אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר מרחיבה חזרה את הביטוח הסיעודי של קופות החולים בעקבות ביקורת ציבורית צילום: עמית שעל, יונתן זינדל/פלאש90

סלינגר מרחיבה חזרה את הביטוח הסיעודי של קופות החולים בעקבות ביקורת ציבורית

לאחר שביולי האחרון הוחלט כי רק ילדים מגיל 3 יהיו זכאים לביטוח סיעודי החליטו בפיקוח כי הכיסוי יהיה תקף כבר מגיל 0. בנוסף הורחבה ההגדרה של חולה סיעודי המתנייד על כיסא גלגלים והתאפשר רצף ביטוחי לחיילים. העלות הצפויה למבוטחים: שקלים בודדים

20.03.2017, 14:51 | רחלי בינדמן

שר האוצר משה כחלון והממונה על שוק ההון דורית סלינגר הפנימו את הביקורת הציבורית על רפורמת הביטוחים הסיעודיים של קופות החולים ומרחיבים את כיסוי הביטוח הסיעודי של הקופות. זאת לאחר שביולי אשתקד במסגרת רפורמה בביטוחי הסיעוד של קופות החולים נרשמה פגיעה במספר אוכלוסיות של מבוטחים בדגש על ילדים וחיילים.

קראו עוד בכלכליסט

הרפורמה בביטוחי הסיעוד הפכה לראשונה את פוליסות הביטוח הסיעודי של קופות החולים לאחידות בניגוד למצב שהיה קיים קודם לכן שכל קופת חולים כללה תנאים שונים בפוליסות שלה באופן שהקשה על המבוטחים להשוות ביניהם ובמיוחד לעבור בין קופות ולשמור על רצף ביטוחי. אלא שהפוליסה האחידה גם גרמה לפגיעה בחלק מהכיסויים שהיו קיימים קודם בקופות החולים.  

החיילים נפגעו מהרפורמה, צילום: רויטרס החיילים נפגעו מהרפורמה | צילום: רויטרס החיילים נפגעו מהרפורמה, צילום: רויטרס

כך למשל במסגרת הרפורמה ביולי האחרון הוחלט שרק ילדים מגיל 3 ומעלה יהיו מבטוחים בביטוח סיעודי של קופות החולים בעוד רוב קופות החולים איפשרו כיסוי מגיל שנה או מגיל שנתיים. בפיקוח בחרו אז ליישר קו עם הפוליסה של קופת חולים כללית ולקבוע כי הכיסוי יחול רק על מבוטחים מגיל 3 ומעלה. המשמעות הייתה שמבוטחים בקופת חולים מכבי למשל שם הכיסוי היה מגיל שנה, נפגעו שכן אם חלילה תינוק בין שנה ועד 3 הפך לסיעודי, נניח בעקבות מחלה או תאונה, לא היה זכאי לכיסוי שכן היה זכאי לו ערב הרפורמה. כעת כאמור, הכיסוי מורחב מגיל 0 לכלל קופות החולים – כלומר מדובר פה בשיפור גם לעומת המצב שקדם לרפורמה.

הפוליסה תאפשר להורים להעניק כיסוי סיעודי פרטי מלא לילדיהם מיום לידתם. חשוב לציין כי ללא קשר הפוליסות כוללות חריג של מום מולד – כלומר מקנות כיסוי מגיל 0 לתינוק שנולד עם מחלה קשה.

ח"כ איציק שמולי , צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי | צילום: עמית שעל ח"כ איציק שמולי , צילום: עמית שעל

שינוי נוסף שמגיע כתוצאה של הפקת לקחים וביקורת ציבורית נוגע להגדרת אדם סיעודי. במסגרת הבחינות שמגדירות אדם כסיעודי נדרש כי האדם לא יוכל להתנייד באופן עצמאי. עד הרפורמה כל קופת חולים הגדירה באופן שונה מיהו אדם כזה, חלקן היו נוקשות יותר וחלקן פחות. גם כאן, בחרו בפיקוח לאמץ את הפוליסה של כללית

שקבעה כי העזרות בכיסא גלגלים שמאפשר למבוטח לנוע באופן עצמאי לא תיחשב כפגיעה ביכולתו העצמאית לנוע. כעת משנים בפיקוח את ההגדרה וקובעים שאדם המתנייד בכיסא גלגלים אינו יכול להתנייד באופן עצמאי במבחן הפרמטרים להגדרתו כסיעודי. מדובר בשיפור משמעותי לפוליסה הסיעודית גם למצב שקדם לרפורמה שבו כאמור חלק מקופות החולים לא הכירו בהגדרה זו. יתרה מכך, מדובר בשיפור גם לעומת הביטוחים הסיעודיים הפרטיים שמציעות חברות הביטוח שחלקן אמנם רואות במבוטח על כיסא גלגלים כבעל יכולת ניידות. הוראה חדשה זו תקל כמובן על הליך ההכרה בזכאות למבוטחים.

לבסוף ההוראות החדשות של הפיקוח נותנות מענה גם לאוכלוסיית המשרתים בצבא. במסגרת הרפורמה נקבע כי במהלך השירות הצבאי החייל לא יוכל להחזיק בפוליסת הביטוח הסיעודית שלו וכאשר יבקש לחזור לקופת החולים לאחר השירות יצטרך לחתום על הצהרת בריאות. כעת נקבע כי גם בעת השירות הצבאי החייל יוכל להמשיך להחזיק בפוליסת ביטוח סיעודי של קופת החולים כדי לשמור על רצף ביטוחי כך שבתום השירות הצבאי לא יידרש לבצע חיתום רפואי מחדש. כמובן שאם יעבור חלילה אירוע שיהפוך אותו לנכה כתוצאה מהשירות שלו הוא יהיה מכוסה על ידי הצבא אך בתום השירות הוא לא יידרש כאמור חיתום מחדש בקופת החולים שלו. כל קופה תצטרך להחליט אם היא גובה פרמיה מהמבוטח (בהיקף של שקלים בודדים) בתקופת השירות הצבאי או ממשיכה להציע לו ביטוח סיעודי חינמי כפי שקופות החולים מציעות היום ממילא למבוטחים עד גיל 18.

שיפורים אלו, לצד עדכונים נוספים הכוללים גם את פישוט הליך המעבר בין פוליסות סיעוד שונות במקרה של מעבר בין קופות חולים, צפויים להיכנס לתוקף החל מ-1 ביולי הקרוב. לפי הערכות הפיקוח לא צפוי ייקור משמעותי בפוליסות הביטוח הסיעודי שכן ממילא עבור ילדים לא נגבתה עלות על הביטוח הסיעודי. בפיקוח העריכו את העלות של הוספת ביטוח לילדים מ0-3 לביטוח ב-10 שקלים לו היו נושאים בו רק הורים לילדים בגיל זה אך מכיוון שהעלות תתחלק בין כלל המבוטחים היא צפויה ליקר את הביטוח בשקל בודד. גם הרחבת הגדרת הסיעודי ביחס לכיסא גלגלים לא צפויה לייקר משמעותית את הביטוח. עם זאת, ביחס למבוטחים ש"נפלו בין הכיסאות" בשנה האחרונה מאז הרפורמה ובכללם ילדים מתחת לגיל שלוש שחלילה הפכו סיעודיים, לא ינתן כיסוי רטרואקטיבי.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אומר בתגובה: "אחרי מאבק עיקש שלי במשך יותר משנה אני שמח שהצלחנו לבטל את ההוראות האכזריות האלו שפגעו בתינוקות, בקשישים ובחיילים משוחררים. גם אם באיחור טוב שהתעשתו שם וקיבלו את מלוא דרישותינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות