אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוק שיאסור על לוביסטים לייצג ניגודי עניינים מגיע לוועדת השרים צילום: שאטרסטוק

החוק שיאסור על לוביסטים לייצג ניגודי עניינים מגיע לוועדת השרים

הצעת חוק תגביל את מרחב הפעולה של חברות השתדלנות בכנסת, המייצגות לקוחות בעלי אינטרסים מנוגדים כמו גופי בריאות וחברות טבק

12.03.2017, 23:40 | שחר אילן

ועדת השרים לחקיקה תדון מחרתיים בהצעת חוק המבקשת למנוע משתדלנים לייצג בכנסת גופים בעלי אינטרסים מנוגדים. בנוסף על פי הצעת החוק יוכל שר הבריאות להורות לארגוני בריאות שלא להעסיק חברות לובי המייצגות חברות טבק. בין מגישי הצעת החוק יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאוף מכולנו. אלאלוף אומר שההצעה מתואמת עם ועדת השרים לחקיקה וצפויה לעבור אותה ולזכות בתמיכת הקואליציה.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק הועלתה בעקבות פרסומים ביוזמת העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, לפיהם חברות לובי מייצגות בעת ובעונה אחת גופי בריאות וחברות טבק. היא קובעת ששתדלן לא "ייצג בפני חבר הכנסת או ועדה מוועדות הכנסת לקוחות בעלי אינטרסים מנוגדים באותו עניין". עם זאת אינה מפרטת בשלב זה כיצד מוגדר ניגוד אינטרסים ומי יקבע אם יש ניגוד עניינים.

עוד מחייבת ההצעה כל מוסד בריאות המקבל תקציב מהמדינה לדווח מדי שנה לשר הבריאות על השתדלנים שהוא מעסיק. היא קובעת שאם "סבר שר הבריאות כי מי שמייצג גוף העוסק בתחום הבריאות מייצג במקביל גם אינטרס שיש בו כדי לגרום נזק ממשי לבריאות הציבור, יורה לגוף העוסק בתחום הבריאות להפסיק לאלתר את ההתקשרות עמו".

את הצעת החוק יזמו יחד עם אלאלוף חברי הכנסת יעל גרמן (יש עתיד), סתיו שפיר (המחנה הציוני), עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) ומיכל רוזין (מרצ). אלאלוף שאל בדיון "האם יעלה על הדעת שמי שרוצה לקדם את הפתרון בעמונה, ייצג גם את שלום עכשיו? אלה ניגודי עניינים שבשכל הישר אף אחד לא יכול לתפוס אותם".

ברשימת לקוחות של חברת השתדלנים הגדולה "פוליסי" בעלות בוריס קרסני ניתן למצוא בין היתר את חברת הסיגריות פיליפ מוריס לצד אסותא מרכזים רפואיים ומכבי שירותי בריאות. בתחום הטלפוניה, פוליסי מייצגת את פורום החברות הסלולריות, סלקום ופרטנר. בתחום התקשורת את עיתון ישראל היום, תאגיד השידור הישראלי "כאן" ואת זכיינת ערוץ 2 "קשת". היא מייצגת את ארגון ידידי כדור הארץ לצד חיפה כימיקלים ואת המרכז לתזונה אחראית לצד קו אופ, אסם ותנובה. גלעד יחסי ממשל מייצגים את חברת התחבורה אובר ואת התאגדות נהגי מוניות השירות. ברדוגו יועצים מייצגים את אמ"י ארגון אמני ישראל ואת אקו"ם אגודת המחברים והמו"לים למוסיקה בישראל. גורן עמיר יועצים מייצגים את אגד ואת רכבת ישראל.

בישיבת ועדת העבודה בדצמבר האחרון אמר ארז גלהר, מנכ"ל משותף בפוליסי שהוא חולק לחלוטין על התפיסה שמצב דוגמת יצוג של גופי בריאות וחברות טבק הוא ניגוד עניינים. לדבריו, "מול רגולטור יש אינטרסים משותפים גם אם יש לפעמים עניינים תחרותיים". אתמול לא רוצה להתייחס להצעת החוק. יעל שילוני מגלעד יחסי ממשל טענה ש"אפשר לקחת כל לקוח כמעט, לחבר אותו ללקוח אחר ולמצוא איזה שהוא ניגוד עניינים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות