אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
XIO מנסה לצרף את קרן בלאקרוק לרכישת מיטב דש צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

XIO מנסה לצרף את קרן בלאקרוק לרכישת מיטב דש

הקרן הסינית־בריטית מנהלת מגעים להכנסתה של בלאקרוק כשותפה (50%) לרכישה בתקווה שצירוף גוף בינלאומי גדול יקל עליה לקבל היתר שליטה. תביעת הענק של משקיע סיני נגד XIO הביאה לקריסה של 12.6% במניית מיטב דש בבורסת תל אביב

20.03.2017, 07:10 | גולן חזני ורחלי בינדמן

בניסיון להקל בקבלת היתר שליטה במיטב דשואישור לעסקת הרכישה, מנסה קרן XIO הסינית־בריטית לצרף את קרן בלאקרוק כשותפה מלאה (50%) לעסקת רכישת השליטה בבית ההשקעות. ל"כלכליסט" נודע כי זוהי אחת הסיבות לעובדה ש־XIO טרם הגישה לדורית סלינגר, המפקחת על הביטוח ושוק ההון, את המסמכים הנדרשים ובקשה רשמית לקבלת היתר שליטה במיטב דש. על פי הערכות, מנהלי XIO מעריכים שקשיים שהמפקחת צפויה להערים על הקרן לקבלת היתר, יהיו נמוכים בהרבה אם תצטרף להשקעה קרן בינלאומית מהגדולות בעולם ובעלת מוניטין.

קראו עוד בכלכליסט

מבנה העסקה ישתנה

בין XIO ובלאקרוק נערכים מגעים, ואם יבשילו, צפוי מבנה העסקה כולו להשתנות לעומת המבנה המקורי. במקביל מתנהלים מגעים גם עם קבוצה אחרת שמורכבת מיוצאי בלאקרוק. אם תתבצע, זו אינה העסקה הראשונה שבלאקרוק ו־XIO חוברות לרכישת חברה. לפני שנה רכשו השתיים, במשותף, את חברת חקר הרגלי הצריכה האמריקאית ג'יי.די פאואר (JD POWER) תמורת 1.1 מיליארד דולר.

לארי פינק מנכ"ל בלאקרוק, צילום: בלומברג לארי פינק מנכ"ל בלאקרוק | צילום: בלומברג לארי פינק מנכ"ל בלאקרוק, צילום: בלומברג

מיטב דש אמור להימכר ל־XIO לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל, ובעלי המניות של בית ההשקעות צריכים להחליט אם למכור את כל האחזקות במזומן או שמא בתשלום מזומן חלקי ובתשלום נדחה באג"ח עתידית. בלאקרוק, שמנהלת סכום עתק של 4.6 טריליון דולר, נוסדה ב־1988 על ידי קבוצת יזמים, בהם נשיא הקרן רוב קפיטו ולארי פינק, שמשמש יו"ר ומנכ"ל. המטרה היתה להתמקד אך ורק בניהול כספים של גופים מוסדיים ולקוחות פרטיים. בתחילה היתה בלאקרוק שותפה עם חברת ההשקעות הוותיקה בלקסטון, שגם סיפקה חלק מההון הראשוני, אולם בשלב מסוים בבלקסטון החליטו שהם רוצים להתמקד רק בהשקעות פרטיות, ובלאקרוק פנתה לדרך עצמאית וחברה לקבוצת השירותים הפיננסיים PNC, שהיא שותפתה עד היום. בעבר השקיעה בלאקרוק בדויטשה בנק, פייסבוק, מיקרוסופט אפל וחברות גלובליות אחרות, ובארץ החזיקה לפני שנתיים ב־2.6% ממניות בנק לאומי.

בלאקרוק מנסה להיכנס לפעילות בארץ ומינתה כאן את אלכס פולק כנציג. לפני שנה היא השיקה את תעודת הסל הבינלאומית הראשונה המספקת חשיפה ישירה למניות מדד ת"א־35. מהלך יותר משמעותי הנו ניסיון של הקרן להיכנס לארץ עם שיווק קרנות הנאמנות הזרות שלה, ולקבל אחיזה בשיווק הקרנות בארץ. צעד כזה מהווה איום על חברות תעודות הסל הישראליות. השקעה במיטב דש תהיה פלטפורמה מצויינת עבור הקרן. עם זאת, עדיין לא ברור עד כמה השילוב בין הקרנות מעשי ומתקדם.

הסערה סביב התביעה

סביב XIO פרצה סערה לאחר הפרסום כי המיליארדר הסיני זי זיקון הגיש נגדה באיי קיימן תביעה בסכום של 940 מיליון דולר. הידיעה הביאה לצניחה של 12.6% במניית מיטב דש בבורסה של תל אביב אתמול. באגף הפיקוח על שוק ההון הבהירו כי לא נעשה שום צעד לבדיקת היתר ל־XIO, מאחר שלא הוגשה הבקשה עדיין. עם זאת, נודע כי השמועות על התביעה של זיקון הגיעו גם לאגף. עוד נודע כי גם ראשי מיטב דש קיבלו ידיעות על תביעה זו וכי אנשי XIO הודיעו להם כי מבחינתם מדובר במתחזה. בתגובה לידיעות על התביעה דיווח מיטב דש לבורסה כי "קבוצת XIO מסרה לחברה שההאשמות נגד חלק ממנהליה כאמור הנן שקריות, כי הן נדחות על ידי קבוצת XIO באופן קטגורי, וכי כפי שצוטט אחד ממנהליה של קבוצת XIO, התובע אינו משקיע בקבוצת XIO ומעולם לא השקיע בה. בנוסף מסרה קבוצת XIO לחברה כי היא דוחה את כל ההאשמות אשר הופנו כנגד חלק ממנהליה, היא מתמודדת איתן בבית המשפט ומשוכנעת כי צדקתם של קבוצת XIO ומנהליה תתברר בבית המשפט".

ההסבר של מיטב דש

על כוונתה של XIO לצרף שותף לרכישת מיטב דש פורסם אתמול ב"כלכליסט", והדבר אושר על ידי מיטב דש בדיווח לבורסה, שבו תולה בית ההשקעות את הסיבה לאי־פנייתה של XIO לקבלת היתר שליטה עד היום בנימוק, "לאור רצונה של קבוצת XIO להשלים את מבנה ההשקעה שלה, אשר עשוי לכלול תוספת של שותף בינלאומי בעל שם המביא עמו מומחיות ספציפית בתחום ניהול הנכסים והשוק הישראלי".

ב־XIO סירבו להגיב לידיעה ואילו את תגובת בלאקרוק לא ניתן היה להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
המפקחת צריכה לקבוע כמה כסף יכול להיות מושקע בחו"ל
לפני שמתבצעת רכישה של חברה המחזיקה מיליארדים מכספי הציבור. צריך לקבוע כללים נוקשים שיגבילו את בריחת ההון הישראלי. פחות חשוב אם מדובר בחברה סינית או אמריקאית, משנה שמדובר בכספי הפנסיה של ישראלים. ועל המפקחת לדאוג שיעשה בו שימוש מושכל ולא שישמש הון סיכון לחברות בינלאומיות, שיכולות להרשות לעצמן גם להפסיד את כולו.
אמנון  |  20.03.17
3.
איך הנוכלים הללו קונים ומוכרים את הפנסיות שלנו
עושים מזה כסף ואנחנו נשארים עניים. ממש כמו שקרניהו הנוכל מקים עוד ממשלה ועוד ממשלה ועדיין אי אפשר לקנות דירה, רכב חדש לחא הלואה, בסופר הכל יקר. ומדי פעם מלחמה עם עונש מוות מרחפת על כל גבר חילוני מגיל 18 עד 45. דיי הכניסהו לכלא
מדהים  |  20.03.17
לכל התגובות