אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיסוי דירה שלישית: חובת הדיווח על מספר הנכסים נדחתה לסוף יוני צילום: עומר מסינגר

מיסוי דירה שלישית: חובת הדיווח על מספר הנכסים נדחתה לסוף יוני

רשות המסים החליטה כי חובת הדיווח על מספר הנכסים - שהייתה אמורה להיכנס לתוקף בסוף החודש - תידחה בשלושה חודשים

15.03.2017, 15:41 | עמרי מילמן
מנהל רשות המסים משה אשר, בהתייעצות עם שר האוצר משה כחלון, דחה את מועד הדיווח האחרון על מספר הדירות מסוף החודש הנוכחי ל-30 ביוני, מועד התשלום הראשון של המס.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר השבוע, שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות דרשה מהמדינה להשיב עד יום רביעי הקרוב לבקשת אחד העותרים לדחות את מועד הדיווח על בעלות מספר הדירות מה-31 במרץ ב-90 יום או עד למתן פסק דין בנושא, המוקדם מבין השניים.

ראש ההרכב חיות ביקשה מהמשיבים - הכנסת והממשלה - להשיב על בקשה זו שהוגשה על ידי עו"ד יובל יועז ודורון ברקת תוך שלושה ימים. זאת בעקבות העתירות שהוגשו נגד החוק עצמו לאור התהליך הבעייתי שבו עבר, והחקיקה החפוזה שעליה לחץ שר האוצר כחלון.

שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן שר האוצר משה כחלון | צילום: אוראל כהן שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן

על פי חוק מס ריבוי דירות, שהעתירות נגדו נמצאות כרגע בדיונים בבג"ץ, תשלום המס ייגבה פעמיים בשנה, בסוף יוני ובסוף דצמבר, אך לפני שתתחיל רשות המסים לגבות את המס - כדי לדעת מה גובה השומות שעליה להוציא - נדרשים בעלי הדירות לעדכן פרטים על הדירות שברשותם.

למעשה, היום רק כאשר רוכשים דירה עובר דיווח לרשות המסים, אך כאשר מקבלים דירה בירושה אין כל אירוע מס המחייב תשלום לרשות המסים ולכן היא אינה יודעת על כך. ההצהרה שכעת דוחה רשות המסים בשלושה חודשים כוללת את הכתובת, שטח הדירה, החלק מהדירה שבבעלותו של המצהיר, "הסכום הקובע" לכל דירה כלומר שווי הדירה לפי מחשבון רשות המסים, מה הדירות שלא ימוסו (שכן על פי החוק בעל מספר דירות יכול לבחור אילו 2 דירות לא ימוסו), מה סכום המס לכל דירה חייבת ומה סכום המס הכולל.

רשות המסים דיווחה היום כי במשרדי מיסוי מקרקעין מצויות כיום 200 עסקאות של מכירת דירות מגורים שבהן המוכרים ביקשו לקבל את המענק כנגד החיוב במס שבח. על פי החוק מי שימכור דירה עד חודש אוקטובר יוכל לקבל מענק בגובה מס השבח שיידרש לשלם על המכירה (25% מהרווח מהמכירה) זאת עד לתקרה של 85 אלף שקל. ברשות ציינו כי עסקאות אלה טרם שודרו למערכת ועל כן עדיין לא ניתן לראות את השפעתן על מדד מחירי הדירות הצפוי להתפרסם היום. לדברי הרשות, עסקאות אלה ישודרו במהלך השבוע הבא עם סיום פיתוח מערכת המחשוב שהוכנה לשם כך.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
משה אשר הקומדיה
משה אשר זה השם !לאחר מינוי השערוריה של בגצ הדרדרות רשות המסים היא כבמדרון חלקהאיש מושחת וגרוע מכך חסר יכולת ניהול בסיסית דחות מבקר המדינה מדברים בעד עצמם כל שנה מאז מינוי השערוריה הזההכותרת של הדוח ״ כישלון ניהולי״ האיש הזה עולה למשלם המסים מאות מיליונים בשנה כתוצאה מניהול שערורייתי
מירי  |  24.03.17
2.
האוצר ויתר על דרישת הדיווח במרץ בלי מאבק
האם ההסכמה של האוצר לוותר על דרישת הדיווח במרץ הינה התחלת ה"ירידה מהעץ" של החוק שפוגע באזרחים רבים שקיבלו בירושה וקנו דירות כדי שיהוו מקור הכנסה בפנסיה או שילדיהם יגורו בהן בבגרותם? במידה וכן, זהו הדבר הנכון לעשותו ומוטב מאוחר מאשר אף פעם לא. טוב יעשה האוצר אם בתשובתו לבג"ץ יוותר על החלק הרטרואקטיבי בחוק שמתייחס למס על דירות שהתקבלו לפני 1.1.2017 .
בעל 3 דירות  |  15.03.17
לכל התגובות