אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים תדון היום בהצעה להכליל קרקעות פרטיות בתוכנית הטבות מס לשכירות ארוכת טווח צילום: חגי דקל

ועדת השרים תדון היום בהצעה להכליל קרקעות פרטיות בתוכנית הטבות מס לשכירות ארוכת טווח

על פי הצעת החוק שמקדם ח"כ רועי פולקמן יש להעניק תמריצים לבניית דירות לשכירות מוזלת גם על קרקעות פרטיות ולא רק על אדמות מדינה במטרה להגדיל את ההיצע

14.03.2017, 10:17 | אביב גוטר
ועדת שרים לחקיקה צפויה לדון הבוקר (ג') בהצעת חוק של ח"כ רועי פולקמן למתן פטור ממס ליזמים ומשקיעים שייבנו פרויקטים לשכירות ארוכת טווח בקרקעות פרטיות במחירים הנמוכים ממחירי השוק.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ההצעה, יינתן תמריץ ליזמים בדמות 'תעודות מס' מיוחדות שיונפקו לטובת פרויקטים מסוג זה. תעודות המס גורעת באופן ישיר סכום מסך המסים אותו מחויב היזם לשלם לרשות המסים, כאשר סכום זה אמור להיות לפצות את היזמים במקרה של ירידה בהכנסות בעקבות הורדת מחירי השכירות. בנוסף, תעודות המס שיינתנו ליזם יהיו סחירות והוא יוכל למכור אותן כדי לממן את הפרויקט, כאשר גובה ההטבה ייקבע לפי אופי הפרויקט והאוכלוסייה אליה הוא מיועד – סטודנטים, קשישים, בעלי מוגבלויות ועוד.

במסגרת הצעת החוק מציין פולקמן כי היום פרויקטים מסוג זה אינם כדאיים כלכלית ליזמים ולכן יש ליצור תמריץ כספי. הצעת החוק תאפשר ליצור מקור מימון לבניית דיור להשכרה בדמי שכירות נמוכים לאוכלוסייה בעלת הכנסה נמוכה ולאוכלוסיות של אנשים עם מוגבלות. עוד טוען פולקמן כי הכנסת קרקעות פרטיות לתחום הדיור וההשכרה תביא להפחתת התלות במדינה, צמצום הביורוקרטיה והאצת הבנייה לפרויקטים בשכירות. נציין כי היום המדינה מקדמת פרויקטים לשכירות ארוכת טווח באמצעות החברה הממשלתית דירה להשכיר על קרקעות בבעלות מדינה בלבד.

ח"כ רועי פולקמן, צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן | צילום: מיקי אלון ח"כ רועי פולקמן, צילום: מיקי אלון

הצעת החוק הייתה אמורה לעלות לדיון בוועדת שרים לחקיקה לפני כחודשיים אולם התנגדות של רשות המסים, שלא התלהבה להשתמש בתעודות מס, הורידה אותה מסדר היום. עתה זוכה הצעת החוק לתמיכתו של ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי.

"הגיע הזמן שפקידים בממשלת ישראל יבינו שתפקידם לא יכול להסתכם במניעת יוזמות ובאי עשייה אלא חובתם לייצר פתרונות, גם אם מחוץ לקופסא שיאפשרו את שבירת הקיפאון בשוק הדיור וייצרו בישראל דיור בר השגה להשכרה ארוכת טווח" אומר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד שמקדמת את הצעת החוק יחד עם פולקמן.

פרויקט דירה להשכיר (ארכיון). עד כה נבנו הפרויקטים רק על אדמות, צילום: חגי דקל פרויקט דירה להשכיר (ארכיון). עד כה נבנו הפרויקטים רק על אדמות | צילום: חגי דקל פרויקט דירה להשכיר (ארכיון). עד כה נבנו הפרויקטים רק על אדמות, צילום: חגי דקל

"הצעת החוק שבנדון יכולה לספק פתרון מהיר ומשמעותי ביותר לבעיית שוק הדיור בישראל ובעיקר לקידום בניית דיור להשכרה ארוכת טווח. מודל שכך אנו מאמינים יוכל לשרת לא רק משפחות צעירות אלא ברבות הזמן גם לשמש כמודל תחליפי למודל הדיור הציבורי הקיים היום. הטבות המס יכולות להיות מועברות מיזם למשקיע בתמורה להון העצמי הנדרש וזאת ללא צורך מחייב במימון בנקאי יקר, שכן הבנייה לדיור בר השגה להשכרה מחייבת את המדינה להישאר מעורבת בפרויקט, לקבוע את הקריטריונים לזכאות לשכירות, קנסות במקרה של אי עמידה בכללי הפרויקט וכן שיעור הטבות המס. בנוסף יהיה ניתן להקים פרויקטים לדיור בר השגה להשכרה ברמת גימור גבוהה שיאפשרו בנייה של פרויקטים לדיור בר השגה להשכרה גם ביישובים בהם ההיתכנות הכלכלית להתחדשות עירונית אינה קיימת".

ח"כ פולקמן מסר: "כדי להביא מענה לצעירים ולאנשים המבקשים לרכוש קורת גג אנו מקדמים את פרויקט מחיר למשתכן, מרחיקים משקיעים מהשוק ומגדילים את ההיצע. אך חלק בלתי נפרד מהפתרון הוא לתת מענה לצעירים ששוכרים דירות ולהבטיח להם דירה, באזורי ביקוש, במחיר נמוך מהשוק ולאורך זמן. כך יינתן מענה הן לשוכרים צעירים והן לזוגות שלא רוצים להתחייב למשכנתא לאורך שנים אך מעוניינים ביציבות במקום המגורים. אנו רואים כי במדינות רבות בעולם ישנם פרויקטים לדיור בשכירות שהרבה אנשים בוחרים במסלול הזה שמקנה להם בטחון מגורים ראוי". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות