אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יועמ"ש הכנסת מתנגד להעברת סמכויות לוועדת הרפורמות: "הכנסת לא חותמת גומי של האוצר"

יועמ"ש הכנסת מתנגד להעברת סמכויות לוועדת הרפורמות: "הכנסת לא חותמת גומי של האוצר"

אייל ינון בוועדת הכנסת: "יש בעיה קשה להעביר לוועדת הרפורמות נושאים מקצועיים שנמצאים בליבת העיסוק של ועדות אחרות כמו למשל ועדת כספים". יו"ר ועדת הרפורמות, רחל עזריה: "העניין של הייעוץ המשפטי יצא לגמרי מפרופורציות. הוא נכנס למאבק פוליטי"

14.03.2017, 14:19 | שחר אילן

עימות חריף על סמכויות פרץ בין יו"ר ועדת הכספים משה גפני מיהדות התורה ליו"ר ועדת הרפורמות רחל עזריה. זאת, סביב השאלה איזו ועדה תטפל בשתי הצעות חוק כלכליות. מדובר בהצעת תיקון לחוק בנק ישראל, העוסקת בהקמת ועדה ליציבות פיננסית ובתיקון לפקודת מס הכנסה העוסק בהקלות מיסוי במיזוג חברות.

ועדת הרפורמות הוקמה במסגרת ההסכם הקואליציוני לדרישת כולנו. זאת, כדי לאפשר למשרד האוצר להעביר רפורמות כלכליות בהליכים מזורזים ולמנוע מצב בו יהיה נתון לחסדי גפני. בין היתר העבירה לאחרונה את הרפורמה בבנקאות ואת הרפורמה בטוטו. לפני מספר שבועות החליפה עזריה בתפקיד יו"ר הוועדה את היו"ר הקודם שלה אלי כהן מכולנו, שמונה לשר הכלכלה.

רחל עזריה, צילום: אלכס קולומויסקי  רחל עזריה | צילום: אלכס קולומויסקי רחל עזריה, צילום: אלכס קולומויסקי

היום (ג') קיימה ועדת הכנסת דיון בשאלה לאיזה ועדה יועברו שתי הצעות החוק. לישיבה הגיע היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אייל ינון שיצא בהתקפה חריפה נגד העברת חוקים שנתונים לסמכותן של ועדות קיימות לועדת הרפורמות.

ינון הבהיר כי "אין תקדים בכל תולדות הכנסת להעברת דיונים בנושא פקודת מס הכנסה מוועדת הכספים לוועדה אחרת, כנ"ל לגבי חוק בנק ישראל. לדבריו, יש בעיה קשה להעביר לוועדת הרפורמות נושאים מקצועיים שנמצאים בליבת העיסוק של ועדות אחרות כמו למשל ועדת כספים". הוא הדגיש עם זאת, שוועדת הכנסת מוסמכת לקבל החלטה כפי שנראה לה.

"לצערי", אמר ינון, "משרד האוצר דוחף כל הזמן בצורה לא מקובלת להעביר חוקים ונושאים לוועדת הרפורמות, כי התחושה של האוצר שהוועדה היא מעין אגף או תת אגף באגף התקציבים ובמשרד האוצר. הדבר מפר את האיזונים בין הממשלה לבין הכנסת. הכנסת היא לא חותמת גומי של הממשלה או האוצר. אנו מבקשים שלא להעביר את ההצעות הללו לועדת הרפורמות".

עזריה בתגובה יצאה בהתקפה חריפה כנגד ינון. "העניין של הייעוץ המשפטי יצא לגמרי מפרופורציות. הוא נכנס למאבק פוליטי". היא הגדירה את דברי ינון כ"מעשה שלא יעשה". לדבריה "אי אפשר לפתוח הסכמים קואליציוניים על ידי יעוץ משפטי. חברי כנסת שאכפת להם ממעמד היעוץ המשפטי צריכים להתקומם. זה מחליש את היעוץ המשפטי". את גפני האשימה שגייס את ינון למאבק פוליטי.

עזריה ציינה שמחר (ד') יש דיון בוועדת הכספים בנושא שכר עובדי הוראה במגזר החרדי ודרשה חוות דעת של היועץ המשפטי, האם אין להעביר את הנושא לוועדת החינוך. "ועדת הרפורמות תמשיך לקבל את הנושאים שמשרד האוצר מבקש שתקבל", אמרה.

גפני בתגובה האשים את עזריה שכשהיא תוקפת האת היעוץ המשפטי "את מערערת את הבסיס שעליו אנחנו יושבים. זה מעשה שלא יעשה. הייתי בקדנציה הקודמת אופוזיציה קשה. לא מצאו חן בעיני החלטות של היועץ המשפטי. אני לא דיברתי נגד היועץ המשפטי לכנסת".

לדבריו, "ינון עשה את עבודתו ואמר שהמשמעות של העברת החוקים לועדת הרפורמות זה להחריב את עבודת הכנסת. נושא המיסוי זה ליבת העיסוק של ועדת הכספים ואנחנו הכנו את חוק בנק ישראל בדיונים קשים ומייגעים".

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר לעזריה ש"אתם לא תרוקנו מתוכן את ועדת הכספים. לא יעזור לכם. אתם רוצים להעביר חוקים מהר בשביל כחלון. זה לא יקרה". ח"כ מיקי לוי מ"יש עתיד" אמר ש"כשהייתי סגן שר האוצר לא חלמתי להקים ועדה ביתית. נושא מיסוי שייך לועדת הכספים. ועדת הרפורמות לא יכולה לקחת את זה. לא נשנה סדרי בראשית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות