אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ההגבלים בודקת אם שסטוביץ מנעה יבוא מקביל

נחשף בכלכליסט

רשות ההגבלים בודקת אם שסטוביץ מנעה יבוא מקביל

הרשות מבקשת מ'אימפורטים שיווק' להעביר לה מסמכים הנוגעים לתביעה שהגישה נגדה שסטוביץ בטענה שהיא מנסה למנוע ממנה יבוא מקביל של מותגי ניקיון בהם אג'קס; שסטוביץ: "בשום שלב ובשום מקום לא ביקשנו למנוע הפצה"

26.03.2017, 16:28 | אורנה יפת

רשות ההגבלים העסקיים פנתה הבוקר (א') ליבואנית חומרי הניקיון, חברת אימפורטים שיווק, וביקשה ממנה להעביר לה מסמכים הנוגעים לתביעה שהגישה נגדה חברת שסטוביץ, יבואנית מוצרי הצריכה המובילה. אימפורטים הגישה הבוקר כתב הגנה.

הפניה של הרשות באה בעקבות ידיעה שפורסמה הבוקר ב"כלכליסט" לפיה אימפורטים מאשימה את שסטוביץ בכך שהיא מנסה למנוע ממנה יבוא מקביל של מותגי ניקיון ששסטוביץ מייצגת בארץ, בהם אג'קס. בפניה מטעם רשות הגבלים נדרשת אימפורטים להעביר לרשות את המסמכים הנוגעים בתיק עד 30 במרץ.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: תומריקו מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: תומריקו מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, צילום: תומריקו

בסופו של תהליך אסר השופט על חברת אימפורטים לשווק את מוצריה באריזות שנושאות את השם של היבואן הרשמי שסטוביץ והורה להם לאתר מיידית את הסחורה שנמצאת בשוק ולפעול למחיקת הפרטים המטעים. בנוסף קבע השופט כי התביעה של שסטוביץ תימחק.

כפי שנחשף כאמור הבוקר ב"כלכליסט", אימפורטים הגישה היום כתב הגנה לבית משפט המחוזי שבו היא טוענת כי שסטוביץ מנסה למנוע ממנה יבוא מקביל של מותגיה, בשל העובדה שהיבוא המקביל הוזיל את מחירי המוצרים בלפחות 30% מהמחיר בו הם נמכרים באמצעות היבואנית הרשמית.

אימפורטים טוענת כי התביעה הנוכחית של שסטוביץ היא חלק מאסטרטגיה ושיטה שיבואנית מוצרי הצריכה הגדולה פיתחה לעצמה במסגרת "מאבק" שהיא מנהלת ביבוא המקביל בכלל וביבואנים שמביאים מוצריה לארץ, בפרט. "המדובר בשיטה, במסגרתה נוהגת המבקשת כעניין שבשגרה לפנות בפניות סרק טורדניות לרשויות השונות ולהגיש כנגד אותם יבואנים תביעות וצווי מניעה זמניים, מתוך מטרה להלך איימים ולגרום לאותם היבואנים לסלק ידם כמתחרים משוק מוצריה", נטען בכתב ההגנה.

יוני שסטוביץ, בעלי ומנכ"ל שסטוביץ יוני שסטוביץ, בעלי ומנכ"ל שסטוביץ יוני שסטוביץ, בעלי ומנכ"ל שסטוביץ

בתביעה, על סך 2.5 מיליון שקל, ובה דרישה למנוע מאימפורטים את שיווק המוצרים, טוענת שסטוביץ כי אימפורטים משווקת את מוצרי אג'קס בארגזים הנושאים את שמה ואת פרטי ההתקשרות עימה, לרבות מספר הטלפון של שירות הלקוחות של שסטוביץ. עוד טוענת היבואנית, באמצעות משרד עו"ד פירט, וילנסקי, מזרחי, כנעני, כי הלקוחות שמקבלים את הארגזים רואים את שמה על האריזות ואינם יודעים שהמוצרים שווקו על ידי גורם אחר. בתוך האריזות מופיעים מוצרי אג'קס עם סימון של היבואן המקביל, אך על ארגזי הקרטון מופיע שמה של היבואנית שסטוביץ, נטען.

לטענתה של התובעת, היא פנתה לאימפורטים ודרשה ממנה לאסוף את המוצרים הנושאים את השם שסטוביץ ולסמן אותם בפרטי היבואנית המקבילה, ודרישתה לא נענתה. "כך התגלה לתובעת כי לרשת חצי חינם נמכרו מאות ארגזים של המוצרים בשיטה האמורה - כאשר עליהם מוטבעים פרטי שסטוביץ כיבואן, אולם לאחר פתיחת הארגזים התגלה כי המוצר עצמו הוא מוצר אחר אשר יובא על ידי הנתבעת", נכתב בכתב התביעה.

בנספח לכתב התביעה מצורפות התכתבויות לפיהן המוצרים המיובאים ביבוא פרללי (מקביל) נמכרים במחיר הנמוך ב-25% ממחיר היבואן הרשמי ויוצרים בעייתיות ליבואנית הרשמית שכן קמעונאים מסוימים נתקלו בבעיה למכור את הסחורה במחיר הרשמי והביעו חשש כי ייתקעו עם מלאים שלא יימכרו ויאלצו לבצע החזרות.

 

שסטוביץ טוענת להתעשרות על שמה ופגיעה במוניטין וכן להטעיית לקוחות. על כן, דורשת היבואנית לחייב את אימפורטים לשלם לה 2.5 מיליון שקל "בגין הרווחים המוערכים שהיא הפיקה ממכירת המוצרים הנושאים את פרטי שסטוביץ.

משסטוביץ נמסר: "שסטוביץ תובעת את חברת אימפורטים על שימוש שלא כדין בקרטונים הנושאים את שמנו כיבואן, פרטי שירות לקוחות שלנו וכו', בניגוד להוראת החוק ובאופן המטעה לחשוב כאילו מדובר בקרטונים אשר יובאו על ידי שסטוביץ. בטרם הגשת התביעה פנתה שסטוביץ לחברת אימפורטים בבקשה להסיר את שמה ושאר הפרטים הקשורים לשסטוביץ מהקרטונים בהם חברת אימפורטים מפיצה את המוצרים המיובאים על ידה. משלא נענתה, לא נותרה לשסטוביץ ברירה אלא לפנות לבית המשפט על מנת שיורה לאימפורטים להסיר את הפרטים כאמור מהקרטונים המיובאים על ידה. בשום שלב ובשום מקום לא ביקשנו למנוע הפצה, אלא אך ורק הסרת השם שסטוביץ ושאר הפרטים ממוצרים שלא יובאו על ידינו, וזאת על מנת למנוע הטעיה. מצער הדבר שבמקום תגובה עניינית בחרו באימפורטים להגיש סיפור בדים רצוף בסיסמאות ריקות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות