אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועד סגירת המכרז לרכישת אפריקה ישראל יידחה צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מועד סגירת המכרז לרכישת אפריקה ישראל יידחה

מחזיקי האג"ח ידחו את מועד הגשת ההצעות המחייבות משום שלא מוצו הליכי בדיקת הנאותות וטרם הוכנו ההסכמים למתמודדים

15.03.2017, 07:14 | גולן חזני

המועד להגשת ההצעות המחייבות במכרז לרכישת השליטה באפריקה ישראל יידחה ביותר משבועיים. ל"כלכליסט" נודע כי מחזיקי האג"ח של חברת האחזקות מתכוונים לדחות את המועד שנועד לחמישי. בין היתר משום שלא מוצו הליכי בדיקות הנאותות מצד המתמודדים, ומשום שעורכי הדין המעורבים לא הספיקו להכין את ההסכמים הכתובים למתמודדים לחתימה. 

קראו עוד בכלכליסט

הגשת ההצעות המחייבות היא שלב משמעותי בהליך המכרז, שכן בו מגיעה למבחן אמיתי הרצינות של המתמודדים. ההצעה כוללת פקדון בנקאי משמעותי, בגובה של לפחות 10% מההצעה, שלא מוחזר במקרה שבו המציע מחליט למשוך את ההצעה. במקרה של אפריקה מדובר בפיקדון שיכול להגיע ל־200 מיליון שקל לאור השווי המדובר.

נכון לעכשיו קרן ההשקעות לונסטאר עשתה את בדיקות הנאותות המקיפות ביותר. לונסטאר, שמחזיקה בשליטה בחברת הנדל"ן ג'יטיסי שפועלת במזרח אירופה, מעוניינת למזג בין ג'יטיסי ואפי אירופה, וכנראה למכור את יתר הפעילויות של אפריקה.

קרן הנדל"ן של מורגן סטנלי המנהלת מיליארדי יורו בעיקר במרכז ובמערב אירופה גם צפויה להגיש הצעה מחייבת וגם היא מעוניינת רק באפריקה נכסים. קרן ברוש התרחקה מהתהליך למרות שהגישה הצעה גבוהה, לאחר שלא היתה מוכנה לחשוף את השותפים שלה למכרז, תנאי שהועמד בפניה על ידי מנהלי המכרז אפשטיין קפיטל.

גלובל וורת' היוונית שהיתה אמורה להגיש הצעה על רכישת השליטה בחברה כולה, נוטה להגיש הצעה רק עבור אפריקה נכסים. קרן נוספת שעשויה להגיש הצעה, אך לא גבוהה, היא קרן פטרון קפיטל שפועלת מלונדון מאז 1999 ומנוהלת בידי קית' ברסלאור, מתמחה בהשקעות באירופה, וגייסה מאז הקמתה 3.4 מיליארד ליש"ט.

עוד נמצאים בתמונה הם האחים סיידוף, שהחליטו לוותר על בדיקות הנאותות והגישו הצעה מחייבת חדשה בפברואר לרכישת החברה. נתי ועופר סיידוף הציעו להזרים 800 מיליון שקל במזומן והנפקת אג"ח חדשות בהיקף 1.1 מיליארד שקל. הנציגות דחתה את ההצעה וביקשה לשפר אותה. בנוסף מתרבים סימנים השאלה בנוגע להאם בעל השליטה הנוכחי לב לבייב ומוטי בן־משה יגישו הצעה משלהם, ללא בדיקות נאותות, לאחר שהתהליך יתקדם וההצעות המחייבות יוצגו בפניהם.

בינתיים סובלים המחזיקים מירידה של 10% בשער היורו מול השקל, מה שמביא להפחתה של כ־100 מיליון שקל בשווי החברה, שנגזר בין היתר משווי אפריקה נכסים שנכסיה מושכרים במטבע היורו.

אברהם נובוגרוצקי מנכ"ל אפריקה ישראל, צילום: עמית שעל אברהם נובוגרוצקי מנכ"ל אפריקה ישראל | צילום: עמית שעל אברהם נובוגרוצקי מנכ"ל אפריקה ישראל, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות