אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר: בינה מלאכותית משקיעה טוב יותר ממומחי הבורסה

מחקר: בינה מלאכותית משקיעה טוב יותר ממומחי הבורסה

מערכת בינה מלאכותית אומנה על ידי החוקרים לזהות אסטרטגיות השקעה יעילות, וביצועיה נבחנו מול מדד S&P 500 בין 1992 ו-2015. בחירת המניות של המחשב הביאה לתשואה מזהירה של כ-30% בשנה בממוצע

17.03.2017, 17:55 | ויקי אוסלנדר
חוקרים מאוניברסיטת פרידריך-אלכסנדר בגרמניה הצליחו להכות את השוק באמצעות טכנולוגיה המבוססת על בינה מלאכותית. האלגוריתם שפיתחו ביצע החלטות השקעה שהניבו תשואות יתר דו-ספרתיות והצטיינו במיוחד בתקופות של משברים כלכליים – בזמן בועת הדוט קום והמשבר הכלכלי העולמי. "האלגוריתמים יעילים בזמנים של תנודתיות גבוהה, כשאירועים מהותיים מתרחשים שגורמים לאנשים לתמחר בצורה שגויה מניות", צוין במחקר.

קראו עוד בכלכליסט

המחקר שבוצע על ידי שלושה חוקרים במכון הכלכלי באוניברסיטה בנירנברג, פורסם לאחרונה בכתב העת EJOR והוא המחקר האקדמאי הראשון שמשלב בין טכניקות למידה עמוקה מגוונות ומידע בהיקף גדול מהשוקים הכלכליים. במחקר נבחנה כוחה של המכונה אל מול ביצועי מדד 500 S&P לאורך התקופה שבין 1992 ו-2015.

הכירו את יועץ ההשקעות הבא שלכם, צילום: שאטרסטוק הכירו את יועץ ההשקעות הבא שלכם | צילום: שאטרסטוק הכירו את יועץ ההשקעות הבא שלכם, צילום: שאטרסטוק

החוקרים בחרו במדד האמריקאי משום שהוא מהווה כ-80% מההון הסחיר האמריקאי ולכן בעל נזילות גבוה שיכולה להביא לידי ביטוי אסטרטגיות השקעה מגוונות. שלושה מודלים שונים למדו פונקציות מורכבות שמנתחות את כל אחת מהמניות במדד והביצועים העתידיים שלה, כ-180 מיליון יחידות מידע. בחירת המניות הסלקטיבית של האלגוריתם הניבה תשואה של כ-30% בשנה.

התשואות שהתקבלו בשנות התשעים היו אף גבוהות יותר והחוקרים ייחסו את הירידה לכניסת המסחר בתדירות גבוהה (HFT). שיטת האלגו טרייד אחראית היום לכ-70% מנפח המסחר בבורסות בעולם.

"בשנים האחרונות של תקופת המדגם שלנו, הרווחיות ירדה ואף הפכה שלילית לפעמים. אנו מניחים כי ירידה זו הונעה על ידי השפעתה הגוברת של בינה מלאכותית במסחר מודרני וכוח המחשוב העולה", אמר כריסטופר קראוס, מנהל המכון הכלכלי בפרידריך-אלכסנדר והחוקר המוביל במחקר זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
הלוואי שהיה לי תוכנה
פשוט כל מי שמתעסק בשוק יודע שאי אפשר לנצח את המוכנה. לדעתי המגיבים חווים את זה יום יום. ולכן בשוק קשה מאוד להריווח. בעתיד לדעתי התוכנות יתנו את הטון. רוב היועצים יפטרו כמו שקורה. בהרבה ענפים. לצערי. תחשבו מה היה ליפני שנים שהתוכנות לא היו. והיום. האדם בונה מפלצת שתהרוס גם טותו. כמו בסרטים
גוד  |  18.03.17
8.
אין חדש תחת השמש
אם על 70% מנפח המסחר אחראים האלגו-טריידינג הרי שאותה בינה מלאכותית מתמודדת מול תוכנות אחרות. במקום שבני אדם יתחרו האחד מול האחר הם כותבים תוכנות ואלה נאבקות האחת עם השניה. פעם הסוחרים היו מזרימים הוראות קנייה בצעקות בזירה, אח"כ הקלידו פקודות במחשב והיום תוכנות שפיתחו עושות את העבודה. מה השתנה? הקצב כן, האדם הסוחר לא!
אלגוריתמאי  |  18.03.17
לכל התגובות