אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החרדים לא מוותרים על גן העדן צילום: אלכס קולומויסקי

החרדים לא מוותרים על גן העדן

בש"ס וביהדות התורה יודעים שגם אם יתחזקו בבחירות - הם לא יגיעו להישגי הקדנציה הנוכחית

27.03.2017, 08:24 | שחר אילן
ספק אם יש מפלגה שכל כך לא צריכה לחשוש מבחירות כמו יהודת התורה. ולמרות זאת, ספק אם יש מפלגה שכל כך לא רוצה ללכת לבחירות כמו המפלגה החרדית האשכנזית. הסיבה שאין ליהדות התורה מה לחשוש מבחירות היא שבכל מקרה היא תקבל את אותם שישה מנדטים שקיבלה בבחירות הקודמות, אולי אפילו תעלה לשבעה. מלבד זאת, אין סיכוי כמעט שהיא תמצא עצמה מחוץ לקואליציה עתידית. אז למה היא בכל זאת כל כך חרדה מבחירות מוקדמות? כי טוב לה בקואליציה הנוכחית. למעשה, מעולם לא היה לה כל כך טוב באיזושהי קואליציה, אפילו לא בממשלת נתניהו הראשונה בשנות התשעים.

כשדרעי וליצמן נכנסו לחנות החוקים

גן העדן של יהדות התורה, ולמעשה גם של ש"ס, התחיל כשהליכוד כמעט לא התמקח איתן במשא ומתן הקואליציוני. ההסכמים בין מפלגת השלטון למפלגות החרדיות נראים כאילו הראשונים הכניסו את האחרונים לחנות התקציבים והחוקים ואמרו להם: תבחרו, הכל פה בחינם.

יעקב ליצמן שר הבריאות, צילום נמרוד גליקמן יעקב ליצמן שר הבריאות | צילום נמרוד גליקמן יעקב ליצמן שר הבריאות, צילום נמרוד גליקמן

במפלגות החרדיות נהגו להתייחס לליכוד כמפלגה שההסכמים איתה כתובים על הקרח, אך בקדנציה הנוכחית הליכוד מקיים כל סעיף וסעיף: תקציב הישיבות הגיע לשיא של כל הזמנים; מספר תלמידי הישיבות נוסק; המשרד לשירותי דת חזר לשגשג ועמו מינויים רבים לדיינים ורבנים; חוק הגיוס עבר ללא כל סנקציות; לימודי הליבה נגנזו; ולא פחות חשוב, משה גפני ויעקב ליצמן מכהנים בתפקידי החלומות שלהם — הראשון יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, והשני, לראשונה, שר בריאות של ממש. גם אם יש סיכוי גבוה שיהדות התורה תקבל את רוב הדברים האלה בכנסת הבאה, אין לה סיבה לסכן גן עדן בשביל לקבל כמעט גן עדן בקדנציה הבאה.

גם אצל אריה דרעי הסיבה המרכזית לחוסר רצון בבחירות מוקדמות נעוצה בתפקידו. הוא חזר לתפקיד החלומות שלו, שר הפנים, לפני קצת יותר משנה. שום דבר לא ממחיש עבור דרעי את השיבה מהגלות הפוליטית כמו העובדה שהוא שר הפנים ואלי ישי כבר לא. מלבד זאת, ש"ס היא מפלגת שטח וההשפעה הגדולה של שר הפנים על ראשי רשויות היא אחת הדרכים המרכזיות של המפלגה לבנות את עצמה. יתרה מכך, דרעי הוא שר פנים משודרג — מכיוון שהוא מחזיק גם בתיק הפריפריה, הנגב והגליל. משרד הפריפריה הוא סוג של קופה נוספת למשרד הפנים, הוא בעל קריטריונים נוקשים הרבה פחות לחלוקת כספים ליישובים חרדים וערביים ולפריפריה, שכה חשובים לש"ס. לכן יהיה לו ממש חבל לוותר על כך.

דרעי עלול להצטייר כלוזר

ואולם, לדרעי יש בכל זאת סיבה אחת לרצות בחירות — והיא הרצון להחליף חברי כנסת שכיהנו בימי אלי ישי ומזוהים כאנשיו. אבל במצב הנוכחי של המפלגה, שבו היא לא מתרוממת בסקרים, הוא גם מנסה לשמור על התדמית שלו. בבחירות האחרונות ש"ס של דרעי קיבלה שבעה מנדטים, לעומת נורמה של 11 מנדטים בקדנציות הקודמות. דרעי נחשב בעבר למצליחן, אך אם הוא יביא שוב תוצאה חד־ספרתית למפלגה, הוא יסתכן בהפיכה ללוזר של המפלגות החרדיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות