אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בפעם השנייה: שופט הקפיא את צו ההגירה של טראמפ צילום: רויטרס

בפעם השנייה: שופט הקפיא את צו ההגירה של טראמפ

שופט פדרלי בהוואי הקפיא את צו ההגירה המחודש והמרוכך של טראמפ, שאוסר זמנית על כניסת אזרחי שש מדינות מוסלמיות לארה"ב - שעות ספורות לפני שנכנס לתוקף. טראמפ: "התערבות משפטית חסרת תקדים"

16.03.2017, 08:20 | ynet
שופט פדרלי במדינת הוואי בארצות הברית הקפיא הלילה (יום ה') את צו ההגירה המחודש של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. השופט, דריק ווטסון, קבע כי אין די ראיות שתומכות בטענת הממשלה כי איסור הכניסה מונע משיקולי ביטחון לאומי. הצו היה אמור להיכנס לתוקף היום.

טראמפ, שקיים עצרת במדינת טנסי בזמן שההחלטה התקבלה, אמר בפני תומכיו: "רבים חשים כי זו דוגמה להתערבות משפטית חסרת תקדים, המהלך גורם לנו להיראות חלשים". הוא הוסיף כי הוא מתכוון להילחם בהחלטה: "אקח את זה עד לבית המשפט העליון, אם אצטרך. אנחנו ננצח".

צו ההגירה המרוכך שעליו חתם הנשיא טראמפ לפני כשבוע החליף את הצו הנשיאותי הקודם, שעורר סערה בארה"ב ובעולם, הוקפא על ידי שופט פדרלי, ולבסוף נדחה על ידי בית המשפט. הצו המחודש קרא לאסור במשך 90 יום על אזרחי שש מדינות מוסלמיות שרוצים לחדש את הוויזות שלהם להיכנס לארה"ב. בניגוד לנוסח הקודם, בצו החדש נקבע כי אזרחים מאותן מדינות - סודן, סוריה, לוב, איראן, סומליה ותימן - שבידם ויזה בתוקף, יוכלו להיכנס למדינה. הצו המרוכך לא כולל את עיראק, שנכללה בצו הראשון.

 

טראמפ. "אלחם בהחלטה", צילום: איי פי טראמפ. "אלחם בהחלטה" | צילום: איי פי טראמפ. "אלחם בהחלטה", צילום: איי פי

 

השופט ווטסון אמר בנוסף בהחלטתו כי הצו מפלה על בסיס לאום, ואם ייכנס לתוקף הוא יגרום נזק כלכלי כבד להוואי בשל מניעת הגעת סטודנטים ותיירים. הוא הוסיף כי הצו ימנע מתושבי הוואי לארח את בני משפחתם שמגיעים משש המדינות המוסלמיות המדוברות.

משרד המשפטים האמריקני מסר כי ההחלטה על הקפאת האיסור "לוקה הן בטיעוניה והן בהיקפה", וכי המשרד ימשיך להגן על הצו בערכאות.

לפני שבוע התובע הכללי של הוואי, דאגלס צ'ין, הגיש עתירה לבית משפט פדרלי בבירה הונלולו כדי לעצור את צו איסור הכניסה המתוקן. הוא טען שהצו יפגע באוכלוסייה המוסלמית של המדינה, בתיירות ובסטודנטים הזרים. "הוואי מיוחדת בכך שהיא תמיד לא הייתה מדינה שמפלה בהיסטוריה ובחוקה שלה", אמר אז צ'ין. "20% מהתושבים הם ממוצא זר, מאה אלף אינם אזרחים ו-20% מכוח העבודה ממוצא זר. תושבי הוואי חושבים שהרעיון של איסור כניסה למדינה על בסיס לאום הוא דבר מעליב משום שהם עדיין זוכרים את היפנים-אמריקנים שנשלחו למחנות מעצר במהלך מלחמת העולם השנייה". הוואי, הזכיר צ'ין, הייתה אחד המקומות בארה"ב שבהם הוצבו מחנות מעצר אלה.

 

הפגנות נגד דונלד טראמפ (ארכיון), צילום: אי פי איי הפגנות נגד דונלד טראמפ (ארכיון) | צילום: אי פי איי הפגנות נגד דונלד טראמפ (ארכיון), צילום: אי פי איי

 

בחודש שעבר שופט פדרלי בסיאטל הוציא גם הוא צו ביניים שהקפיא את הצו הראשוני של טראמפ. החלטת השופט, ג'יימס רובארט, התקבלה במהלך דיון לבקשת מדינות וושינגטון ומיניסוטה. כיממה לאחר מכן משרד המשפטים האמריקני הגיש ערעור נגד ההקפאה. הנשיא טראמפ צייץ אז בטוויטר: "השופט פותח את ארצנו בפני טרוריסטים פוטנציאליים ואחרים שלא רוצים את הטוב ביותר עבורנו. אנשים רעים שמחים מאוד. אנחנו ננצח, לטובת הביטחון של המדינה שלנו".

כמה ימים לאחר מכן בית המשפט הפדרלי לערעורים בסן פרנסיסקו סירב להשיב על כנו את הצו. הרכב של שלושה שופטים קבע פה אחד כי ממשל טראמפ לא הצליח להביא "אפילו ראיה אחת" כי שיקולי ביטחון לאומי מצדיקים הפעלה מחדש של הצו הנשיאותי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות