אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות ראשוניות: מדינת ישראל תקבל כ-3 מיליארד שקל ממסים בעקבות מכירת מובילאיי צילום: תומי הרפז, יוסי אלוני

הערכות ראשוניות: מדינת ישראל תקבל כ-3 מיליארד שקל ממסים בעקבות מכירת מובילאיי

המרוויחים הגדולים מהמכירה יהיו שמואל חרל"פ, מבעלי המניות הגדולים בחברה, היו"ר אמנון שעשוע והמנכ"ל זיו אבירם שאחזקותיהם שוות כמיליארד שקל כ"א. השלושה ישלמו מס רווחי הון של 25%

13.03.2017, 15:56 | עמרי מילמן

רכישת מובלאיי על ידי אינטל בכ-15 מיליארד דולר צפויה להכניס לקופת המדינה כ-3 מיליארד שקל - מה שיגדיל משמעותית את הכנסות המדינה ממסים השנה. על עסקת המכירה תגבה המדינה מס רווחי הון מבעלי המניות הישראלים בחברה ובראשם: שמואל חרל"פ, אמנון שעשוע וזיו אבירם.

קראו עוד בכלכליסט

בעלי המניות בחברה ישלמו מס רווחי הון של 25% על הרווחים מהמכירה, זאת מאחר שהחברה רשומה בישראל מאז יולי 2014. העסקה נעשית במחיר של 63.54 דולר למניה, המשקף שווי הון עצמי של כ-15.3 מיליארד דולר, ושווי חברה של כ-14.7 מיליארד דולר.

המרוויחים הגדולים יהיו שמואל חרל"פ, מבעלי המניות הגדולים בחברה, שמחזיק 7.09% ממנה; היו"ר אמנון שעשוע שמחזיק 7.5% והמנכ"ל זיו אבירם שמחזיק 6.9%. מדובר באחזקות בשווי של כמיליארד שקל כל אחת. 

שמואל חרל"פ. צפוי להנות ממיליארד דולר כבעל המניות הגדול ביותר בחברה, צילום: Tamar Matsafi שמואל חרל"פ. צפוי להנות ממיליארד דולר כבעל המניות הגדול ביותר בחברה | צילום: Tamar Matsafi שמואל חרל"פ. צפוי להנות ממיליארד דולר כבעל המניות הגדול ביותר בחברה, צילום: Tamar Matsafi

אמנון שעשוע. יקבל 500 מיליון דולר אמנון שעשוע. יקבל 500 מיליון דולר אמנון שעשוע. יקבל 500 מיליון דולר

מאחר שאף אחד מבעלי המניות הללו לא מחזיק מעל 10% מהמניות הם צפויים לשלם מס בגובה 25% בלבד ולא 30% על רווחי ההון שלהם.

זיו אבירם. יקבל 460 מיליון דולר, צילום: mobileye זיו אבירם. יקבל 460 מיליון דולר | צילום: mobileye זיו אבירם. יקבל 460 מיליון דולר, צילום: mobileye

לדברי עו"ד טלי ירון אלדר, לשעבר נציבת מס הכנסה וכיום שותפה במשרד ירון אלדר פלר שורץ ושות', מאחר שמדובר בעסקה במזומן ולא במניות תשלום המס יהיה על כל הסכום.

ממשרד האוצר נמסר כי מנכ"ל מובילאיי זיו אבירם התקשר לשר האוצר, משה כחלון לאחר הדיווח על מכירת החברה באינטל. כחלון בירך את זיו ואמר לו: "הבשורה הכי גדולה שיכולנו לקבל היא שה-IP (הקניין הרוחני) נשאר בישראל, הניהול של מובילאיי נשאר בישראל, השכל נשאר בישראל והכבוד נשאר בישראל. אתם יכולים לראות בנו בעלי ברית בנושא המלחמה בתאונות הדרכים". בנוסף, כחלון בירך את זיו על החלטת החברה להרחיב את מרכז מובילאיי בירושלים מ-22 אלף מ"ר ל-50 אלף מ"ר.

כחלון הוסיף כי "בעקבות העסקה הזאת מדינת ישראל הופכת להיות המעצמה המובילה בעולם בפיתוח רכב אוטונומי. מדובר באמון גדול במדינת ישראל ובכלכלה הישראלית".

שר התחבורה ישראל כץ אמר היום כי "ידרוש משר האוצר להשקיע את תקבולי המסים מהעסקה ההיסטורית הזאת במלחמה בתאונות הדרכים ובהנגשת מערכות מצילות חיים לכל נהגי ישראל".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, קרא להעברת תקבולי המס מהעסקה לרפואה הציבורית שכן מדובר ב"נושא הבוער ביותר בישראל והמוזנח ביותר שנוגע לכל בית ולכל משפחה. כספי המסים מהעסקה המבורכת יכולים להביא לטיפול מלא ומקיף במערכת הבריאות הישראלית הקורסת - בביטוח סיעודי ממלכתי לכל אזרח, בהגברת הפיקוח ואיכות החיים בבתי האבות, בהשלמת המחסור הקשה במיטות בבתי החולים, בסבסוד טיפולים יקרים במחלת הסרטן, בקיצור תורי הענק בחדרי המיון וקיצור ההמתנה לניתוחים, ברכישת מכשירי MRI בפריפריה וסגירת גרעונות הענק של בתי החולים כמו הדסה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות