אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב מחכה לכסף הסעודי שיוזרם לחברות הטכנולוגיה צילום: אם סי טי

ארה"ב מחכה לכסף הסעודי שיוזרם לחברות הטכנולוגיה

ערב הסעודית צפויה להשקיע 50 מיליארד דולר בזירת הטכנולוגיה, כולל באפל. טראמפ והנסיך הסעודי שברו את הקרח בארוחת ערב בבית הלבן

15.03.2017, 23:44 | דורון פסקין

התקשורת בערב הסעודית חגגה היום את מה שהגדירה כ"נקודת מפנה היסטורית" ביחסי הממלכה עם וושינגטון. הפרסומים הגיעו אחרי פגישה שנערכה בין בנו של המלך, מוחמד בן סלמאן והנשיא דונלד טראמפ.

קראו עוד בכלכליסט

הכתבים הסעודים שהתלוו לנסיך, המשמש גם כשר ההגנה, הגדירו את האירוע "פגישה שוברת פרוטוקולים". זאת כדי להדגיש כי טראמפ יצא מגדרו כדי לכבד את אורחו הראשון מאחת ממדינות המפרץ מאז נכנס לתפקידו. בשלב ראשון התעקש טראמפ על כניסת התקשורת לצורכי צילום, למרות שלא היה מחויב בכך מכיוון שבן סלמאן אינו ראש מדינה. בהמשך, אכלו השניים ארוחת ערב באגף המגורים בבית הלבן, איתות נוסף ליחס הלבבי. עבור הסעודים זה השינוי שייחלו לו, שכן בריאד ראו במדיניות אובמה כפועלת נגד האינטרסים שלה, בייחוד בסוגיה האיראנית.

ביקור הנסיך בוושינגטון עורר ערב קיומו תמיהה בסעודיה ומחוצה לה. המלך סלמאן נמצא בימים אלה בביקור ממושך במדינות אסיה, ואילו יורש העצר הרשמי מוחמד בן נאיף נותר בריאד. העובדה שהנסיך נשלח לפגישה בבית הלבן הדגישה שוב כי בעל הבית האמיתי של הממלכה הוא בן סלמאן. עיתוי הפגישה הפתיע גם כן. ההודעה עליה הגיעה יומיים לפני קיומה, ולפי מקורות בסעודיה שני הצדדים העדיפו ערוצים שקטים כחלק מבניית האמון.

הנסיך מוחמד בן סלמאן, צילום: אם סי טי הנסיך מוחמד בן סלמאן | צילום: אם סי טי הנסיך מוחמד בן סלמאן, צילום: אם סי טי

לאחר הפגישה נמסר שהכימיה בין הכוכב הסעודי העולה לבין טראמפ היתה מיידית. השניים הסכימו על שורה של נושאים, ובראשם הצורך לבלום את התוקפנות האיראנית, להילחם בטרור הג'יהאדיסטי וגם לפתור את הסוגיה הפלסטינית. בן סלמאן הביע הבנה לצו של טראמפ בדבר איסור כניסת אזרחים לארה"ב ממספר מדינות מוסלמיות. בה בעת, דבריו של הנסיך על ניסיונה המוצלח של ערב הסעודית בבניית חומה בגבול עם עיראק למניעת הסתננות טרוריסטים, מצאו חן בעיני טראמפ.

אבל מעבר לנושאים הללו, לביקור היו גם אספקטים כלכליים ועצם הגעתו של הנסיך לוושינגטון היא הביטוי המובהק לכך. מוחמד בן סלמאן נמצא בעיצומו של ניסיון לחולל מהפכה בסדרי העולם שהיו מקובלים עד כה בממלכה, במסגרת מה שנודע כחזון 2030. היעד העיקרי הוא להפסיק את התלות המוחלטת של המשק הסעודי בנפט, בד בבד עם הפרטת חברות ושירותים ופתיחת מגזרים נוספים להשקעה.

בעת האחרונה נמצא הנסיך תחת מתקפה בארצו נוכח תוכניתו למכור 5% מענקית הנפט אראמקו. על פי הערכות בסעודיה תכניס ההנפקה לקופת המדינה 100 מיליארד דולר לפחות, אולם מתנגדיה חוששים כי הדבר יתן למשקיעים זרים דריסת רגל בסמל לאומי. לפי מקורות סעודים, טראמפ התרשם מהתוכניות הכלכליות השאפתניות של בן שיחו והבטיח לסייע ככל הניתן. זאת, בין השאר, משום שבן סלמאן מעוניין לנצל את הכספים שיגיעו מהנפקת אראמקו ולהזרים כ־50 מיליארד דולר לחברות טכנולוגיה אמריקאיות מובילות ובראשן אפל.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות