אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הירידה במכירת דירות: שוב משחקים בזוגות הצעירים צילום: אוראל כהן

הירידה במכירת דירות: שוב משחקים בזוגות הצעירים

שר האוצר משה כחלון ניצל כמה נתונים שהתפרסמו "בסקירה מקצועית" של המשרד לצורך סיבוב יחצנות נוסף, אבל כדאי לבחון דווקא את הנתונים שנעדרו מהסקירה

13.03.2017, 08:07 | אדריאן פילוט
שר האוצר משה כחלון ניצל כמה נתונים שהתפרסמו "בסקירה מקצועית" של המשרד לצורך סיבוב יחצנות נוסף אשר במרכזו המסר הבא: פתרנו את משבר הדיור ואנו מתחילים לראות את הסימנים הראשונים שלו.

קראו עוד בכלכליסט

מה שצריך מאוד להטריד את קוראי הסקירה הוא לאן נעלמו נתוני רכישת דירות יד שנייה, שעדיין מהווים את הרוב המוחלט של העסקאות. אין זכר לנתון הזה וזה לא בכדי. הכלכלן הראשי ידע היטב למה הוא לא צריך להתייחס אליו ומדוע החליט לקבע את הפנס תחת הנתונים שהוא ביקש להראות, או ליתר דיוק, שהוא התבקש להחצין.

ולגבי העצירה במכירות דירות יד ראשונה כדאי מאוד לבדוק לעומק האם הנתון הזה הוא בהכרח חיובי, האם הוא מבשר טובות לשוק הדיור ולמשק הישראלי כולו.

משיחות עם כמה כלכלנים במשק ייתכן כי התשובה היא קצת שונה ממה שאוצר מנסה לצייר. שם מדברים על כך שהירידה מעידה בעיקר על הקושי בצד הקבלנים להביא פרויקטים לגמר. הקושי הזה נובע בין השאר ממחסור בעובדים ובקבלני ביצוע אמינים. אם הסיבה האמיתית לירידה ברכישת דירות מיד ראשונה נובעת מהארכת משך זמן הבנייה, אז אחת התוצאות הטבעיות תהיה הפחתת היצע הדירות בכל המשק וכל תלמיד בשנה א' בכלכלה מבין שירידה בהיצע אינה מלווה בהפחתת מחירים – אלא להיפך. יתרה מזו, לעצירה במכירת יד ראשונה ולעצירה האפשרית במכירות דירות חדשות בכלל השכלות שליליות על ההתרחבות של הפעילות הכלכלית במשק.

מה שמטריד במיוחד בסקירה הוא ההסבר שביקשו לבחור באגף המחקר של האוצר, שהוא אחד מהמקצועיים ביותר במשרד: "ירידה חדה זו מוסברת במידה רבה בהמתנת הזוגות הצעירים למכרזי מחיר למשתכן". כן, באוצר כבר החליטו כי מחיר למשתכן הוא הוא מחולל הנסים. אולי, כדאי לבדוק בצורה מקצועית יותר – דרך שיטות סטטיסטיות יותר מורכבות האם זה נכון. אבל אם כבר בחרו באוצר ללכת לפי תחושות בטן – נשתמש בשיטה הזו עד הסוף: נורא קשה להאמין לטענה הזו כי אחת הבעיות העיקריות של תוכנית מחיר למשתכן היא הפער העצום בין כמות מבקשי דיור לבין מספר הזכאים, בינם לבין הניגשים ולבין כמות הרוכשים בפועל.

לכן, קשה להאמין כי הצניחה הזו נובעת מהאמונה של עשרות אלפי זוגות צעירים ולא כל כך צעירים שהם יזכו להנחה בדירה ובעקבות האמונה הזו הם מעכבים רכישה. אם הם כן מאמינים, מדובר באמונה תפלה וחבל, כי אז מדובר בעבודה בעיניים על הזוגות הצעירים והציבור הרחב. נראה כי האוצר התבלבל, ובעיקר הכלכלן הראשי: הוא לא רוצה לתאר מציאות קיימת אלא יותר ליצור מציאות ולשחק ב"ציפיות" הרוכשים – יש לומר ביתר דיוק, באשליות – ובכך להשפיע על המחיר. חשוב לזכור כי עדיין, אלו שזכאים להיכנס להגרלות של "מחיר למשתכן", מהווים קבוצה שולית שאיננה מספיק חזקה כדי שתוכל להשפיע על מחירי השוק.

ועוד יותר חשוב הוא לשמור על גופים המקצועיים של משרד האוצר שכן אם הציבור ירגיש שבסופו של דבר הם יתחילו – בעל כורחם ובלית ברירה – לשמש כמכונות ליצירת תעמולה פוליטית – הם יאבדו את האמון בנתונים ובסופו של יום בגוף עצמו. כדאי גם להעביר מסר מרגיע לאלו שהזמינו את הנתונים ונראים מאוד לחוצים ומוטרדים מסקר המנדטים האחרון של ערוץ 2: משה (בוגי) יעלון כבר הודיע כי הוא לא יחסום הקמת ממשלת ימין וממילא גם ממשלת שמאל תזמין את מפלגת כולנו לממשלה שכזו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
בעלי ממון משלמים המון המון
כל בעלי ההון הגבוה ,מנסים לעבוד על כל הזוגות שירוצו לרכוש בתים. אם רק הייתם מבינים כמה אנשים משלמים עבור כתבה כזו,הייתם מבינים הכל המלצה שלי אל תרכשו דירה,אלא אם כן היא למגורים נטו,לא להשקעה תשמרו על כספיכם,כל קבלן ינסה להפריך את כל הירידות האלו. תבדקו בראש העין 2500 ש"ח לחמישה חדרים שכירות וכנ"ל לגבי - חריש,כרמי גת,רחובות,גבעתיים,פתח תקווה עוד רגע נכנסת לשם עם בנייה של 10000 יחידות דיור למשתכן תעשו חושבין טוב טוב
רואה חשבון  |  14.03.17
12.
לכול הטוקבקסטים של כחלון
1 אני מעלה תשכר דירה 2 כחלון באמת מוכא לכם לוקשים 3 הוא הוריד כמות הבניה עם התוכנית הגפוקב 4 כל מי שנרשם לא באמת מחכה לו. 5 דבר אחד הוא הצליח לעצור את המכירות וזה לא חוכמה גגולה לשפוף את הקערה עם התינוק. 6 אין לי אינטרס שהמחירים יעלו עוד מהחחניתי שירדו אני משקיע לטווח ארוך 7 כחלון אחרי שנתיים משיטה של כל יום כותרת לשיטה של עיות נתונים.
לכול הטוקבקסטים האומללילם ששוכרים  |  13.03.17
לכל התגובות