אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבשרת ציון: אושרה תוכנית המתאר שתוביל לבניית 5,500 יח"ד ו-200 אלף מ"ר לתעסוקה צילום: אלכס קולומויסקי

מבשרת ציון: אושרה תוכנית המתאר שתוביל לבניית 5,500 יח"ד ו-200 אלף מ"ר לתעסוקה

ברשות המקומית ביקשו להרחיב את שטחי התעסוקה ל-400 אלף מ"ר אך בעקבות התנגדות עיריית ירושלים צומצמו השטחים; בנוסף, הוחלט על הקמת פארק בשטח 200 דונם על השטח בו פעלה מחצבת קסטל

27.03.2017, 16:16 | אביב גוטר
הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים החליטה להפקיד את תכנית המתאר למבשרת ציון הכוללת בניית 5,500 יחידות דיור והוספת 200 אלף מ"ר לתעסוקה ומסחר. בכך, צפויה לגדול אוכלוסיית העיר המונה כיום כ-24 אלף תושבים ל-42 אלף עד שנת 2040. על פי התכנית, מתוך כלל יחידות הדיור שאושרו כ-3,000 מהן יתווספו במסגרת עיבוי הבנייה הקיימת והתחדשות עירונית.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הכנת התכנית ביקשה המועצה המקומית מבשרת ציון להגדיל את שטחי המסחר והתעסוקה המתוכננים לכ-400 אלף מ"ר, דבר שעורר התנגדות עזה מצד עיריית ירושלים מחשש לתחרות במרכזי התעסוקה בעיר וייפגע בהכנסות מארנונה, שגם כך סובלת מבעיות תקציביות.

לאחר דיונים בוועדה הושגה פשרה לפיה יתווספו 50 אלף מ"ר ל-150 אלף המ"ר שהיו מתוכננים עוד קודם לכן, כך שבסיכום הוחלט לקצץ בחצי את שטחי המסחר אותם ביקשה המועצה.

מבשרת ציון (ארכיון), צילום: סבסטיאן שיינר מבשרת ציון (ארכיון) | צילום: סבסטיאן שיינר מבשרת ציון (ארכיון), צילום: סבסטיאן שיינר

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים, בראשות דלית זילבר, החליטה להפקיד תכנית מתאר כוללנית ליישוב מבשרת ציון. תכנית המתאר מאפשרת תוספת של כ-5,500 יחידות דיור, שייתנו מענה לגידול הצפוי באוכלוסיית היישוב שמונה כיום כ-24 אלף תושבים וצפויה להגיעה לכ-42 אלף תושבים עד לשנת 2040. מתוך כלל יחידות הדיור שאושרן בתוכנית, כ-3,000 יחידות דיור יתווספו במסגרת עיבוי הבנייה הקיימת והתחדשות עירונית.

ראש מועצת מבשרת ציון יורם שמעון אמר היום: "משנת 1973 לא היתה תכנית מתאר ליישוב מבשרת ציון. לאחר כניסתי לתפקיד, פניתי למשרד הפנים בבקשה לאשר מימון לתכנית מתאר ליישוב. לשמחתי משרד הפנים אישר את בקשתי וב-3 שנים האחרונות התכנית קודמה ואף הופקדה אתמול. אני מברך על ההחלטה לאשר את התכנית כאמור. התכנית שאושרה תאפשר גידול של 60% במספר יחידות הדיור עד שנת 2040. תכנית המתאר נותנת גם מענה לצרכים רבים נוספים, בהם פתרונות תחבורה, איכות סביבה, הקמת פארקים, בניית מוסדות ציבור, הקמת מוסדות חינוך, שביל עוטף מבשרת ציון ועוד".

סגן ראש עיריית ירושלים עופר דרור שהוביל את ההתנגדות אמר: "אני שמח שהצלחנו לצמצם בצורה דרמטית את שטחי התעסוקה במבשרת. בחשיבה מטרופולנית ראויה, ירושלים היא העיר המרכזית אשר בה ירוכזו שטחי התעסוקה העיקריים. נמשיך לפתח את שטחי התעסוקה בירושלים כדי לחזק את עצמאותה הכלכלית של העיר, וכדי להגדיל את מקומות התעסוקה שבה. נמשיך לפעול לשיפור וחיזוק הקשר גם עם ערי הלווין במטרופולין".

עוד עולה מהתכנית כי ציר התנועה הראשי ביישוב, שדרות הראל-החוצבים, יהפוך לרחוב עירוני ראשי פעיל עם חזית מסחרית והשכונות הוותיקות באזור יעברו תהליכי התחדשות עירונית. בנוסף ייבנו כבישים חדשים: ממחלף עין חמד לשד' החוצבים, חיבור כביש 1 לשכונת מבשרת ירושלים וכביש נוסף שיחבר בין החלק הצפוני לדרומי של היישוב.

כמו כן, יוקם פארק עירוני שייקרא פארק "המבשר", על שטח של כ-200 דונם, במקום בו נמצאת כיום מחצבת הקסטל שעומדת ללא שימוש. שטח הפארק יהווה חלק משמעותי מכלל השטחים הפתוחים ביישוב, במסגרתו ישוקם אזור המחצבה שעתיד להפוך לאתר טבע עירוני.

הוועדה המחוזית ציינה בהחלטתה, כי מדובר בתכנית חשובה שתחבר ותאחד את שני חלקי היישוב (משני צידי כביש מספר 1). בנוסף התכנית תאפשר פיתוח מאוזן בין ערכי טבע ונוף לבין סביבת מגורים איכותית עבור כל תושבי היישוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות