אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לדעתו של שר האוצר של טראמפ, הרובוטים כבר כאן צילום: גטי אימג'ס

דו"ח טכנולוגי

בניגוד לדעתו של שר האוצר של טראמפ, הרובוטים כבר כאן

סטיב מנוצ'ין, שר האוצר של טראמפ מפגין ניתוק חריג, אפל מתמודדת בבריטניה עם משבר כופר, והגלגלים ממשיכים ליפול מפרויקט המכונית האוטונומית של אובר

26.03.2017, 15:21 | יוסי גורביץ

שר האוצר של טראמפ מעדיף לטמון את הראש בחול

שר האוצר של ממשל טראמפ הוא אחד, סטיב מנוצ'ין, יוצא בנק ההשקעות הידוע גולדמן סאקס. מנוצ'ין יצא בהצהרה משונה אפילו ביחס לממשל טראמפ בסוף השבוע; לדבריו, הנושא של החלפת עובדים אנושיים על ידי רובוטים אפילו לא נמצא על הרדאר שלו, כי מדובר ב"תופעה שתתרחש עוד 50-100 שנים." הוא הוסיף שלא רק שהוא לא מודאג, הוא אפילו אופטימי.

אנשים אחרים, מחוברים יותר למציאות, מודאגים יותר. שורה של בכירים בעמק הסיליקון הגיבו בהלם ותדהמה, ואחד מהם ציין שכנראה צג הרדאר של מנוצ'ין מכוסה בקורי עכביש. במגזין וויירד ציינו את המובן מאליו: שלא רק שמדובר בתופעה שתתרחש בעוד 50-100 שנים, אלא שמדובר בתופעה שכבר מתרחשת לנגד עינינו. בסקר מהיר שנערך בקרב 140 מומחים לתבונה מלאכותית, הוצגה להם השאלה "מתי ישתלטו הרובוטים על מחצית ממקומות העבודה בתחום ההובלה."

מנוצ מנוצ'ין: על איזה רובוטים אתם מדברים? | צילום: איי פי מנוצ

התשובה הממוצעת היתה 2032, והתשובה החציונית היתה 2030. ההערכות הן שרק בתחום ההובלה במשאיות, צפוי המשק האמריקאי לאבד 1.75 מיליוני מקומות עבודה ב-15 השנים הקרובות. בענף הטיפול ברישומים רפואיים, סבורים המומחים, רובוטים יעשו את רוב העבודה כבר ב-2026, ושהם ינהלו את רוב הטיפול בבקרת אוויר כבר ב-2028. ברוב המפעלים בארה"ב, על פי ההערכות, יהיו פחות מ-20 עובדים אנושיים בשנת 2034 – השנה שבה רוב עבודות הניהול בחברות פורצ'ן 500 יהיו כבר בידי רובוטים. מעט פחות ממחצית הנשאלים העריכו שרובוטים יבצעו את רוב הניתוחים הרפואיים החל מ-2036.

סקר אחר מצא שכ-40% ממקומות העבודה נמצאים בסכנת החלפה על ידי רובוטים בתוך 15 שנים, וציין כי הכלכלה האמריקאית פגיעה יותר מכלכלות מתקדמות אחרות לסכנה הזו: בבריטניה שיעור מקומות העבודה שנמצא בסכנה הוא 30%, בגרמניה 35%, וביפן רק 21%. הסיבה לכך, לדברי המחקר, היא שיותר עובדים אמריקאים נמצאים בעבודות שמצריכות מלאכות שגרתיות, כגון מילוי טפסים. לא ברור מה גרוע יותר: שמנוצ'ין לא מעודכן, או – מה שסביר יותר בממשל הזה – שהוא יודע בדיוק מה עומד לקרות, וטוב לו עם זה.

האם משפחת הפשע הטורקית פרצה לאייקלאוד?

קבוצת האקרים תאבת תקשורת, שמכנה את עצמה "משפחת הפשע הטורקית", טוענת בימים האחרונים שהיא הצליחה לפרוץ את ההגנות של אייקלאוד, שירות הענן של אפל, אשר על כן היא דורשת מאפל לשלם לה סכום כופר גדול בביטקוין עד השביעי באפריל, ולא – היא תשבית המוני מכשירי אייפון. המחשבה הנוגה הראשונה היא שלסטיב ג'ובס זה לא היה קורה. מישהו שהיה מנסה לסחוט אותו היה מתעורר ממוסמר הפוך מעל קן של נחשים.

אייקלאוד לא בטוח כמו פעם אייקלאוד לא בטוח כמו פעם אייקלאוד לא בטוח כמו פעם

אבל האם החמולה הטורקית אכן הצליחה לפרוץ לאייקלאוד? אפל מכחישה בתוקף. היא טוענת שההאקרים גנבו כמות מוגבלת של שמות משתמש וסיסמאות, אבל לא הצליחו לפרוץ את ההגנות שלה. ההאקרים, מצידם, העבירו ל-ZDNet 54 פרטים של משתמשי אייקלאוד; כשהאתר בדק האם המידע הזה מדויק, הוא גילה שכן. היוזר והסיסמה פתחו חשבונות אייקלאוד.

העורכים של ZDNet הצליחו ליצור קשר עם 10 מתוך המשתמשים שנמסרו להם; כולם שינו את הסיסמאות שלהם מאז המגע וכולם חיים בבריטניה. לרובם, לדבריהם, היתה סיסמה שבה הם השתמשו בשירות במשך שנים ארוכות. העובדה שמשפחת הפשע הטורקית מבוססת בלונדון, והעובדה שהקורבנות שאיתם ZDNet הצליח ליצור קשר הם בריטים, עשויה לומר שההאקרים שמו את טלפיהם על המידע באמצעות פריצת ביניים למאגר מידע כלשהו בבריטניה. ב-ZDNet מעריכים שהחמולה היא ארגון ילדותי, נטול הכישורים שהוא מתיימר להם, ושהמניע העיקרי שלו הוא תאוות תקשורת. נעדכן.

פנצ'ר בדרך להנפקה?

חברת אובר עברה עוד שבוע רע. כפי שדיווחנו, אחד הרכבים העצמוניים שלה הצליח להתהפך באריזונה בסוף השבוע. מנכ"ל החברה, טרוויס קלניק, ממשיך לנסות למצוא את הפראייר שיהיה החונך שלו, עד כה ללא הצלחה; ומשהו רע עובר על מחלקת הרכב העצמוני של החברה. קלניק ערך פגישת פסגה עם הצ'יפים של המחלקה בסאן פרנסיסקו, כשעל פי דיווחים המחלקה נמצאת במצב של מלחמת אזרחים. כ-20 מהנדסים בכירים נטשו אותה מאז נובמבר, ההנהגה עסוקה במריבה פנימית ונראה שהטכנולוגיה של החברה דורכת במקום. כל זה, מבלי לציין את העובדה שנגד המחלקה יש תביעה רצינית של גוגל, שטוענת שאובר גנבה את הטכנולוגיה שלה.

קלניק, עד מתי?, צילום: בלומברג קלניק, עד מתי? | צילום: בלומברג קלניק, עד מתי?, צילום: בלומברג

בין המהנדסים שעזבו נרשם מרמור ניכר על כך שאובר עסוקה הרבה יותר בתצוגה של הטכנולוגיה שלה מאשר באשכרה שיפור שלה. המטרה של אובר שקופה: אחרי שהפכה את נהגי המוניות לעובדי קבלן, היא שואפת להפטר מהם לגמרי ולקבל את כל המחיר על נסיעה במקום רק 20% ממנו. בזירה הבוערת האחרת של החברה, זו של ההטרדות המיניות, נרשמו השבוע שתי תקריות. קודם כל, נחשפה העובדה שצוות של אובר, בהנהגת קלניק, יצא לבר של נערות ליווי בסיאול לפני שנתיים. עד כה, התנהלות שגרתית של נערי קולג'. אולי הם לא היו צריכים לקחת איתם את אחת העובדות הבודדות של החברה, שחשה פגועה ומותקפת ועזבה את המקום.

אובר ניסתה לאחרונה לגייס מהנדסת חדשה, אך זו סירבה להצעת העבודה בשל התרבות הידועה לשמצה של החברה. בתגובה, אמרה לה לדבריה המגייסת שהיא מבינה אותה, אבל שכל תרבות עמק הסיליקון רוויה בסקסיזם. זה ודאי נכון, אבל כנראה לא חדשות טובות לחברה שמנסה להרחיק את עצמה מהנושא. וכמובן, הפך תוך זמן קצר לסופה קטנה בטוויטר.

התפתחות נרשמה גם בזירה המרכזית של אובר, זו שהיא מנהלת נגד הלקוחות: החברה התייצבה בבית משפט וטענה שהסכם העושק שלה עם המשתמש קובע שאין לו זכות לתבוע את אובר, אשר על כן היא מצפה שכל התביעות שהוגשו נגדה ייפתרו באמצעות גישור. בתי משפט דחו בעבר את הסעיף הזה, שמוחבא בדרך כלל מאחורי דלת לארון תחזוקה, אבל כאן מציין בית המשפט שמשתמשי אובר לא רק נרשמים למשהו, הם גם מספקים פרטי כרטיס אשראי – ושבהתאם יש לצפות שהם אשכרה יטרחו לקרוא את ההסכם עליו הם חותמים. נעדכן.

קצרצרים

1. ולפעמים, החגיגה נגמרת: לאחר מאבק עיקש שנמשך שנים, תיאלץ אמזון בקרוב להתחיל לגבות מסי מדינות מהרוכשים. אמזון טענה במשך שנים שאם מישהו גר במדינה כלשהי בארה"ב שאיננה מדינת וושינגטון – מדינת הבית של אמזון – היא לא יודעת איך לגבות ממנו מס וגם אין לה דרך לעשות את זה. עסקים קטנים ברחבי ארה"ב, בדגש על חנויות ספרים, צווחו חמס: לא רק שאמזון מבטיחה הובלה חינמית ומהירה, לא רק שהקטלוג שלה מאפשר לה להציב תחרות בלתי הוגנת, עכשיו הלקוח שמגיע לחנות הקטנה בוויומינג גם צריך לשלם את המע"מ הנהוג במדינה, בעוד שמי שמזמין את הספרים מאמזון פטור ממנו. אם כל התחרויות הבלתי הוגנות. אז בראשון באפריל החגיגה הזו של אמזון תגמר, והיא תתחיל לגבות מסי מדינה מכל הרוכשים שלה.

מעכשיו אמזון תגבה מע"מ מקומי, צילום: בלומברג מעכשיו אמזון תגבה מע"מ מקומי | צילום: בלומברג מעכשיו אמזון תגבה מע"מ מקומי, צילום: בלומברג

2. המפלגה הרפובליקאית האמריקאית, מעבירה לידי ספקיות הרשת בארה"ב את היכולת לסחור במידע האישי של המשתמשים. בסוף השבוע, הצביע הסנאט על פי קווים מפלגתיים לבטל את תקנות ה-FCC מימי ממשל אובמה שאסרו בדיוק על סחר כזה. הקונגרס, שגם בו שולטת מפלגתו של טראמפ , צפוי להעביר חוק דומה. לאחר מכן, יהיו רשאיות ספקיות הסלולר למכור את המידע של המשתמש, כולל היסטוריית הגלישה שלו ומידע המיקום שלו. כרגיל, העמידה המפלגה את רווחי התאגידים מעל צרכי האזרחים. בקרוב, יש להניח, המפלגה-האחות בישראל תנסה חוקים דומים. היי, היא כבר דחפה לנו מאגר ביומטרי.

3. באיחוד האירופי מתכוונים להבהיר לבריטניה שלברקזיט יהיה מחיר, בין השאר מתוך חשש שהעזיבה של בריטניה תדרבן מדינות אחרות להצטרף לפרישה ולהתחיל אפקט דומינו. אז הם מכים באנגלים במקום שכואב להם, בכיס (נקודות בונוס למי שיזהה את המקור): הם עומדים להקל על חברות פינטק לעבור לאיחוד האירופי, כולל הקלות בתחום הדרכונים. המטרה היא לשכנע חברות פינטק, שעד כה התרכזו בלונדון, לגלות את חדוות העבודה מברלין או בריסל. טוב, אף אחד לא באמת אוהב את בריסל, אבל יש מה לדבר אתכם על ברוז'?

מיואשים מהברקזיט? בואו לבריסל! מיואשים מהברקזיט? בואו לבריסל! מיואשים מהברקזיט? בואו לבריסל!

4. אליזבת' הולמס, מייסדת חברת תראנוס, מנסה כעת להגיע לעסקה מפוקפקת מהרגיל: היא מציעה למשקיעים האחרונים של החברה את המניות שלה בחברה, ובתמורה אלה יתחייבו שלא לתבוע לה את הצורה. מאחר והשווי של המניות צפוי להיות נמוך מים המלח, לא ברור למה שמישהו יחתום על העסקה הזו, אבל לא נראה שנשארו להולמס הרבה אופציות אחרות. בין המשקיעים בסבב גיוס הכספים האחרון של תראנוס אפשר למצוא את בטסי דהווס, שרת החינוך של ממשל טראמפ. גם כאשר המזימה הזו תקרוס סופית והולמס תמצא את עצמה מאחורי הסורגים והמשקיעים יקוננו על הכסף האבוד, צריך יהיה לזכור שהם לא הקורבנות האמיתיים פה: התואר הזה שמור למדען הראשי של תראנוס, שכאשר עמד על עומק המזימה שהיה מעורב בה בחר לשלוח יד בנפשו.

5. לפני כשנתיים, הפיל וויליאם מרדית', חוואי מקנטקי, רחפן שריחף ללא אישור מעל החווה שלו ביריית רובה ציד. מרדית' היה די מרוצה מעצמו ובין השאר הדפיס מספר חולצות עם הכיתוב Drone Slayer. בעליו של המל"ט, דיוויד בריגז, היה מרוצה פחות. מרדית' נעצר על ידי המשטרה המקומית באשמת שימוש בלתי חוקי בנשק, אבל התיק נזרק מכל המדרגות על ידי בית המשפט המקומי. ביתו של אדם הוא מבצרו ואין שום ויכוח על כך שהמל"ט של בריגז חדר לשטח של מרדית' ללא הסכמתו. בריגז לא וויתר והגיש תביעה בבית משפט פדרלי, בטענה שההתנהלות של מרדית' הפרה תקנות של רשות התעופה הפדרלית. זו האחרונה בחרה שלא להכניס את ראשה למיטה החולה הזו, ומשהרשות נמנעה מלמסור מידע, דחה בית המשפט את התביעה על הסף. בריגז עדיין שוקל את צעדיו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות