אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד לשיווק בשר מזוהם מהיצואנית הגדולה בעולם צילום: בלומברג

חשד לשיווק בשר מזוהם מהיצואנית הגדולה בעולם

30 חברות בברזיל חשודות שמכרו בשר פגום במשך שנים. מש' החקלאות: היבוא לישראל שולי

20.03.2017, 08:13 | תמר טוניק ואסנת ניר

רשויות ברזיל עצרו לחקירה 33 גורמים רשמיים בממשלה על רקע חשדות כי כמה ממפעלי עיבוד הבשר הגדולים במדינה מכרו בשר בקר ועוף מקולקל במשך שנים — כך לפי דיווח של הבי.בי.סי. שלושה מפעלים לעיבוד בשר נסגרו בהוראת הרשויות ו־21 נוספים נמצאים תחת בדיקה. הרשויות הברזילאיות מצאו הרעלות בבשר שנמכר ויוצא למדינות שונות במשך שנים.

קראו עוד בכלכליסט

ברזיל היא יצואנית בשר הבקר הגדולה בעולם, כאשר חלק נכבד מהבשר שיצא את שערי המפעלים הללו מיוצא לאירופה וליעדים נוספים בעולם. על פי החשדות מנהלי היצואניות שיחדו אנשים מרשויות הבריאות הברזילאיות. בפרשה מעורבות כ־30 חברות ברזילאיות המואשמות בחוסר היגיינה והרעלה, ביניהן JBS, יצואנית בשר הבקר הגדולה בעולם לה יש אישור ליבוא בשר לישראל, ויצואנית הבשר הגדולה BRF שמייצאת לאירופה ומדינות נוספות. JBS היא חברת ענק שמייצאת בין היתר לישראל על ידי שלושה בתי מטבחיים שבבעלותה.

בית מטבחיים בברזיל. חלק מהבשר המקולקל נמכר בברזיל, וחלק יועד ליצוא , צילום: בלומברג בית מטבחיים בברזיל. חלק מהבשר המקולקל נמכר בברזיל, וחלק יועד ליצוא | צילום: בלומברג בית מטבחיים בברזיל. חלק מהבשר המקולקל נמכר בברזיל, וחלק יועד ליצוא , צילום: בלומברג

משרד החקלאות הישראלי טוען כי אין חשש לבריאות הציבור וניתן להמשיך ולצרוך כרגיל בשר המיובא לישראל. לטענת המשרד, כל משלוח של בשר המיובא לישראל נבדק ונשלח לבדיקות מעבדה. בשנים האחרונות, לדברי המשרד, לא נמצא כל סימן המעיד על הבשר שאינו ראוי למאכל באף לא אחד ממשלוחי היבוא מברזיל. עוד טוען המשרד כי ליתר ביטחון, עם קבלת המידע, הורה להחמיר את הבדיקות הנעשות על היבוא מברזיל. סך היבוא מברזיל עומד על אחוזים בודדים בלבד מכלל הבשר המיובא לישראל. משרד הבריאות מסר ל"כלכליסט" כי הנושא לא באחריותו.

שר החקלאות הברזילאי בליירו מאז'י יפגש עם שגרירי המדינות השונות היום כדי לבצע הבהרות ולבדוק דרכים למניעת סנקציות כלפי היצואניות הברזילאיות. בתוך כך, המשטרה פרסמה תמלילי שיחות מוקלטות שבהן מתועד מתן שוחד לפקחי משרד החקלאות, בין השאר באמצעות נקניקים מהמפעלים הללו. מי שסירבו לשתף פעולה בשוחד, נטען בחקירה, הועברו על ידי חברות הבשר למקומות עבודה אחרים. "זה נשמע כמו דימיון פרוע", כתב השופט המפקח על החקירה בצו הבית המשפט. "למרבה הצער, זה לא".

חלק מהבשר והנקניקים נמכרו לבתי ספר ולרשתות קמעונאיות בהן רשת וולמארט בברזיל, כך לפי המשטרה, ואילו חלק מהבשר כאמור נועד ליצוא. על פי הודעת וולמארט, הרשת ביקשה הסברים מהספקים. כן מסרה הרשת כי הליכי הבדיקה הפנימית שהיא מבצעת הם אמינים ובטוחים. JBS, שבסיסה בסאו פאולו מסרה כי היא מכחישה מכל וכל טענות לפיהן מכרה בשר מקולקל. בעוד החברה הכחישה כי בכיריה נעצרו, היא אישרה כי שלושה ממפעליה נכללו בבדיקה שערכו הרשויות בסוף השבוע. BRF מסרה בהודעה רשמית כי היא מצייתת לתקנות ומשתפת פעולה עם הרשויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות