אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מושב החורף של הכנסת - מחלום לסיוט צילום: אוהד צויגנברג

מושב החורף של הכנסת - מחלום לסיוט

נראה היה שלקואליציה צפויות שנתיים שקטות. מי האמין שהכל יקרוס כל כך מהר?

19.03.2017, 08:07 | שחר אילן
כן, הכנסת שוב יוצאת לפגרה בסוף השבוע. כי כמו המורים גם חברי הכנסת צריכים כמה שבועות חופש לפני פסח. הקואליציה יוצאת לפגרה במצב כל כך רע ומפורק עד שקשה להאמין שרק לפני שלושה חודשים, באמצע מושב החורף, מצבה לא היה יכול להיראות טוב יותר.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף 2016 מצאה הממשלה את עצמה עם הרים של כסף. כל כך הרבה כסף שהיא פשוט חילקה בתקציב לכולם. טוב, כמעט לכולם. החדשנות והתעשייה קיבלו פחות מדי. זה היה תקציב של בחירות כשאין שום בחירות באופק והאופוזיציה התקשתה להאבק בתקציב בלי גזירות.

הרפורמות של הקואליציה, שאותן מונה יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן, עברו בזו אחר זו אחר זו: הגברת התחרותיות בין הבנקים, פנסיה לעצמאים, רפורמה בהימורים ופתיחת תשתיות התקשורת. עסקת מובילאיי אפילו נתנה לראשי הקואליציה הזדמנות לספר לציבור בזה אחר זה שהורדת המסים לחברות הייטק בחוק ההסדרים תרמה לאקזיט הגדול בתולדות ישראל.

תמו ימי ההתקפלות

מושב החורף אמור היה אם כן להיות מושב החלומות של הקואליציה. אלא שהחלום נראה יותר ויותר כמו סיוט. כנס הגיבוש שערכה הקואליציה בשבוע שעבר כדי לאפשר פעילות משותפת לטווח ארוך נראה יותר כמו תחילת הסוף. ספק אם משה כחלון מאמין שהוא יהיה עדיין שר אוצר בשביל לקצור את פירות הרפורמות שהעביר.

מיקי זוהר ודוד ביטן, הליכוד, צילומים: עומר מיסנגר מיקי זוהר ודוד ביטן, הליכוד | צילומים: עומר מיסנגר מיקי זוהר ודוד ביטן, הליכוד, צילומים: עומר מיסנגר

מיקי זוהר מהליכוד, המשמש כמרכז הקואליציה בוועדת הכספים, עדיין טוען שהקואליציה הזו צפויה להאריך ימים, כי לאף שותף אין עניין בפירוקה. אבל בשביל לקבל את הגישה האופטימית הזו חייבים להניח שלא יצא כלום מחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו. נכון, כתב אישום צפוי לכל המוקדם בחורף הבא, אבל המריבות האינסופיות בקואליציה מעידות על כך שנגמרו הימים שבהם הסיעות התקפלו למען שלמות הקואליציה. מעכשיו כולם מסתכלים רק על הבוחר ולכן כל נושא נהיה פתאום עקרוני.

הכישלון הגדול ביותר של הקואליציה

היו בכנס גם שורה של ארועים קשים ומביכים. לא מעט פעמים ההתעקשות של כחלון על מס דירה שלישית הזכירה את ההתעקשות של לפיד על חוק מע"מ אפס לדיור, כאשר בשני המקרים התועלת היתה מוטלת בספק. לפיד לא הצליח להעביר את החוק. כחלון כן, אבל מצא את עצמו תקוע בבג"ץ.

הכישלון הגדול של הקואליציה היה ההתעקשות על פרוק תאגיד השידור. ככל שעובר הזמן מסתמן שנתניהו ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ינחלו כישלון ויצטרכו בסוף להאזין לשידורי התאגיד.

השבועות האחרונים של 2016 היו שבועות לא פשוטים למנהל התקין. יו"ר ועדת הכספים משה גפני השעה את נוהל ההעברות התקציביות שהוא עצמו הנהיג כדי לאפשר שינויים תקציביים ברגע האחרון בהיקף של מיליארדים. החלטה זו העלתה בקרב כמה מחברי הכנסת את השאלה מי בכלל צריך נוהל אם בסוף עוקפים אותו.

בליל העברת התקציב קיבלו מספר חברי כנסת מהליכוד עשרות מיליוני שקלים לחלוקה לפי ראות עיניהם. לפחות אחד מהם, מיקי זוהר, טען לאורך כל הדרך שהוא גאה בכך שהשיג כספים לקידום האג'נדה שלו. אפשר רק להתנחם בכך שבגלל הנחיות היועמ"ש אביחי מנדלבליט ההעברות האלו יהיו שקופות ושבגלל המעבר לתקציב דו־שנתי זה יקרה רק פעם בשנתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות