אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: עובדים מהבית לחוצים יותר מכאלה שמגיעים למשרד צילום: twitter

מחקר: עובדים מהבית לחוצים יותר מכאלה שמגיעים למשרד

ד"וח חדש של ארגון העבודה הבינלאומי מצא שלגמישות במקום ובשעות העבודה עלולות להיות דווקא השפעות שליליות

16.03.2017, 10:17 | שירות כלכליסט
זה לא סוד שעבודה מרחוק ומחוץ למשרד משפיעה לחיוב על רמת המעורבות של העובד ועל היכולת שלו לאזן בין העבודה והחיים הפרטיים. אולם דו"ח חדש שפרסם ארגון העבודה הבינלאומי (ILO), מצא שלנינוחות המגיעה עם גמישות במקום ובשעות העבודה עלולה להיות דווקא השפעה שלילית.

קראו עוד בכלכליסט

הדו"ח, הנקרא "עבודה בכל זמן ומכל מקום: ההשפעות על עולם העבודה", מצא שלעבודה מחוץ למשרד יש כמובן כמה השפעות חיוביות, ביניהן יכולת טובה יותר לנהל ולארגן את הזמן והפחתת הזמן המוקדש לנסיעות, בעקבות זאת גדל פריון העבודה. עם זאת, ישנם גם מספר חסרונות. העובדים מרחוק נוטים לעבוד יותר שעות ומערבבים בין החיים האישיים והעבודה, מה שמוביל לרמות גבוהות יותר של לחץ וחרדה.

אנשים שעובדים מהבית מערבבים יותר את העבודה והחיים הפרטיים, צילום: שאטרסטוק אנשים שעובדים מהבית מערבבים יותר את העבודה והחיים הפרטיים | צילום: שאטרסטוק אנשים שעובדים מהבית מערבבים יותר את העבודה והחיים הפרטיים, צילום: שאטרסטוק

עבור קבוצה אחת של עובדים הבעיה הייתה חמורה במיוחד. בעוד שהעובדים מהבית נהנו מאיזון מוצלח יותר בין החיים לעבודה, עובדים ניידים שנוסעים לעיתים קרובות ועובדים כל פעם ממקום אחר, כמו אנשי מכירות או אנשים שעובדים אצל הלקוחות, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול מהשלכות בריאותיות שליליות, כולל נדודי שינה.

40% מהעובדים המשתייכים לקטגוריה הזו דיווחו על רמות גבוהות של לחץ, זאת לעומת 25% בלבד מהעובדים במשרד. העובדים האלה היו גם בעלי סבירות גבוהה יותר לעבוד עד שעות מאוחרות ובסופי שבוע לעומת העובדים מהבית או המשרד. עם זאת, העובדים מהבית, שאמנם נהנים מאיזון מוצלח יותר בחיים האישיים ומרמות לחץ נמוכות יותר, הם בעלי סיכון להרגיש מנותקים משאר חבריהם למשרד ולסבול מכאבים הקשורים לעבודה בשל סביבת עבודה לקויה.

לדבריו של ג'ון מסנג'ר, אחד ממחברי הדו"ח של ILO, המעסיקים צריכים לעקוב אחרי העובדים השונים ולנסות ולהבחין בהשלכות השליליות. "הפריון יורד לאחר רף מסוים, לרוב בסביבות 50 שעות בשבוע. אחרי זה הוא יורד במהירות עד לנקודה שכבר לא משיגים רווח נוסף", הסביר. הצורך להיות זמינים תמידית והלחץ הגבוה שמתלווה לעבודה אינטנסיבית רחוק מהמשרד מקשה על אנשים להפריד בין העבודה והחיים האישיים, ומקשה על העובד לנוח ולהתאושש.

אם כך, מה הצעדים שחברות צריכות לנקוט כדי למנוע את ההשפעות השליליות של עבודה מרחוק? באתר fastcompany פרטו כמה שיטות מוכחות:

מציאת פתרון לבעיית הבידוד:

שימוש בטכנולוגיות ואפליקציות כמו FaceTime וכלים אחרים לשיחות וידיאו עוזרים לעובדים המרוחקים להרגיש חלק מהמתרחש. "מכיוון שהם לא יכולים להשתתף בשיחות הבטלות שמתקיימות באופן טבעי במקום העבודה, העובדים מרחוק עלולים להרגיש מבודדים חברתית, לחוצים ומחוץ למעגל הקרוב", אומר כריס בויס, מנכ"ל וירג'ן פולס, שלה 10 משרדים ברחבי העולם ועובדים בהפרשי זמן שונים. החברה גם משתמשת בפעילויות קבוצתיות וירטואליות כדי להבטיח שהעובדים שאינם במשרד ייקחו בהן חלק.

לוודא שהעובד מתאים לעבודה מרחוק:

גם אם התפקיד עצמו מתאים לעבודה מחוץ למשרד, ייתכן והעובד עצמו לא מתאים לזה. לכן, מומלץ לשבת קודם עם העובדים המיועדים כדי לוודא שהם אכן מתאימים לאופי העבודה, ושיש להם מספיק מרחב עבודה וציוד לעשות את העבודה כמו שצריך.

בקבוצת PSA מאפשרים רק לעובדים עם ותק של שנה ויותר לעבור למשרה מרחוק, וגם אז הם חייבים לעמוד בשישה קריטריונים: ביניהם אמון הדדי, תפקיד המתאים לעבודה מרחוק ומרחב עבודה מצויד.

קביעת מדיניות לעבודה מרחוק:

בניסאן מוטורס ביפן, כל העובדים מלבד עובדי הייצור נרשמים במערכת העבודה מרחוק. הם נדרשים לקבל אישור יום לפני שהם מתכננים לעבוד מהבית, ונדרשים לעבוד רק מהבית. עליהם גם להתחייב שיעבדו שמונה שעות או פחות, ולשלוח מייל למנהל שלהם בתחילת וסיום יום העבודה.

לפי מסנג'ר מה-ILO, החברות מרוויחות בצורה הטובה ביותר כשעובדים רק באופן חלקי מרחוק. "לפי המחקר שלנו עבודה לא מהמשרד פעמיים או שלוש בשבוע מייצרת את התוצאות החיוביות ביותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות