אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מושלת הונג קונג תתרכז בדיור כדי לטשטש את הקשר לסין צילום: איי אף פי

מושלת הונג קונג תתרכז בדיור כדי לטשטש את הקשר לסין

קורי לאם זכתה ברוב מוחץ בבחירות, שנערכו במועצה שמרבית חבריה הם נציגי המשטר בבייג'ינג. האשה הראשונה בהנהגת העיר-מדינה הצהירה שתנסה לאחד את התושבים המפולגים בין תומכי הדמוקרטיה לנאמני הרפובליקה העממית

26.03.2017, 23:05 | שירות כלכליסט

המשטר הסיני רשם היום עוד ניצחון במסע להכפפת הונג קונג למרותו. בבחירות לתפקיד מושל העיר־מדינה נבחרה המועמדת המועדפת על בייג'ינג קורי לאם, שהחל מה־1 ביולי תהיה גם האשה הראשונה אי־פעם שנושאת בתפקיד הבכיר בהונג קונג.

קראו עוד בכלכליסט

הבחירות, שנערכו במועצה המפקחת שרוב חבריה הם נאמני השלטון המרכזי הסיני, בחרו בה ברוב של 777 מתוך 1,163 קולות. הבחירות למשרת מושל הונג קונג (או בכינוי הרשמי - מנכ"ל) נערכו בצל הפגנות מחאה וביקורות על ההתערבות של בייג'ינג בבחירות. מפגינים שקראו להצבעה חופשית התעמתו עם המשטרה ועם מפגינים פרו־סינים שנופפו בדגלי הרפובליקה העממית. שיעור התמיכה בלאם בקרב 7 מיליון תושבי הונג קונג עומד על 30% בלבד - פחות מהמושל הנוכחי והלא אהוב לונג צ'ון יינג לונג, שמכונה גם CY. לונג הודיע בדצמבר האחרון שלא ינסה להיבחר לכהונה נוספת.

מושלת הונג קונג קורי לאם. מתחילה בבעיות הקלות, צילום: איי אף פי מושלת הונג קונג קורי לאם. מתחילה בבעיות הקלות | צילום: איי אף פי מושלת הונג קונג קורי לאם. מתחילה בבעיות הקלות, צילום: איי אף פי

זו היתה הפעם החמישית שבהם נערכו בחירות בהונג קונג מאז 1997, אז העבירה ממשלת בריטניה את השליטה בעיר מדינה לבייג'ינג. אף שסין התחייבה לשמור על הדמוקרטיה בהונג קונג עד 2049 לפחות, בשנים האחרונות היא פעלה כדי להגביל אותה. בסתיו 2014 פרצה בהונג קונג מחאה ששיתקה את העיר למשך שבועות וזכתה לכינוי מחאת המטריות - על שם האביזר שבחרו המפגינים כדי להביע את התנגדותם לשלטון. הסיבה לפרוץ ההפגנות היתה החלטת השלטון המרכזי הסיני לשנות את שיטת הבחירות הנהוגה בהונג קונג, כך שכל מי שרוצה להתמודד על הנהגת העיר האוטונומית יידרש לקבל אישור ממנו. בנוסף, תכננה סין לשנות את הרכב המועצה שבוחרת את המנהיג כך שהמשקל של נציגי בייג'ינג בה יהיה רב יותר.

בסופו של דבר נסוגה סין מדרישתה לקבוע מי יהיו המועמדים בבחירות, אך שינתה את הרכב המועצה. מהלך זה הביא אתמול לבחירתה של לאם לתפקיד מושלת הונג קונג. ההצבעה התנהלה תחת אבטחה כבדה של המשטרה המקומית, ששלחה יותר מ־2,000 שוטרים לבניין שבו היא נערכה ברובע וואן צ'אי. מי שנתפס כיריב המשמעותי ביותר של לאם, ג'ון טסאנג צ'ו וואה, קיבל 365 קולות בלבד. רובם הגיעו מהמחנה הפרו דמוקרטי ההולך ונחלש. בנאום הניצחון שלה התייחסה לאם למחלוקות שמפלגות את אזרחי העיר. "הונג קונג סובלת מפילוג רציני וצברה תסכול רב. משימתי תהיה לגשר על המחלוקות ולשכך את התסכול", אמרה.

אבל, היא לא התייחסה לדרישה החשובה ביותר מבחינת המחנה הפרו־דמוקרטי בעיר: מתן זכות לתושבי לבחור את המושל. "לעיר יש הרבה בעיות, למה שלא נתחיל עם הקלות יותר?", הצהירה לאם, שמתכננת לפי הערכות לטפל בנושאים הפוליטיים הבוערים רק לאחר שתנסה לפתור סוגיות כלכליות שעל הפרק. בעניין זה היא חזרה על התחייבויותיה מהקמפיין לטפל במחירי הדיור המאמירים ולבצע רפורמה במיסוי על עסקים קטנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות