אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כנס מדדים

כחלון: עודפי גביית המסים יחזרו לציבור, בהפחתת מס או בשירותים ציבוריים

שר האוצר על שוק הנדל"ן: "התוכנית שלנו עובדת. מחיר למשתכן הפסיק ספסרות בקרקע". בעניין חוק התקשורת אמר: "התחייבתי שחופש הביטוי וחופש העיתונות יישמרו. יהיה פיקוח מקצועי ולא פוליטי"

14.03.2017, 11:38 | דרור רייך

"ללא קשר לעסקת מובילאיי, יש שני מסלולים שאני הולך איתם - לדחוף כסף למטה למשרדים החברתיים, בריאות, חינוך. אחד הדברים שעשינו בתקציב הקודם זה לסגור עניין עם משרד הביטחון. סגרנו. ברגע שיודעים כמה מוציאים - אפשר לבנות את היתר. הדבר השני הוא הפחתת מסים", כך פתח את דבריו שר האוצר משה כחלון כנס מדדים 2017 של כלכליסט בשיתוף קסם מדדים.

בהתיייחס להחלטה בעניין הורדת המסים רגע אחרי סגירת עסקת הענק של מובילאיי-אינטל אמר כחלון, "הייתי אצל נתניהו אתמול בבוקר לשיחה אחרת, וזה עוד לפני שהתפרסם העניין של מובילאיי. ואז כשהעניין התפרסם נתניהו הרים אלי טלפון וביקש שנקבע מתווה להורדת המס. אני יכול להתחייב שהכסף של המסים יחזור לציבור, בהפחתת מס או שירותים ציבוריים - ויהיה דגש על הזוגות הצעירים".

משה כחלון שר האוצר בשיחה עם נעמה סיקולר, ראש מערכת החדשות של כלכליסט, צילום: אוראל כהן משה כחלון שר האוצר בשיחה עם נעמה סיקולר, ראש מערכת החדשות של כלכליסט | צילום: אוראל כהן משה כחלון שר האוצר בשיחה עם נעמה סיקולר, ראש מערכת החדשות של כלכליסט, צילום: אוראל כהן

על נתוני הדיור אמר כחלון, "ההבדל ביני ובין גופי המחקר והציבור הוא שאנחנו יודעים מה יהיה בעתיד, כמה דירות יש בדרך, אילו היצעים מחכים, כמה משכנתאות לקחו. התוכנית שלנו עובדת. מחיר למשתכן הפסיק ספסרות בקרקע. היזמים פעם היו קונים קרקעות ושומרים אותן. זה כבר לא קורה. אני מאמין שעד סוף הקדנציה נראה שינוי – אין להם סבלנות. 12 שנה משבר דיור, באתי לתקן ואי אפשר כל שעה לבדוק את זה. ואם הקדנציה תיגמר לפני הזמן - אני אמצא סידור".

יש חדשות בנושא שדה דב?

"ממש עכשיו אני מקווה שיסגרו עם בעלי הקרקע שהשדה ימשיך עד 2019. הכל ייתכווץ לכיוון השדה הצבאי ואפשר יהיה להקים שם דירות. התוכנית לא תפגע".

 

אתה נתפס כמגן הדמוקרטיה, מגן התאגיד ובית המשפט העליון. אבל גם חוק שכר הבכירים וגם חוק מס דירה שלישית פוגע – לא?

"שני החוקים טובים. יש כל כך הרבה גורמים חזקים שפועלים נגד החוק הזה. אני מציע שבית המשפט יחליט ואנו נקבל אותו".

יש כאלה שלא יודעים מה לעשות עם הדירות שלהם בעקבות מס על דירה שלישית

"הכל נעצר עד החלטת בית המשפט. שכר בכירים עבר ואין בעיה איתו. כשנעביר חוק נגד חלשים אף אחד לא יתקומם. נגד חזקים תמיד תשמעו. מי מקבל שכר בכירים? עובדי פרי הגליל? אני לוקח את הסיכונים שלי במה שאני מאמין. מה אני לא יודע מי החזק ומי החלש? אני מוכן לקוח את הסיכון הזה. החוק של מס דירה שלישית לא אני המצאתי, אבל אף שר לא היה מוכן להרים אותו".

מה עם חוק התקשורת והתאגיד? מה יהיה עם הפיקוח? ועובדי רשות השידור?

"אני התחייבתי שחופש הביטוי וחופש העיתונות יישמר. שלא תהיה כפיפות לדרג פוליטי. יהיה פיקוח רק מקצועי ולא פוליטי. 600 עובדי רשות השידור לבי איתם, כל מפוטר הוא אדם ומלואו. החוק חוקק כשאני הייתי אזרח. עשו דה לגיטימציה לרשות השידור. קיבלתי את המצב הזה מוכן. אני אתערב רק במקרים של זוג מפוטר או נכה שישתלבו בתאגיד או כעובדי מדינה.

כחלון אמר עוד באותו נושא: "משהו יכול לקחת לעיתונאים את החופש? אתם יכולים להעלות הכל בטוויטר. העולם השתנה החברות הכי גדולות בעולם (גוגל פייסבוק) מייצרות מידע. תתרגלו".

בוגי אמר שהתנועה (הליכוד) איבדה את הדרך – מה אתה חושב?

"יש משהו בזה, היום החלק הדומיננטי בליכוד הוא ימני יותר ולא מרכז. אני חייב לליכוד הרבה. אבל היום קבוצה של אנשים משכה אותו לכיוונים אחרים. כשאני הייתי זה לא היה. לכן אני קצת מבין את בוגי".

לסיום, רצת עם הדיור והבנקים – איזה בשורה תהיה לבחירות הבאות?

"בפוליטיקה אסור להגיד, כי שהאג'נדה לא תישחק. גם סדר יום צריך להביא בזמן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות