אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברה הסינית שאובמה החרים תמחק לקושנר 75% מהמשכנתה צילום: בלומברג

החברה הסינית שאובמה החרים תמחק לקושנר 75% מהמשכנתה

הנשיא לשעבר סירב לישון בוולדורף אסטוריה לאחר שנרכש על ידי אנבנג מחשש שיצותתו לו. בזכות עסקי הנדל"ן של החתן הנשיאותי הפכה אנבנג לשותפה של המשפחה הראשונה במגדל המשרדים היקר במנהטן ואולי תקבל גם מימון פדרלי

15.03.2017, 08:09 | בלומברג

ענקית הביטוח הסינית אנבנג תעביר לחברת הנדל"ן שבבעלות משפחתו של ג'ארד קושנר, חתנו של נשיא ארה"ב, יותר מ־400 מיליון דולר. זאת במסגרת השקעתה במגדל משרדים איקוני של הקושנרים בשדרה החמישית מספר 666.

קראו עוד בכלכליסט

תנאי העסקה, שהיקפה הכולל 4 מיליארד דולר, מונים מספר סעיפים אשר לפי מומחי נדל"ן ייטיבו מאוד עם משפחת קושנר. בנוסף לתשלום במזומן מאנבנג עבור הנכס, שנקלע לקשיים פיננסיים, תקבל משפחת קושנר אחזקת מניות במסגרת השותפות החדשה. 

גארד קושנר, על רקע הבניין בשדרה החמישית במנהטן מספר 666, צילום: בלומברג גארד קושנר, על רקע הבניין בשדרה החמישית במנהטן מספר 666 | צילום: בלומברג גארד קושנר, על רקע הבניין בשדרה החמישית במנהטן מספר 666, צילום: בלומברג

אנבנג, שהוקמה ב־2004 כחברה לביטוח כלי רכב, נמצאת זה שנתיים במסע רכישות אגרסיבי של נכסים בינלאומיים והשקיעה למעלה מ־30 מיליארד דולר ברכישת מלונות יוקרה, בהם הוולדורף אסטוריה במנהטן, חברות ביטוח ונכסים נוספים.

קושנר, הנשוי לבתו של טראמפ איוונקה, הוא אחד מיועציו הקרובים ביותר של הנשיא ועשויה להיות לו השפעה על מגוון סוגיות הקשורות בסין. החל בנושאי ביטחון לאומי ומחלוקות טריטוריאליות ועד להסכמי סחר והאשמות לגבי מניפולציות מטבע. בימים אלה מתקיימות שיחות לקראת פגישת הפסגה בין טראמפ לנשיא סין שי ג'ינפינג שתתקיים באחוזתו של טראמפ מאר־א־לאגו בפלורידה, בחודש הבא.

מעסיקה אסירים לשעבר

 

דובר מטעם הקושנרים, ג'יימס יולס, מסר כי ג'ארד קושנר מכר את אחזקותיו בבניין לבני משפחה, כך שאין מדובר בניגוד אינטרסים. "חברת קושנר נקטה מהלכים משמעותיים כדי להימנע מניגודי אינטרסים ותמשיך לעשות כך", אמר. בראש חברת הנדל"ן עומד אב המשפחה, צ'רלס. לפני כחודשיים פורסם כי קושנר, שריצה תקופת מאסר של שנתיים על מתן שוחד פוליטי וניסיון לסחוט את גיסו כדי שלא יעיד נגדו, שכר שני אסירי צווארון לבן לשעבר שאותם הכיר בכלא, לתפקידים בכירים בחברה.

מסמך המונה את פרטי ההסכם שנרקם עתה, ואשר קיבל פומבי כדי למשוך משקיעים נוספים, הגיע גם לידי בלומברג. המסמך מאפשר הצצה נדירה אל עסקה גדולה של מקורב לנשיא טראמפ, כאשר בשלב זה לא ברור האם ייבדקו פרטיה בידי הממשל, כפי שהיה כשאנבנג רכשה את הוולדורף אסטוריה.

בה בעת עשויה העסקה להיבדק על ידי הממשל הסיני, שהידק את הפיקוח באחרונה על עסקאות שמבצעות חברות סיניות מחוץ לסין, ואינו מיודד במיוחד עם ממשל טראמפ.

על פי ההסכם, חברת הנדל"ן של משפחת קושנר תהפוך לשותפה של אנבנג, שקשריה המעורפלים עם הממשל בבייג'ינג הציפו בעבר סוגיות בטחוניות בארה"ב.

במסגרת ההסכם תכווץ משכנתה שהוציאו הקושנרים לשיעור של כ־20% מהיקפה הנוכחי. טיב קשרי החברה עם הממשל הסיני הוא כה בעייתי, עד כי הנשיא לשעבר ברק אובמה סירב ללון בוולדורף אסטוריה אחרי שאנבנג רכשו אותו, מחשש כי הסינים יצותתו לו. עתה, אנבנג תהיה שותפה עסקית של המשפחה הראשונה.

החברה של קושנר ואנבנג מבקשות לגייס משקיעים נוספים באמצעות תוכנית פדרלית שנויה במחלוקת, 5־EB, המיועדת במקור לשיקום שכונות מצוקה. התוכנית מעניקה ויזות לשנתיים ומאפשרת מסלול מקוצר לתושבות קבועה עבור זרים המשקיעים 500 אלף דולר ומעלה בפרויקטים שמייצרים משרות באזורי מצוקה. לטענת מצדדיה, התוכנית, המסתמכת במידה רבה על משקיעים סינים, מייצרת משרות מבלי להשתמש בכספי משלם המסים. עם זאת, גורמים פדרליים הזהירו כי היא עלולה לסלול את הדרך להלבנת כספים ולסיכון הביטחון הלאומי. עסקת השדרה החמישית 666, שממוקמת רחובות ספורים ממגדל טראמפ, תהיה קרוב לוודאי הראוותנית ביותר עד כה במסגרת פרויקטי 5־EB. הקונגרס שוקל בימים אלה האם לחדש את התוכנית ולאמץ מגבלות חדשות כדי למנוע שימוש לרעה בה.

העסקה מעריכה את שווי מגדל המשרדים בן ה־41 הקומות ב־2.85 מיליארד דולר, הסכום הגבוה אי־פעם ששולם עבור מגדל במנהטן. 1.6 מיליארד דולר ישולמו עבור שטחי המשרדים ו־1.25 מיליארד דולר עבור שטחי המסחר. במסגרת השותפות החדשה ימוחזרו משכנתאות קיימות בסכום של 1.15 מיליארד דולר. על פי סקוט זינגר, נשיא ארגון זינגר אנד באסוק, תנאי העסקה הם "אגרסיביים אך לא אבסורדיים", זאת בהתבסס על שטח הנכס והכנסותיו.

דוברת מטעם הבית הלבן ציינה כי קושנר ירחיק את עצמו מהעסקה ויימנע מטיפול בכל סוגיה שתעלה סביבה, לרבות בדיקת תוכנית 5־EB. עם זאת, מומחים לאתיקת ממשל טענו כי קשרי משפחת קושנר ועסקיה הם כה אמיצים, עד כי המהלכים שנקט להדרתו מהחברה אינם מספקים. כן עלתה השאלה לגבי זהותם הלא ברורה של גורמים שמממנים את הפרויקט ומחיקת 75% מהמשכנתה. "לכל הפחות, עולות פה שאלות קשות לגבי ההטבות המפליגות שמקבלת משפחת קושנר", אמר לארי נובל, יועץ כללי בקמפיין ליגל סנטר. "שיטה קלאסית להשפיע על אנשים זה באמצעות סיוע פיננסי למשפחה שלהם".

אנבנג תשלם סכום נכבד עבור הפרויקט, אך תזכה בהשקעה ראשונה בנדל"ן אמריקאי לשנת 2017. דובר חיצוני מטעם אנבנג, טים רגונס, סירב למסור תגובה לגבי תנאי העסקה, אבל טען כי מבנה הבעלות של החברה תקין לגמרי. "אנבנג היא חברה שקופה מאוד שפועלת בהתאם לאמות מידה של חברות ציבוריות ולפי דרישות רגולטוריות", ציין.

הלוואה מבנק ברקליס

 

הסכם המימון מחדש הוא התפנית האחרונה בתולדותיו של בניין שהיה הרכש הגדול ביותר של קושנר, וכמעט הביא להתרסקותו הכלכלית. ב־2007 הוא רכש את המגדל בסכום שיא של 1.8 מיליארד דולר. היה זה מהלך שסימן את כוונת החברה להתרחב מעבר לאחזקותיה בדירות גן פרבריות, לנכסים עירוניים יוקרתיים יותר. לאחר מכן פרץ המשבר הפיננסי הגלובלי. ארבע שנים מאוחר יותר, ההשקעה ניצבה על סף חדלות פירעון, קרן וורנאדו נכנסה לתמונה וקיבלה אחזקה של 49.5% בנכס בתמורה להזרמת 80 מיליון דולר. ב־2012 רכשה הקרן, המשקיעה גם בנכסי טראמפ, את השטחים המסחריים במגדל ב־707 מיליון דולר.

סעיף מעניין במיוחד בתוכנית המימון מחדש כולל את ההצעה לפרוע חלק מהמשכנתה. ההלוואה, שאותה קיבלה חברת קושנר מבנק ברקליס, נמכרה מאז למשקיעים והיקפה הנוכחי מוערך ב־250 מיליון דולר לעומת הסכום המקורי שעמד על 115 מיליון דולר. על פי מסמכי העסקה, הקושנרים ישיבו עתה רק 50 מיליון דולר.

אנבנג תשלם עבור מרבית הבניין ותיקח הלוואת בנייה בסכום של יותר מ־4 מיליארד דולר כדי לשפץ את הקומות הגבוהות ולהופכן ליחידות מגורים מפוארות. הקושנרים הסכימו להשקיע 750 מיליון דולר באגף המסחרי של הבניין ובסופו של דבר יהיה בידם נתח של חמישית בפרויקט, אשר לפי מסמכי העסקה יגיע שוויו ל־7.2 מיליארד דולר כאשר תושלם הבניה. בנוסף ל־400 מיליון דולר מאנבנג, הקושנרים יקבלו עוד 100 מיליון דולר ממשקיעים אחרים.

"מדובר כאן באסטרטגיה כבירה עבור מגדל משרדים", אמר לבלומברג ג'ושוע סטיין, פרקליט ניו יורקי המתמחה בנדל"ן. "זה אכן נשמע כמו מהלך מנצח עבור קושנר והקבוצה שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מה השחיתות כאן ?
העסקה היא עסקה ישנה שהושפעה מהמשבר העולמי שלא קושנר אחראי עליו.הוא לקח את כל הסיכונים העסקיים ,העסקה כמעט הפילה את עסקיו. העסקה התרחשה זמן רב לני שהכיר את טראמפ והיה מקורב אליו. האם בגלל הכרותו את טראמפ הוא צריך לפשוט את הרגל. הוא עשה מהלך עסקי לגיטימי שהציל עסקה גדולה מאד. רק עיתונאים שמחפשים להטיל רפש ימצאו כאן בעייה . נראה מה העיתונאי היה כותב אם אבא שלו היה מציל את נכסיו בדרך זו . יש לי הרגשה שהוא היה מעריץ אותו
אלבטרוס  |  23.03.17
1.
כמה כסף כבר צריך? כמה זה מספיק?
ואח"כ בוכים שיוצא שם רע, איפה המיליונרים - האליטה שלנו, החזקים והמוכשרים שלנו - שיקחו אחריות וידעו להחזיר בחזרה.. אח"כ בוכים כשהכל מתחיל לבעור... קחו אחריות, זה לא ימין ושמאל וכל שאר השקרים, זה אנשים רעבים מתוסכלים עם הגב לקיר - פאקינג קחו אחריות
מז  |  15.03.17