אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפני הפגרה: המפלגות הגדילו את המימון של עצמן ב-92 מיליון שקל צילום: עומר מסינגר

לפני הפגרה: המפלגות הגדילו את המימון של עצמן ב-92 מיליון שקל

לפי הצעה שיזם ח"כ אורי מקלב, התקציב למימון מפלגות יעלה ב-20%, כך שהתקציב החודשי של ח"כ יגדל מ-69 אלף שקל ל-83 אלף שקל

20.03.2017, 17:16 | שחר אילן

חברי הכנסת החליטו במחטף של השבוע האחרון של כנס החורף להעלות את המימון שהם מקבלים ב-20% במסגרת תקציב מימון המפלגות. בחישוב לקדנציה של ארבע שנים, מדובר בגידול של 92 מיליון שקל - ממימון מפלגות של 462 מיליון שקל, למימון של 554 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

את ההצעה הגיש לוועדת הכנסת ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה, שטען שהיתה שחיקה במימון המפלגות בשיעור דומה של 20%. מקלב הגיש את ההצעה כהסתייגות לחוק "וי 15" שמגביל את המימון לפעילות עמותות בבחירות.

ההצעה צפויה לעבור עוד הערב (ב') במסגרת החוק במליאה בקריאה שנייה ושלישית. זאת, במסגרת מרתון אישור החוקים של סוף מושב החורף. העלאת הנושא כהסתייגות חסכה חלק גדול מההליכים של הגשת הצעת חוק, שהיו גורמים למבוכה גדולה לחברי הכנסת.

אורי מקלב, צילום: עומר מסינגר אורי מקלב | צילום: עומר מסינגר אורי מקלב, צילום: עומר מסינגר

על פי ההסתייגות, יחידת מימון המפלגות החודשית שמקבלים חברי הכנסת תגדל מ-69 אלף שקל ל-83 אלף שקל. לא רק המימון ל-120 חברי הכנסת יגדל - כל סיעה בכנסת מקבלת יחידת מימון סיעתית בגובה היחידה של חבר כנסת בודד. כיוון שבכנסת כ-20 סיעות (חלק מהרשימות לכנסת מורכבות מכמה סיעות), היא משלמת מדי חודש כ-140 יחידות מימון.

היועצת המשפטית של הוועדה הזכירה בדיון שמימון המפלגות נקבע על ידי ועדה ציבורית, בראשות השופטת בדימוס איילה פרוקצ'יה. בוועדה חברים גם פרופ' אסף מידני וחבר הכנסת לשעבר אהוד רצאבי. כל הגדלה של המימון מחייב את אישורה של הוועדה.

יו"ר הועדה יואב קיש מהליכוד אמר ששינוי חוק נמצא בסמכותה של הכנסת ולא של הוועדה הציבורית. בסופו של דבר אושרה ההצעה בוועדה פה אחד, אבל קיש הוסיף ליתר ביטחון הסתייגות שמאפשרת לבטל אותה. קיש מסביר ש"מקלב אמר שיש הסכמה בקואליציה. ככל הידוע לי זה נכון אבל אני ממתין לקבל החלטת ממשלה. אם אקבל - אסיר את ההסתייגות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות