אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביטוח כפול צילום: שאטרסטוק

ביטוח כפול

חשוב מאוד שעורך דין נזיקי יבדוק עם הלקוח אם יש לו חובות שעשויים למנוע קבלת כספי הפיצויים. במידה שהתשובה חיובית, יש לפנות בהקדם לעורך דין העוסק בפשיטות רגל בטרם מתגבשת זכותו של הלקוח לקבלת כספי הפיצויים מחברת הביטוח

20.03.2017, 11:18 | בשיתוף משפטיפ - עו"ד אורי גילת

פניות רבות אשר הגיעו למשרדי, חשפו בפני תופעה בעייתית בה מצויים חייבים רבים. הפניות, עסקו במשרדי עורכי דין שמייצגים נפגעים בתביעות נזקי גוף על סוגיהן, ונתקלו בבעיה הנוגעת לגביית שכר טרחתם עקב עיקולים שהוטלו על פוליסת הביטוח של לקוחותיהם במסגרת תיקי הוצאה לפועל.

חשוב לדעת כי החוק מאפשר להוצאה לפועל לעקל כספים שנתקבלו כפיצויים עקב נזקים גופניים על סוגיהם. הדבר מגיע לידי אבסורד כשאדם, המצוי בחובות כלפי נושים, אינו יכול לקבל כספים נזיקיים (פיצויים) להם הוא זכאי בעקבות נזקים שקרו לו כתוצאה מתאונת דרכים שעבר או כתוצאה מכך שבוצעה בו פעולה רפואית רשלנית.

פגיעה כלכלית זו אינה הפגיעה היחידה אותה חווה הניזוק (החייב). לרוב, כאשר נודע לעורך הדין העוסק בתביעות נזיקין כי הפונה אליו שרוי בחובות ובעיקולים, יסרב לייצגו מהחשש המובן שכספי הפיצויים אותם ישיג, יעברו כמעט באופן אוטומטי לנושים, וללקוח לא תהיה אפשרות לשלם לו את שכר טרחתו.

כך קרה במקרה אשר הגיע לפתחי ובו אדם, השרוי בחובות כבדים, נפגע בתאונה ואיבד תחושה בידו. עורכי דין שעוסקים בדיני נזיקין, אשר ידעו על העיקולים הרבים בהם שרוי הניזוק לא הסכימו לייצגו כיוון שחששו שכל מאמציהם יהיו לשווא, והכסף, אותו יצליחו לקבל עבור הלקוח, יעבור באופן אוטומטי לנושים. לאחר דין ודברים פנה הלקוח באמצעות משרדי להליך פשיטת רגל במטרה להסדיר את חובותיו הרבים, ובד בבד הצלחתי לחברו לעורך דין נזיקי כדי שיפעל עבורו לצורך קבלת פיצויים להם הוא זכאי מכוח החוק. חשוב להבין שבעקבות פסיקת בית המשפט העליון ניתן במסגרת הליך פשיטת הרגל, להבדיל מהמצב המשפטי בהוצאה לפועל, להסיר את העיקולים ולהעביר את כספי הפיצויים לידיו של הניזוק.

יש לבדוק אם הלקוח שרוי בחובות ועיקולים, צילום: סי די בנק ובלומברג יש לבדוק אם הלקוח שרוי בחובות ועיקולים | צילום: סי די בנק ובלומברג יש לבדוק אם הלקוח שרוי בחובות ועיקולים, צילום: סי די בנק ובלומברג

פתרון פשוט והכרחי במקרים מעין אלו הוא שיתוף פעולה בין עורך הדין הנזיקי לעורך דין העוסק בתחום פשיטת הרגל. כאשר במקביל לתביעת הנזיקין אותה מגיש עורך הדין הנזיקי, פונה הלקוח להסדיר את חובותיו ולשקם את חייו במסגרת הליך פשיטת רגל, דבר אשר מהבחינה חוקית מאפשר הגנה על הכספים שיתקבלו כתוצאה מהתביעה הנזיקית.

שיתוף פעולה מעין זה עשוי להניב רווח משולש, כאשר הלקוח המשותף מרוויח מכך - שהרי כל עוד יש לו תיקים בלשכת ההוצאה לפועל, לא יזכה לקבל את כספי הפיצויים, היות והם מעוקלים. לעומת זאת, במסגרת הליכי פשיטת הרגל, ניתן יהיה להסיר את העיקולים ולהעביר את הכספים ישירות לידיו, כיוון שהמטרייה החוקית בהליכי פשיטת הרגל מאפשרת הגנה על כספים אלו מפני עיקולים. יתרה מכך, היתרון הגדול ביותר, לעניות דעתנו, טמון בכך שהלקוח המשותף יוכל להתחיל הליך אשר במסגרתו יסדיר חובותיו, ישלם לנושיו בהתאם ליכולתו הכלכלית ובסופו של ההליך יזכה לסיים את חובותיו ולצאת לדרך חדשה. וזאת, בהתאם לרפורמה החדשה הנהוגה בהליכי פשיטת הרגל. תוצאה זו, היא הדבר החשוב ביותר אשר צריך לעמוד לנגד עינינו כאשר אנו שוקלים את האפשרות המוצעת לעיל. כמו כן, עורך הדין הנזיקי לא יחשוש לקחת על עצמו את התיק ויפעל עבור הלקוח במסירות רבה כיוון שהוא מבין כי היות והלקוח ישהה בהליך פשיטת הרגל, יתאפשר לו לקבל את שכר טרחתו עבור פעולותיו.

עו"ד אורי גילת עו"ד אורי גילת עו"ד אורי גילת

לסיכום, קיימת חשיבות לבדוק עם הלקוח אם יש לו חובות ו/או תיקים בהוצאה לפועל, אשר עשויים למנוע את קבלת כספי הפיצויים. ככל שאלו הם פני הדברים, יש לפנות בהקדם לעורך דין העוסק בפשיטות רגל בטרם מתגבשת זכותו של הלקוח לקבלת כספי הפיצויים מחברת הביטוח. כלומר, לפנות לפני שלב החתימה על הסכם הפשרה ו/או מתן פסק הדין בבית המשפט, היות ובשלב זה אפשר יהיה להבטיח, ביתר קלות, הן את שכר הטרחה לו זכאי עורך הדין והן את מתן כספי הפיצויים ללקוח.

עו"ד אורי גילת עוסק בפשיטות-רגל והוצאה לפועל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות