אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני מנסה להרגיע: נוהל ההעברות התקציביות הקיים ימשך עוד 3 חודשים

גפני מנסה להרגיע: נוהל ההעברות התקציביות הקיים ימשך עוד 3 חודשים

זאת בניסיון לפתור את המשבר במו"מ בין חברי ועדת הכלכלה לאוצר בנושא נוהל ההעברות החדש בעקבות המשבר. בינתיים האוצר נמנע מלהביא העברות תקציביות לאישור הוועדה וגורם עיכוב בפרויקטים חשובים

14.03.2017, 13:04 | שחר אילן

נוהל ההעברות התקציביות הקיים ימשך במשך שלושת החודשים הקרובים ללא שינוי. על כך הודיע יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה. זאת בניסיון לפתור את המשבר במשא ומתן בין חברי הועדה לאוצר בנושא נוהל ההעברות החדש.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות המשבר, האוצר נמנע מלהביא העברות תקציביות לאישור הוועדה וגרם בכך לעיכוב בפרויקטים חשובים. חברי ועדת הכספים בתגובה הפסיקו לדון בכל בקשה של האוצר וביטלו כמה ישיבות.

נושא המחלוקת העיקרי היה דרישת חברי הוועדה שמי שיסביר את ההעברות התקציביות יהיו נציגי המשרדים ולא רק האוצר. אנשי אגף התקציבים טענו שיש בכך פגיעה קשה בסמכויותיהם.

גפני החליט בסופו של דבר שלא להכריע במחלוקת ולהמשיך במצב הקיים. הוא הסביר שלדעתו "הנוהל הנוכחי טוב, ולא נעצור את המדינה". גפני אמר לאנשי האוצר ש"אם תדעו להגיש דברי הסבר לפי הנוהל הקיים, זה הטוב ביותר. אני לא בטוח שזה יקרה. אין יותר מצב שיגיעו העברות ולא נדע במה מדובר".

הח"כים סתיו שפיר ומשה גפני, צילומים: עומר מסינגר הח"כים סתיו שפיר ומשה גפני | צילומים: עומר מסינגר הח"כים סתיו שפיר ומשה גפני, צילומים: עומר מסינגר

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר שאינו מבין "למה המשרדים לא יכולים לכתוב את ההסברים להעברות התקציביות. למה האוצר עומד על הרגליים האחוריות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) אמר ש"אותי לימדו שכשמנסים להסתיר כנראה יש מה להסתיר. אסור לנו לוותר על הדרישה לקבל הסברים מהמשרדים. אני לא מוכן לקבל פילטרים".

יו"ר ועדת השקיפות ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) דרשה להעמיק את הנוהל. שפיר טענה שלאוצר יש עניין להעביר העברות בלי לדווח לציבור. סגנית הממונה על התקצבים יעל מבורך דחתה את הטענה ואמר שהמידע הדרוש נמצא באינטרנט. מרכז הקואליציה בועדת הכספים ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) הזהיר ממצב ש"נעבור את הגבול ונקרע את החבל" בשם השקיפות.

בהצעת רוזנטל הוסכם בדיון על הנהגת הליך חדש של דיונים בועדת הכספים באמצע השנה על דו"חות ביצוע חצי שנתיים של התקציב.

לתת קרדיט לאלוהים על עסקת מובילאיי?

ויכוח פרץ בישיבת הוועדה, האם נכון לתת קרדיט לאלוהים על עסקת מובילאיי. הוויכוח פרץ בעקבות דברי גפני ש"אין הסבר איך המשק כל כך חזק. בגלל שלומדים תורה הקדוש ברוך הוא עוזר לנו. אני אומר את האמונה שאני מאמין. ישראל מדינה חלשה. היא הופכת להיות מאוד חזקה כלכלית ולי יש עמדה".

בתגובה אמרה יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה מכולנו: "לא כדאי לעשות חלוקת קרדיט לקדוש ברוך הוא", היא הסבירה ש"על קרדיט רבים ומתחיל דיון על אחוזים. כל ישראל עזרה לעסקת מובילאיי".

יו"ר הוועדה לצדק חברתי, ח"כ מיקי זוהר, אמר שהוא תומך בגפני. ח"כ רוזנטל אמר שהקרדיט מגיע למייסד מובילאיי אמנון שעשוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות