אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המארגן" של מונדיאל רוסיה 2018 הושעה מקבלת החלטות בפיפ"א צילום: אי פי איי

"המארגן" של מונדיאל רוסיה 2018 הושעה מקבלת החלטות בפיפ"א

ועדת הבדיקה של פיפ"א פסקה שויטלי מוטקו אינו מורשה להמשיך ולכהן במועצת פיפ"א, בשל תפקידו כסגן ראש ממשלת רוסיה

12.03.2017, 21:24 | שירות כלכליסט
ויטלי מוטקו, שעומד בראש הוועדה המארגנת של מונדיאל רוסיה 2018, אינו מורשה להתמודד מחדש לתפקיד בוועדת קביעת ההחלטות של פיפ"א, לאחר שלא עמד בבדיקת זכאות.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת הבדיקה של פיפ"א פסקה שמוטקו אינו מורשה להמשיך ולכהן במועצת פיפ"א, זאת בשל תפקידו כסגן ראש ממשלת רוסיה, כך דיווחה סוכנות הידיעות AP. המידע מתבסס על מקורבים לנושא, שביקשו להישאר בעילום שם.

הדחתו של מוטקו מהבחירות לקונגרס נובעת מהמלחמה עליה הכריזו בפיפ"א נגד התערבות ממשלתית בכדורגל, ואינה קשורה לבדיקה של פיפ"א את האשמות של הסוכנות למלחמה בסמים בספורט שמוטקו מעורב בטיוח של שערוריית הסמים בספורט הרוסי.

מוטקו, המכהן גם כנשיא פדרציית הכדורגל של רוסיה, אמר כי לא יגיש ערעור נגד ההחלטה למנוע ממנו להשתתף בבחירות שיתקיימו ב-5 באפריל.

"רציתי להיבחר מחדש, אבל פיפ"א שינו את הקריטריון", צוטט מוטקו בסוכנות הידיעות הרוסית טאס. "הוצג קריטריון חדש: ניטראליות פוליטית. הם רוצים שהארגון יהיה ניטראלי מבחינה פוליטית, כדי שנציגי ממשלות לא יבחרו, וזו זכותם".

בעקבות זאת יפסיד מוטקו את התפקיד בו החזיק מאז 2009, זאת בעוד שרוסיה מתכוננת לאירוח גביע הקונפדרציות בעוד שלושה חודשים. גביע הקונפדרציות נחשב לטורניר החימום לקראת המונדיאל.

ארבעה גברים מועמדים לארבעים מקומות בקונגרס של אופ"א שיתקיים בחודש הבא: סנדור סאני ההונגרי, חבר בוועד הפועל של פיפ"א, גייר תורסטינסון, נשיא התאחדות הכדורגל של איסלנד, שחקן מילאן לשעבר דיאן סביצ'ביץ' המכהן כיום כנשיא ההתאחדות של מונטנגרו וקוסטקיס קוסוקומניס, נשיא ההתאחדות של קפריסין.

פיפ"א אוסרת כבר תקופה ארוכה על התערבות של ממשלות בניהול התאחדויות הכדורגל, אך למוטקו היו כמה כובעים, כראש הוועדה המארגנת של המונדיאל, כנשיא ההתאחדות הרוסית וכחבר במועצת פיפ"א.

ויטלי מוטקו וג ויטלי מוטקו וג'יאני אינפנטינו נשיא פיפ"א | צילום: אי פי איי ויטלי מוטקו וג

בעת שהצטרף ב-2009 באופן רשמי לוועד הפועל של פיפ"א, כיהן מוטקו כשר הספורט במדינה.

ההחלטה לא לאפשר למוטקו להיבחר מחדש לקונגרס של פיפ"א, נובעת בשל פרשנות מדוקדקת יותר של החוק מצד ועדת הבדיקה החדשה שהוקמה בפיפ"א, שבודקת את הזכאות של מועמדים לתפקידים בכירים. בראש הוועדה עומד מיגל פויארס מדורו, לשעבר שר בממשלת פורטוגל.

זו הפעם הראשונה שמוטקו עובר בדיקת מהימנות, מאז הושקו הבדיקות כחלק מהרפורמות נגד השחיתות שהחל נשיא פיפ"א לשעבר ספ בלאטר בתגובה לביקורת על הבחירה ברוסיה ובקטאר כמארחות טורנירי המונדיאל הבאים.

מוטקו קודם בשנה שעברה לתפקיד סגן ראש הממשלה, והוא ממשיך להיות אחראי על תחום הספורט במדינה זאת על אף המעורבות שלו בשערוריית הסימום המערכתי של הספורטאים הרוסיים.

חמש דגימות חשודות שנלקחו מספורטאים בנבחרת הרוסית מתחת לגיל 17 ומתחת לגיל 21 ב-2013 ו-2014 נחשפו במיילים שפורסמו בדצמבר על ידי הסוכנות למלחמה בסמים בספורט. מוטקו הואשם שטייח את הפרשות.

בדו"ח שפרסם ריצ'רד מקלרן על הפרשה, רוסיה מואשמת שערערה על הליכי בדיקות הסמים באולימפיאדת החורף בסוצ'י 2014, אז היה שר הספורט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות