אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיטב דש ומגדל מעמידים הלוואה של אפריקה תעשיות לפירעון מיידי צילום: אוראל כהן

מיטב דש ומגדל מעמידים הלוואה של אפריקה תעשיות לפירעון מיידי

החברה שמנסה מזה זמן למכור את נגב קרמיקה חייבת לשני הגופים המוסדיים 160 מיליון שקל - מגדל ומיטב דש הודיעו כבר לפני שבועיים על נסיגתם מכתב הוויתור שהעניקו לאפריקה תעשיות בשנה שעברה

29.03.2017, 12:44 | ניר טל

אפריקה תעשיות מדווחת היום לבורסה (ד') כי שני גופים מוסדיים, מיטב דש ומגדל, העמידו את החוב שלה כלפיהם לפירעון מיידי. החוב האמור עומד על 160 מיליון שקל, כולל תשלומי ריבית. ההודעה מגיעה על רקע הניסיון של אפריקה תעשיות להכניס משקיע לחברה הבת נגב קרמיקה.  

קראו עוד בכלכליסט

החלטת המוסדיים אינה מפתיעה, לנוכח העובדה שכבר לפני שבועיים הודיעו בעלי החוב על נסיגתם ממכתב הוויתור שהעניקו לאפריקה תעשיות בספטמבר האחרון. מכתב זה כלל בין היתר ויתור על דרישת העמידה ביעדים הפיננסיים שנקבעו בהסכם ההלוואה - רמת הון עצמי ויחס חוב ל-EBITDA - וכן דחייה של תשלומים בהיקף של 12 מיליון שקל לחודש מרץ וספטמבר 2017, פירעון של 6 מיליון שקל בכל אחד מהמועדים.

מועד התשלום הראשון מבין השניים הגיע, ואליו נוסף במסגרת הסכם ההלוואה תשלום חוב נוסף של 26 מיילון שקל - הסכום הכולל נדרש לתשלום עד סוף החודש, מחר בחצות. בדו"חות שפרסמה החברה לפני כשבוע פורסמה הערת "עסק חי", בין היתר בשל חוסר היכולת של החברה לעמוד בתשלום פירעון החובות.

מקורו של החוב למגדל ולמיטב דש בהלוואה שהעמידו שני הגופים בשנת 2013, בריבית של 4.7% (שלימים עלתה לאור דחייה של תשלומים), בנוסף לשעבוד מדרגה ראשונה של כל מניות נגב קרמיקה.

לצד ההחלטה על הנסיגה מכתב הוויתור דרשו במיטב דש ומגדל שתהליך המכירה של נגב קרמיקה יעשה בתאום מולם, לנוכח שעבוד המניות של נגב. תהליך המכירה מתנהל תקופה ארוכה בהובלת הבנקים הנושים ופירמת גיזה. לאחר דחיות של תשלומים ולאחר שהחברה רשמה הפסדי עתק של 289 מיליון שקל בשנת 2016 (תוצאה של הערכת שווי לנגב קרמיקה) החליטו הגופים שתמה תקופת החסד שניתנה לאפריקה תעשיות.

 

תהליך הכנסת משקיע לנגב קרמיקה אמור לכלול הזרמת כספים וביצוע מחיקה של חלק מהחובות של החברה לבנקים. נכון לעת הזו, שמה של קרן ויולה הוזכר כרוכשת העתידית אך עד כל לא יצאה הודעה רשמית.

לנגב קרמיקה חובות בהיקף של 680 מיליון שקל לחמישה בנקים (לאומי, הפועלים, מזרחי טפחות, אגוד והבינלאומי), לא כולל אשראי שהם העמידו לרשותה בחודש דצמבר האחרון בסכום כולל של 50 מיליון שקל להמשך פעילותה השוטפת ולתשלום ספקים. את הסכום הזה תיאלץ החברה להחזיר עד לסוף אפריל, או עד לביצוע הסדר חוב שיועד לתחילת חודש מרץ ופג תוקפו.

 

נגב קרמיקה, כאמור, משמשת כזרוע הפעילות של אפריקה תעשיות במגזר מוצרי הבית. אחד מבין שני תחומי פעילותה לצד פעילות הפלדה ובמסגרתו משווקת מוצרים לעיצוב הבית כמו קרמיקה, ברזים ופורצלן בדרך חברת נגב קרמיקה (וחברות בשליטתה). מגזר זה הוא הפצע המדמם בקבוצה והוא הפסדי מזה מספר שנים. למעשה, בשלוש השנים האחרונות הניב מגזר זה הפסדים בהיקף של 440 מיליון שקל.

יקי ודמני, צילום: אוראל כהן יקי ודמני | צילום: אוראל כהן יקי ודמני, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות