אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תביעת ענק שהגיש מיליארדר סיני נגד XIO מטילה צל כבד על עסקת הרכישה של מיטב דש צילום: ישראל הדרי

תביעת ענק שהגיש מיליארדר סיני נגד XIO מטילה צל כבד על עסקת הרכישה של מיטב דש

על פי הוול סטריט ג'ורנל, המיליארדר הסיני זי זיקון, המכונה "מיסטר זי", הגיש תביעת ענק נגד XIO שאמורה לרכוש את מיטב דש לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל. בתביעה טוען זיקון כי למרות שהשקיע בקרן כמעט מיליארד דולר - הקרן מתכחשת לאחזקותיו בה. התביעה עלולה לארוך חודשים ארוכים ולסבך את מתן האישור לרכישת בית ההשקעות על ידי דורית סלינגר

17.03.2017, 18:59 | גולן חזני

תביעת ענק שהוגשה על ידי מיליארדר סיני באיי קיימן נגד קרן XIO עלולה לסבך את עסקת הרכישה של בית ההשקעות מיטב דש על ידי הקרן. כזכור, במסגרת העסקה, שסוכמה בסוף נובמבר, אמור מיטב דש להירכש על ידי XIO לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", במסגרת התביעה טוען המיליארדר הסיני זי זיקון (המכונה מיסטר זי), כי השקיע בקרן 940 מיליון דולר – ההון הראשוני שאיפשר ל-XIO לבצע שתיים מהרכישות הראשונות שלה - רכישה של חברת דשנים גרמנית ורכישה של חברת המיכשור הרפואי הישראלית לומניס מיקנעם. 

.

אלא שלטענת זיקון, למרות שהשקיע בקרן סכומים ניכרים, והוא למעשה הבעלים שלה (לטענתו), הקרן מתכחשת להשקעה זו ומציגה מצג כאילו הוא איננו קשור אליה. אף שמדובר באירוע משפטי, וכלל לא ברור אם טענותיו של זיקון יתקבלו בסופו של דבר, האופן שבו מוצגת הקרן עלול לסבך מאוד את עסקת הרכישה של מיטב דש.

אם יתברר כי זיקון הינו בעל אחזקות משמעותיות בקרן, אף שלא הוצג ככזה בפני המפקחת על הביטוח דורית סלינגר - עלול הדבר לסכל את אישור העסקה. בנוסף, בירור התביעה עלול לארוך חודשים ארוכים, וספק אם לסלינגר שגם כך עשויה להערים קשיים על רכישת בית ההשקעות על ידי גוף סיני יהיה די אורך רוח כדי לאשר את העסקה. 

בתשובה לפניית ה"וול סטריט ג'ורנל" הכחישה XIO את הטענות וטענה כי לא קיבלה מזיקון סכום כלשהו. דובר הקרן סירב להשיב לשאלות העיתון, ולענות לשאלה אם גוף אחר בבעלותו של זיקון השקיע את הסכום שנטען על ידו.

מנכ"ל XIO ג'וזף פאצ'יני אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי "זי זיקון איננו משקיע ב-XIO ומעולם לא היה" . פאצ'יני סירב להתייחס לעובדה שבקיץ 2015 ראשי XIO התלוו לסיור של זי זיקון באנגליה, על מנת לרכוש את חברת המכוניות אוסטין מרטין.

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, צילום: עמית שעל אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש | צילום: עמית שעל אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, צילום: עמית שעל

דובר של חברת זונג זי אנטרפרייז גרופ, חברת ההשקעות של זיקון, סירב להגיב. גם הדוברת של עורך הדין שלו באיי קיימן, המקום שבו הוגשה התביעה על פי הפרסום, סירבה להגיב.

מיסטר זי הוא אחד המשקיעים הבולטים בסין, ומבצע השקעות משמעותיות מסביב לעולם, למרות הגבלות החמורות שמטילה בייג'ינג על ביצוע השקעות מחוץ לסין. לטענת ה"וול סטריט ג'ורנל", הוא פיזר עד היום מיליארדי דולרים בהשקעות ברחבי העולם. XIO הוקמה בהונג קונג ב-2014, ויש לה היסטורית השקעות קצרה. בשנה שעברה רכשה הקרן את חברת המחקר האמריקאית J D POWER, תמורת 1.1 מיליארד דולר, ובעבר כאמור רכשה את חברת לומניס הישראלית.

על פי ה"וול סטריט ג'ורנל", הסכסוך בין זיקון ו-XIO פרץ בדצמבר 2016, כשנציג של מיסטר זי שלח שני מכתבים למשרדי XIO בלונדון, שבהם טען כי הזרים סכום של 940 מיליון דולר, במטבע סיני, במטרה לסייע בהקמת XIO, ולממן רכישה ראשונה שבוצעה על ידי הקרן של שתי חברות בינוניות. במכתב דרש נציגו של זיקון הסברים מה קרה עם ההשקעה המשמעותית. גם במכתב נוסף דרש נציגו של זיקון הסברים לשאלתו מה קרה עם הכסף.

בחודש שעבר הגיש מיסטר זי תביעה לבית המשפט בקיימן תוך שהוא מאשים את יושבת הראש של XIO, אטין (ATIN) לי, ואת מנכ"ל הקרן פאצ'יני בכך שקיבלו "רווחים סודיים" מ"המירמה הנטענת". לי סירבה להגיב.

 בקרן, כאמור, דוחים מכל וכל את הטענות של האיש. על פי XIO, זיקון מעולם לא היה משקיע או שותף או החזיק בכל תפקיד כלשהו בקרן. לטענת XIO, הקרן מנהלת הליכים משפטיים מול זיקון ובטוחה שתנצח בהם בבית המשפט ו"שכל טענותיו המכפישות של זיקון יתבררו כשקריות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
ל"גאון הפיננסי" מ-7.....
צ'מע חמוד, מתוק של אמא: אכן, אני עף על עצמי, כמו כל אלה שכמותי, שכאן, התגובות, הן השדה היחיד שהם יכולים לעוף על עצמם..... והערה קטנה בעניין שכרי: אכן, שכר מינימום, אך מעולם לא הרהרתי ולו מחשבה שנייה בעניין שכרי הזעום, 'מינימום' כפי שקבעת אתה. אני בסה"כ אדם צנוע בלי שאיפות ודרישות, ומסתפק במועט. עכשיו טוב לך?
מספר 6  |  19.03.17
6.
למספר 4: אתה לא הקלמר החד בעיפרון, נכון?
אוקצור, ברור שאתה די רפה-מוח, אבל בכל זאת אסביר לך משהו: אותם "תאגידים מפוארים" (הגדרתך) שהתעשרו מהיי-טק וטכנולוגיות חדישות מבינות כי על מנת להמשיך ולהרוויח יש להמציא/ לפתח / לרכוש טכנולוגיות חדשות-חדישות (שהן מאד מאד יקרות לאחר שהבשילו) ו/או להשקיע בסטארטאפס מבטיחים. בלי זה אין להן תקומה. ה"גופים הסיניים המפוקפקים" שלך (בדקת?... גם אותם זרקו מהאוטו בכביש 1 בלילה?...... ) משקיעים בגופים ומוסדות פיננסיים, שמתאפיינים ברווחיות סולידית בדרך כלל, בלי בוננזות - אבל גם ללא סיכון ממשי. יש מבין?
שפיץ  |  18.03.17
לכל התגובות