אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הולנד: מסתמן הפסד לימין הקיצוני - ניצחון לראש הממשלה צילום: איי פי

הולנד: מסתמן הפסד לימין הקיצוני - ניצחון לראש הממשלה

לפי מדגמים, "מפלגת החופש" של חרט וילדרס זכתה ל-19 מושבים בלבד, "מפלגת העם לחופש ודמוקרטיה" של ראש הממשלה מארק רוטה זכתה ב-31 מושבים

15.03.2017, 22:48 | רן אברמסון ושירות כלכליסט

הפסד לימין הקיצוני בהולנד - ואנחת רווחה לתומכי האיחוד האירופי: "מפלגת החופש" (PVV) של חרט וילדרס זכתה לפי המדגם המרכזי ל-19 מושבים בלבד, לעומת 31 מושבים של "מפלגת העם לחופש ודמוקרטיה" (VVD) של ראש הממשלה מארק רוטה. המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDA) והמפלגה הליברלית D66 זכו אף הן ב-19 מושבים, לפי המדגמים.

בפרלמנט הקודם היו למפלגתו של וילדרס 15 מושבים מתוך 150 המושבים, ולמפלגה של רוטה - 41 מושבים. הסקרים המוקדמים חזו כי מפלגת החופש תזכה לכ-27 מושבים, ואילו מפלגת העם לחופש ודמוקרטיה - ל-23 מושבים.

אחרי הברקזיט והניצחון של דונלד טראמפ, סומנו הקלפיות בהולנד כמשוכה המשמעותית הבאה שעומדת בפני הגל הפופוליסטי. אף שהולנד רחוקה מלהיות מובילה עולמית כמו ארה"ב, ואפילו מובילה אירופית כמו בריטניה, צרפת או גרמניה שגם בהן יצביעו השנה, הבחירות במדינה מעולם לא זכו לעניין רב כל כך.

מאז הקים את PVV ב־2004, קורא וילדרס להוצאת הקוראן מחוץ לחוק ולסגירת המסגדים בהולנד. רק בדצמבר אשתקד הוא הורשע בהסתה נגד הקהילה המרוקאית, אך לא נגזר עליו עונש. בשנה שעברה הצהיר וילדרס כי אם בריטניה תחליט לעזוב את האיחוד, הוא יציע משאל עם דומה בהולנד - נקזיט.

חרט וילדרס , צילום: איי פי חרט וילדרס | צילום: איי פי חרט וילדרס , צילום: איי פי

מצע הבחירות שפרסם וילדרס מתפרס על עמוד אחד בלבד. המצע שלו כולל תוכנית כלכלית שאפתנית, אך עמומה. כך, למשל, הוא מציע להעביר "המון" כסף לצבא ולמשטרה, כשאת ההוצאה הוא מבטיח לכסות מקיצוץ תקציבים לאמנות, סיוע חוץ, סבסוד לאנרגיה ירוקה וחדשנות.

ההרשעה והצהרותיו החוזרות ונשנות כי "אין לו דבר נגד מוסלמים, אלא נגד האסלאם" לא הפריעו לווילדרס לכנות בחודש שעבר את המהגרים המרוקאים "טינופת". וילדרס הוא גם תומך נלהב של ישראל ואפילו התגורר כאן שנתיים בשנות השמונים, במושב תומר שבבקעת הירדן. לטענתו, הוא ביקר בארץ כ־40 פעמים מאז, ודגל ישראל תלוי על חלון משרדו בפרלמנט בהאג. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות