אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מס על דירה שלישית: תשובות לכל השאלות צילום: סי די בנק ובלומברג

מס על דירה שלישית: תשובות לכל השאלות

מס ריבוי דירות בנוי ומורכב מפרטים קטנים וחשובים. ענינו עבורכם על השאלות החשובות

15.03.2017, 12:26 | יעקב סלע

מס ריבוי דירות או בשמו המוכר "מס דירה שלישית" שעבר בסוף שנת 2016, הינו מס מיוחד האמור להתמודד עם תופעת ה'דירות להשקעה' שתופסת נתח כבד משוק הדירות בישראל, ולגרום לבעליהן להיפטר מהן. נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2016, מעלים כי למעלה מ-47,000 משקי בית בישראל מחזיקים ברשותם 3 דירות או יותר. לדידו של שר האוצר, משה כחלון, מיסוי מיוחד אשר יוטל עליהם, ייאלץ אותם למכור את הדירות ולשחררן לשוק. במהלך זה מקווה השר כחלון להביא להוזלת המחירים ולפיצוץ בועת הנדל"ן.

לצורך הבנת חוק מס ריבוי דירות, נעזרנו בעורך הדין מנחם מושקוביץ העוסק בתחום ויענה על השאלות החשובות: על מי חל החוק, כיצד מחשבים את המס, אילו הקלות מס ניתנות למי שמוכרים את דירותיהם ועוד.

מי מחוייב במס ריבוי דירות?

"נהוג לחשוב כי מי שמחויב במס הוא אדם אשר בבעלותו שלוש דירות" אומר עוה״ד מושקוביץ "אך לא כך הם פני הדברים. על פי החוק, יחיד שבחזקתו בעלות בגובה 249% דירות, כלומר שתיים וחצי דירות פחות אחוז, חייב במס".

מהי 'בעלות בדירה' על פי החוק?

"הגדרת בעלות מתבטאת בכל זכויות מקרקעין המשמשות למגורים כגון: בעלות, חכירה העולה על 25 שנים, הרשאה להשתמש במקרקעין שניתן לראות בה מבחינת תכנה בעלות או חכירה וכד'".

יש לי שלוש דירות, כיצד אדע כמה עלי לשלם?

"משרד האוצר מפעיל מחשבון מיוחד באתר האינטרנט שלו בו יוכל כל מי שברשותו שלוש דירות לעשות את החישוב באופן עצמאי על ידי הזנה נכונה של הנתונים".

דירה למכירה. מתי יש פטור? , צילום: אוהד צויגנברג דירה למכירה. מתי יש פטור? | צילום: אוהד צויגנברג דירה למכירה. מתי יש פטור? , צילום: אוהד צויגנברג

 

כיצד מחושב המס?

"לצורך חישוב המס על בעל הדירות להחליט אילו שתי דירות הוא בוחר להוציא מחישוב המס (היקרות יותר) ולחשב את המס על הדירות הנותרות. הנוסחה קובעת כי שיעור המס יהיה אחוז אחד מהחלק היחסי של בעלות על הדירה בכפוף לתקרה של 18,000 ש"ח בשנה. כלומר, אם בבעלותו דירה שלישית בשווי 1.5 מיליון שקלים, עליו לשלם 15,000 ש"ח בשנה, אם לעומת זאת שווי הדירה עומד על סך של שני מיליון שקלים תקרת המס תעמיד את התשלום על 18,000 ₪ בשנה".

הדירות שבבעלותי זולות, האם גם אני מחויב במס?

"החוק קובע כי אם שווי שתיים מהדירות שבבעלותך עומד על סך 1.15 מיליון שקלים  אתה חייב לדווח עליהן אך תהיה פטור ממס, אם שווי הדירות 1.15 עד 1.4 מיליון שקלים - תחויב במס מופחת".

עו"ד מנחם מושקוביץ עו"ד מנחם מושקוביץ עו"ד מנחם מושקוביץ

 

החלטתי למכור את דירתי, לאילו תמריצים אני זכאי?

"מכירת דירה בעקבות חוק מיסוי דירה שלישית מקנה למוכר הטבות שחשוב לדעת עליהן", טוען עו"ד מושקוביץ. "ההטבות מוגבלות בזמן ותוקפן לא יאוחר מה-1 באוקטובר 2017 (למעט סעיף 3, לו זכאים מוכרי הדירות עד סוף שנת 2017) .

1. פטור ממס ריבוי דירות - מי שבבעלותו דירה שלישית והלאה ומחליט למכור אותן יהיה פטור מתשלום 'מס ריבוי דירות'.

2. מענק בגובה מס השבח ולא יותר מ- 85,000 שקל, ואם היה חייב במס שהוא פטור כאמור לעיל אזי יקבל מענק בגובה מחצית מס השבח ולא יותר מ- 15,000 שקל.

3. מוכר הדירה יוכל לקבל אישור להפקדת כספי התמורה בקופת גמל להשקעה עד סוף שנת 2017 ולא יותר מ 2,500,000 ש"ח".

לסיכום, "מס ריבוי דירות בנוי ומורכב מפרטים קטנים וחשובים" קובע עו״ד מנחם מושקוביץ ומוסיף "לפני כל צעד אותו מתכננים אתם בעקבות החוק, היוועצו עם עורך דין העוסק בתחום על מנת שיכווין אתכם לקבל את הזכויות המגיעות לכם".

סיע בכתיבת המאמר עו"ד מנחם מושקוביץ , עוסק במקרקעין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות