפרנס.

  

כמעט בכל המגזרים נרשמו עליות בהיקף כוח האדם, מלבד בקמעונאות ובתשתיות. מגזר הבנייה הוסיף את המספר הרב ביותר של משרות, זאת הודות לטמפרטורות הגבוהות יחסית. מנגד, מגזר הקמעונאות הפסיד את המספר הרב ביותר של משרות. אחת הסיבות לכך היא שרשתות כמו ג'יי.סי.פני ומייסי'ס, סוגרות סניפים ומפטרות עובדים.

דו"ח תעסוקה חיובי בארה"ב, מעלה הסבירות להעלאת ריבית, צילום: רויטרס דו"ח תעסוקה חיובי בארה"ב, מעלה הסבירות להעלאת ריבית | צילום: רויטרס דו"ח תעסוקה חיובי בארה"ב, מעלה הסבירות להעלאת ריבית, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות