אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסתדרות המורים והאוצר הודיעו: תוספת של 700 מיליון שקל לשכר עובדי ההוראה צילום: עמית שאבי

הסתדרות המורים והאוצר הודיעו: תוספת של 700 מיליון שקל לשכר עובדי ההוראה

מדובר בהסכם שכר חדש שבמסגרתו הוחזרו הפחתות השכר למורים ותיקים והוחלט על תוספות שקליות למורים צעירים. ההסכם הוא עד 2019

19.03.2017, 17:24 | ספי קרופסקי
הסתדרות המורים ומשרדי החינוך והאוצר הודיעו היום (א') על הסכם שכר חדש שבמסגרתו הוחזרו הפחתות השכר למורים ותיקים והוחלט על תוספות שקליות למורים צעירים. המשמעות היא שהמורים הצעירים יקבלו כשיקודמו בדרגה לעד כ-20% תוספת משכר המורה המתחיל. בסך הכל מדובר בתוספת של כ-700 מיליון שקל לשכר עובדי ההוראה, שיחולקו בייחוד בין המורים הצעירים ביותר וכן לוותיקים ביותר במערכת.

קראו עוד בכלכליסט

ההסכם החדש הוא עד 2019 ושרי האוצר והחינוך משה כחלון ונפתלי בנט הודיעו עליו היום (א') במסיבת עיתונאים בתל אביב. יו"ר הסתדרות המורים החדשה יפה בן דוד נמנעה מלענות על השאלה האם תימנע מלהשבית את המערכת עד שההסכם יפוג.

נפתלי בנט שר החינוך , צילום: עמית שאבי נפתלי בנט שר החינוך | צילום: עמית שאבי נפתלי בנט שר החינוך , צילום: עמית שאבי

כמו כן הוחלט במסגרת ההסכם על הקמת צוות מקצועי שידון באופן פרטני בכל מקרה של בקשה להחזר שכר עקב המרה מוטעית, וזאת על רקע מחאת המורים בגין ניכויי שכר מוטעים בפתיחת שנת הלימודים הנוכחית. הצוות יורכב מנציגי משרדי החינוך והאוצר ונציגי הסתדרות המורים.

כמו כן סוכם בין המדינה למורים כי יוחרגו סופית מהרפורמה לתחבורה ציבורית, שבמסגרתה הם קיבלו החזרי נסיעות מופחתים יותר המבוססים על עלות הנסיעה בתחבורה ציבורית, ולא ברכב פרטי. ההחלטה להכליל את המורים ברפורמה הזו (בדומה לעובדי מדינה נוספים) הייתה הסיבה המרכזית למחאת המורים בתחילת השנה. עוד סוכם שמורים יקבלו תגמולים נוספים עבור תחומים שעד כה לא הוסדרו, כגון גמול לרכזי טיולים, גמול השתלבות לאוכלוסיות מיוחדות ולרכזי פדגוגיה.

בהסכם "אופק חדש" מ־2007 הוחלט לעבור למנגנון העלאות שכר לפי דרגות. בהסכם הוחלט כי דרגות 7 עד 9 יקבלו מורים מצטיינים וותיקים במיוחד, כשלא כל אחד יכול להתקדם לדרגות ויש עליהן מכסות. כלומר: חלק מהמורים הוותיקים יתקדמו לדרגות השכר הללו שהן הגבוהות ביותר, ואחרים — עם ותק דומה — ייאלצו להיוותר בדרגה נמוכה יותר ולקבל פחות שכר מעמיתיהם עם ותק דומה.

בשנים הראשונות לרפורמה לא התגלתה בעיה מיוחדת מכיוון שהמכסות טרם מולאו, אולם בשנים האחרונות החלו מורים ותיקים לא לקבל את הדרגות הללו בגלל שהמכסות התמלאו. מזכ"ל ההסתדרות הקודם, יוסי וסרמן, נכנס למו"מ עם נציגי האוצר כדי לשנות את ההסכם שנחתם ב־2007, וחודשים לפני שעזב את תפקידו הגיעו הסתדרות המורים והאוצר להבנות שעל פיהן כל המורים הוותיקים (לא רק חלק) יוכלו להתקדם לדרגות 7 עד 9.

בתמורה האריך ההסכם את זמן המעבר מדרגה לדרגה — מ־25 חודשים ל־30 חודשים למורים צעירים; ומ־37 חודשים ל־48 חודשים למורים ותיקים. וכן חלה הפחתה בתוספת השכר לוותיקים — מתוספת של 8.5% למשכורת לתוספת של 7.5% בלבד. כלומר, כל המורים הוותיקים קיבלו תוספת שכר, אבל היא היתה פחותה ורק לאחר פרק זמן ארוך יותר.

ההסכם נכנס לתוקף באיחור של ארבעה חודשים והורגש בתלושי ינואר 2017. המשמעות: שכרם של אלפי מורים ותיקים קוזז במאות שקלים לכל אחד רטרואקטיבית לארבעה חודשים אחורה — מתחילת שנת הלימודים הנוכחית בספטמבר, כשהיה אמור להיכנס לתוקף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות