אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דב מורן מסביר מדוע ההמצאה של מובילאיי חשובה מכל מוצר שהומצא בישראל - גם מהדיסק און קי

דב מורן מסביר מדוע ההמצאה של מובילאיי חשובה מכל מוצר שהומצא בישראל - גם מהדיסק און קי

חברות היי טק ישראליות כמו ווייז, צ'ק פוינט או וויקס פרצו דרך והפגינו חדשנות, אך מערכת הנהיגה האוטונומית היא ההמצאה החשובה ביותר שהגיעה מהארץ. אני נזכר בזה מחדש בכל יום כשאני נוהג ברכב שלי

19.03.2017, 13:08 | דב מורן

יום לפני שהתפרסמה עסקת אינטל-מובילאיי הופיע בתקשורת סקר שנערך בקרב תושבי ישראל ובו הוגדר הדיסק-און-קי, אותו מוצר שהמצאתי באמ-סיסטמס, במקום השלישי בחשיבותו מבין המוצרים שהומצאו בישראל. שמחתי. זה תמיד עושה טוב על הלב לקבל הערכה על משהו שיצרת. הסכמתי אפילו להופיע בתוכנית טלוויזיה כשהכוונה שלי הייתה לומר שמובילאיי, לדעתי, חייבת להיות מדורגת הרבה מעל הדיסק-און-קי (וגם הרבה מעל לווייז שזכתה במקום השני). ואז התפרסמה הידיעה הזאת שאינטל קונה את מובילאיי בסכום הדמיוני הזה של 15 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

למה מובילאיי חשובה לאין ערוך מהדיסק-און-קי? כי מובילאיי הוא מוצר מציל חיים. כל יום נמנעות מאות או אלפי תאונות שהיו קורות אם לא היה את המוצר הזה. כל תאונה היא נזק פוטנציאלי של חיי אדם, של פציעות ונזקי גוף ושל הון עצום שמתבזבז לריק.

יצא לי ללוות את היזמים של החברה משלבים מוקדמים. אלה החבר'ה שהלכו לעבר הבלתי נודע. עם הרבה הסתייגויות מסביב. עם רעש רקע כזה של "בלתי אפשרי". שמעו הרבה "לא". חשו בזלזול. הלכו דרך קירות כשכל הדלתות היו סגורות בפניהם. ואז הגיעה ההצלחה וכשהיא הגיעה הם נחפזו לפתח את הדבר הבא ואת זה שאחריו. כמו שיזמים טובים צריכים לעשות.

מימין: מייסדי מובילאי זיו אבירם ואמנון שעשוע. הם הלכו דרך קירות כשסגרו להם דלתות מימין: מייסדי מובילאי זיו אבירם ואמנון שעשוע. הם הלכו דרך קירות כשסגרו להם דלתות מימין: מייסדי מובילאי זיו אבירם ואמנון שעשוע. הם הלכו דרך קירות כשסגרו להם דלתות

מובילאיי היא דוגמא נפלאה ליכולות שיש בארץ. יש פה פוטנציאל להמון טכנולוגיה פורצת דרך. אנחנו יותר "היי-טק ניישן" מאשר "סטארט-אפ ניישן". אנחנו חזקים יותר בטכנולוגיה מאשר בשיווק. אז Airbnb כנראה לא יצא מישראל ופייסבוק חדש לא ייולד כאן. אבל אפשר לעשות פה עוד מובילאיי כזה או צ'ק-פוינט, עוד חברה פורצת דרך בתחום שהיה חדשני בשעתו (אינטרנט? מי ידע אז מה זה בכלל אינטרנט?) ואולי גם אמ-סיסטמס וגלילאו. יש מקום לווייז ולבטח גם לוויקס ולחברות האד-טק והסייבר. אבל אם תחברו את השווי של 10 החברות המובילות בתחומים האלה ספק אם תגיעו לשווי של מובילאיי אחת. מרבית ההשקעות שלנו צריכות להיות בחברות כמו מובילאיי, בדברים הקשים באמת, בטכנולוגיה העמוקה.

אז כשאני נוסע ברכב שלי והמובילאיי מצפצף לי על כל סטייה מהמסלול או קרבה לרכב אחר, אני אומר "הידד!". בקרוב זה לא יצפצף לי. זה פשוט ייסע במקומי ויגרום לעולם הזה להיות יותר בטוח והרבה יותר טוב.

דב מורן הוא שותף מנהל בקרן ההון-סיכון גרוב וונצ'רס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

53 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

49.
אין קשר למציאות לכתב
הכתב בכלל לא מבין על מה מדובר ולאן רוצים להתקדם. הצחשבה בכתבה זה של אדם זקן ולא מקושר לעולם המודרני. הטכנולוגיה הזאת תאפשר שיתוף רכבים, תקטין משמעותית צורך בחניות, תקטין עלויות לתחבורה: יהיה אפשר להחזיר רכבים ללא נהג. מה שמסוכן בכישים זה נהגים ערסים וזה לא יימנע על ידי טכנולוגיה הזאת - רק אולי בשילוב להפלות.
מרגולין  |  20.03.17
לכל התגובות