אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי הם 10 בעלי הקבוצות העשירים ביותר בעולם? צילום: אם סי טי

מי הם 10 בעלי הקבוצות העשירים ביותר בעולם?

רשימת המיליארדרים שפרסם המגזין פורבס כוללת 62 מיליארדרים שהם בעלי השליטה בקבוצה באחת מליגות הספורט הבכירות בעולם. 62 המיליארדרים האלה הם הבעלים של 78 קבוצות ובעלי הון מצרפי של 322 מיליארד דולר

21.03.2017, 18:36 | שירות כלכליסט
השווי של קבוצות ספורט זינק בעשור האחרון, בעיקר הודות לעלייה בשווי זכויות השידור שמשלמים הערוצים. העלייה הזו בשווי הנכסים עזרה לייצר כמה מיליארדרים, ביניהם מייקל ג'ורדן, ג'רי ריינסדורף וג'פרי לורי. כיום יש 81 קבוצות ספורט ברחבי העולם שהשווי שלהן עומד על מיליארד דולר ויותר. (לחלק מהקבוצות הללו יש כמה בעלים או חובות שבגללם הבעלים לא נכנסו לרשימת המיליארדרים).  

קראו עוד בכלכליסט

סטיב באלמר עם המאסקוט של הקליפרס. הבעלות על קבוצת NBA הפכה להיות נחשקת, צילום: אי פי איי סטיב באלמר עם המאסקוט של הקליפרס. הבעלות על קבוצת NBA הפכה להיות נחשקת | צילום: אי פי איי סטיב באלמר עם המאסקוט של הקליפרס. הבעלות על קבוצת NBA הפכה להיות נחשקת, צילום: אי פי איי

מעורבות בקבוצות ספורט עזרה ללא מעט אנשים להתעשר, אך העשירים ביותר היו מיליארדרים עוד לפני שנכנסו לתחום. רשימת המיליארדרים שפרסם המגזין פורבס כוללת 62 מיליארדרים שהם בעלי השליטה בקבוצה באחת מליגות הספורט הבכירות בעולם. 62 המיליארדרים האלה הם הבעלים של 78 קבוצות ובעלי הון מצרפי של 322 מיליארד דולר. חישוב של בעלי מיעוט וקבוצות מליגות משניות, מעלה את המספר ל-125 מיליארדרים בעלי אחזקות ב-144 קבוצות, ביניהן 40 קבוצות כדורגל. (בחישוב לא נכללו קבוצות שבבעלות משפחתית כמו משפחת סטיינברגר ומשפחת גלייזר).

סטיב באלמר, שהונו נאמד ב-30 מיליארד דולר, הוא בעל קבוצת הספורט העשיר ביותר בעולם, זו השנה השלישית ברציפות. הוא רכש את קבוצת הכדורסל לוס אנג'לס קליפרס ב-2014 עבור 2 מיליארד דולר, לאחר התפוצצות פרשת דונלד סטרלינג שטלטלה את ה-NBA. סטרלינג הוקלט אומר דברים פוגעניים וגזעניים. הסכום ששילם באלמר על הקליפרס ייצג באותה תקופה 10% מהונו, ורבים טענו כי שילם מחיר מופרז. אולם התזמון של באלמר היה מושלם, שכן חודשים ספורים לאחר מכן הליגה חתמה על חוזה שידור בשווי 24 מיליארד דולר, והשווי הממוצע של קבוצת NBA עלה ב-114% בשלוש השנים האחרונות.

העלייה של 20% במניות של מיקרוסופט ב-12 החודשים האחרונים עזרה להונו של באלמר לעלות ב-6.5 מיליארד דולר לעומת השנה שעברה. באלמר פרש מלימודי תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת סטנפורד ב-1980 והצטרף למיקרוסופט כעובד מספר 30. הוא כיהן כמנכ"ל החברה בין 2000-2014.

טייקון הנפט והגז ההודי מוקש אמבני הוא האדם השני העשיר ביותר בעולם הספורט, עם שווי הון של 23.2 מיליארד דולר, עלייה של קרוב ל-4 מיליארד דולר משנה לפני כן. הוא אחד הבעלים המקוריים בפרמיירליג ההודית,שהושקה ב-2008. הוא גם הבעלים על קבוצת הקריקט מומביי אינדיאנס באמצעות החברה שלו ריליינס אינדסטריז, שנחשבת לאחת החברות הגדולות בהודו.

פול אלן עם הון של 19.9 מיליארד דולר מדורג שלישי. גם הוא הרוויח את הונו ממיקרוספט, אותה הקים ביחד עם ביל גייטס. הוא רכש את קבוצת ה-NBA פורטלנד טרייל בלייזרס ואת קבוצת ההוקי סיאטל סיהוקס לאחר שפרש ממיקרוסופט. מייסד רד בול דיטריך מאטשיץ (13.4 מיליארד דולר) ופיליפ אנשוץ (12.5 מיליארד דולר) סוגרים את החמישייה הראשונה. מאטשיץ הוא האדם העשיר ביותר בכדורגל ובתחום מרוצי המכוניות הודות לאחזקות שלו בקבוצת ניו יורק רד בולס מה-MLS ובשתי קבוצות בפורמולה 1.

אנשוץ הוא הבעלים של קבוצת הוקי לוס אנג'לס קינגס וקבוצת הכדורגל באמריקאית לוס אנג'לס גלקסי. הוא מחזיק גם בשליש מהלוס אנג'לס לייקרס.

הבעלות על קבוצת NBA הפכה להיות נחשקת, בגלל ההכנסות הגדלות וההזדמנויות העולמיות שמציע המשחק. "יש הרבה קונים פוטנציאלים לקבוצות NBA, אבל אף אחד לא מוכר כרגע", הגיב סאל גאלטיוטו, שעומד בראש בנק השקעות המתמקד בתעשיית הספורט. בעלים עשירים במיוחד של קבוצות NBA כוללים גם את מיכאיל פרוחרוב (8.9 מיליארד דולר, שמנסה למכור אחזקת מיעוט בקבוצת ברוקלין נטס מיקי אריסון (8.1 מיליארד דולר) ממאימי היט וסטנלי קרונקי (7.5) מדנבר נאגטס. קרונקי הוא גם הבעלים של ארסנל.

ב-NFL, 9 מהקבוצות הן בבעלות מיליארדרים, בהובלת אלן, שאהיד חאן (8.2 מיליארד דולר) הבעלים של ג'קסונוויל ג'גוארס וקרונקי, שהוא גם הבעלים של לוס אנג'לס ראמס, שעברה לעיר בעונה האחרונה. העלייה החדה בשווי קבוצות הפוטבול ייצרה יותר מיליארדרים מאשר בכל ליגה אחרת – 8 בעלים של קבוצות עם הון של 10 ספרות הודות לקבוצה.

בבייסבול יש 11 בעלים של קבוצות מיליארדרים. הבעלים הוותיק של דטרויט טייגרס, מייקל איליץ', מת בחודש שעבר בגיל 87. אשתו והמשפחה הם העשירים ביותר בבייסבול עם הון של 6 מיליארד דולר, אחריהם מדורג צ'רלס ג'ונסון (6 מיליארד דולר), שבבעלותו סן פרנסיסקו ג'איינטס, והבעלים של וושינגטון נשיונלס, טד לרנר (5.3 מיליארד דולר).

אנשוץ מדורג כעשיר ביותר בהוקי, אחריו האסו פלטנר (11.2 מיליארד דולר), שהוא אחד המייסדים של ענקית התוכנה הגרמנית SAP, והבעלים של סן חוזה שארקס. גם פה נמצא קרונקי, שבבעלותו קולורדו אוולנס.

מלבד הבעלים של הקבוצות, יותר מעשרה אנשים הפכו למיליארדרים הודות למעורבותם בספורט. מייסד נייקי פיל נייט, שפרש מתפקידו כיו"ר ביוני לאחר 52 שנים בחברה, הוא בעל הון של 26.2 מיליארד דולר, ומדורג במקום ה-28 ברשימת המיליארדרים. מייסד אנדר ארמור קווין פלאנק גם נכנס לרשימה עם הון של 2 מיליארד דולר, זאת על אף שהצניחה במחיר המניה של החברה הוביל לירידה של 38% בהונו בשנה האחרונה. בעקבות זאת, לפניו מדורגים עכשיו דינג שיג'יאה (Ding Shijia) ודינג שיזהונג (2.1 מיליארד דולר כל אחד), שצברו את הונם מחברת בגדי הספורט הסינית אנטה ספורטס.

הונו של מייקל רובין, המנהל את האתר Fanatics עומד על 2.3 מיליארד דולר. ג'יימס פרנס ירש 36% מנסקאר, אותה הקים אבין ב-1948. הונו עומד על 2 מיליארד דולר. ברני אקלסטון פרש מתפקידו בראש הפורמולה 1 בינואר לאחר שהמרוץ נרכש על ידי ליברטי מדיה. הונו של אקלסטון עומד על 2.9 מיליארד דולר.

בזירת הספורט הישראלי, הבעלים הקנדי של קבוצת הכדורגל של מכבי תל אביב, מיץ’ גולדהאר (55), מדורג במקום ה-896 בין עשירי תבל, עם הון המוערך ב-2.3 מיליארד דולרים (כ-8.3 מיליארד שקלים). מדובר בעלייה של 700 מיליון דולר לעומת הרשימה שהתפרסמה בשנה שעברה, אז הונו הוערך ב-1.6 מיליארד דולר. מיקי אריסון, בעל האזרחות הישראלית, הוא העשירי ברשימת עשירי העולם בבעלות קבוצות ספורט. אריסון הוא הבעלים של המיאמי היט מה-NBA.

 

רשימת העשירים בספורט:

 

1. סטיב באלמר (21 כללי): 30 מיליארד דולר

מקור ההון: מיקרוסופט.

קבוצה: לוס אנג'לס קליפרס

2. מוקד אמבני (33): 23.2 מיליארד דולר

מקור ההון: תרופות, נפט וגז

קבוצה: מומבי אינדיאנס

3. פול אלן (42): 19.9 מיליארד דולר

מקור ההון: מיקרוסופט והשקעות

קבוצה: סיאטל סיהוקס, פורטלנד טרייל בלייזרס

4. דיטריך מאטשיץ (86): 13.4 מיליארד דולר

מקור ההון: רד בול

קבוצות: ניו יורק רד בולס, רד בול רייסינג, סקודריה טורו רוסו

5. פיליפ אנשוץ (96): 12.5 מיליארד דולר

מקור ההון: השקעות

קבוצות: לוס אנג'לס קינגס, לוס אנג'לס גלקסי

6. האסו פלאטנר ומשפחתו (118): 11.2 מיליארד דולר

מקרון ההון: תוכנה

קבוצה: סן חוזה שארקס

7. רומן אברמוביץ' (139): 9.1 מיליארד דולר

מקור ההון: השקעות

קבוצה: צ'לסי

8. מיכאיל פרוחרוב (145): 8.9 מיליארד דולר

מקור ההון: השקעות

קבוצה: ברוקלין נטס

9. שאהיד חאן (158): 8.2 מיליארד דולר

מקור ההון: חלקי רכב

קבוצות: ג'קסונוויל ג'גוארס ופולהאם

10. מיקי אריסון (159): 8.1 מיליארד דולר

מקור ההון: שיט

קבוצה: מיאמי היט

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות