אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן המטבע חוזה האטה: הצמיחה בישראל תרד ל-3% צילום: שאטרסטוק

קרן המטבע חוזה האטה: הצמיחה בישראל תרד ל-3%

לפי כלכלני הקרן, הצמיחה במשק תמשיך להיות חזקה השנה, אך תרד לעומת 3.8% בשנה החולפת. הם רמזו כי אין מקום להפחתת מסים. עוד הדגישו כי המשק ניצב בפני אתגרים חשובים כמו מחירי הדיור הגבוהים והשתתפות נמוכה בכוח העבודה מצד ערבים וחרדים

28.03.2017, 18:27 | אדריאן פילוט

המשק הישראלי יצמח ב-2017 בשיעור של 2.9% ובשנה הבאה ב-3%, כך צופה קרן המטבע הבינלאומית בסקירה על המשק הישראלי שפרסם הארגון הכלכלי החשוב בעולם לפני דקות ספורות (ג'). מדובר בתחזית של האטה בצמיחה, שכן המשק צמח ב-3.8% בשנה הקודמת.

כלכלני הקרן שיבחו את המדיניות הכלכלית של ישראל, שהביאה לביצועים מאקרו-כלכליים חזקים, כלשונם, אך הדגישו כי "המשק הישראלי ניצב בפני אתגרים מבניים חשובים כגון מחירי הדיור הגבוהים, שיעורים גבוהים של עוני ואי-שוויון, פריון עבודה נמוך והשתתפות נמוכה בכוח העבודה בחלק מקבוצות האוכלוסייה (נשים ערביות וגברים חרדים).

קראו עוד בכלכליסט

חרדים. השתתפות נמוכה בכוח העבודה, צילום: גיל יוחנן חרדים. השתתפות נמוכה בכוח העבודה | צילום: גיל יוחנן חרדים. השתתפות נמוכה בכוח העבודה, צילום: גיל יוחנן

על רקע הדברים, קראו כלכלני הקרן להמשך מדיניות שתשמור על יציבות מקרו-כלכלית ופיננסית ועל רפורמות מבניות עמוקות המסייעות בשיפור הצמיחה הפוטנציאלית, תוך צמצום העוני ואי השוויון.

עוד צוין בדו"ח כי על בנק ישראל להמתין עם הידוק המדיניות המוניטרית (העלאת ריבית) עד שתהיינה ראיות ברורות יותר לחזרתה של אינפלציה, כדי למנוע פגיעה בצמיחה. עם זאת, כמה מהבכירים שביקור בארץ הדגישו כי כי יש צורך בהידוק מוקדם יותר.

כלכלני הקרן שביקרו בארץ רמזו כי אין מקום להפחתת מסים וציינו כי העודפים בהכנסות המדינה חייבים להיות מיועדים "להקטנת הגירעון הממשלתי לכ-2% מהתמ"ג בשנים הקרובות". עם זאת, הם ביקוש להדגיש כי ב"אופן כללי יותר, הקרן תומכת בהוצאות נוספות על חינוך, הכשרה מקצועית ותשתיות, הממומנות על ידי התייעלות ממשלתית והפחתת הטבות מס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מצב הנדל״ן בישראל שונה בתכלית מהמצב בארה״ב
בארה״ב לפני משבר 2008 הבנקים למשכנתאות נתנו אשראי בגובה 100% הנכס בשיטת נון ריקורס דבר שבישראל לא קיים היום,ואף פעם לא היה. בארה״ב השוק היה תלוי עקב זאת ברציפות של עליות מחיר שברגע שנפסקו נגרמה קריסה. בישראל עצירת עליות מחיר לא תגרום לקריסה כי הבנקים שמרנים באשראי משכנתאות ולא תלויים בעליות מחיר, להיפך עצירת העליות תעשה טוב לשוק וגם ליזמים ותביא יציבות. ההבדל הגדול השני בין ארה״ב לישראל הוא שבארה״ב יש קרקע ובישראל לא. כלכלני קרן המטבע התייחסו לפרמטר בודד בלי הבדלי הרקע ולכן אבחנתם שגויה.
גד  |  28.06.17
לכל התגובות