אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדש בטייבה: יזמים פרטיים יבנו בניינים בני 18 קומות צילום: גלעד קוולרציק

חדש בטייבה: יזמים פרטיים יבנו בניינים בני 18 קומות

הותמ"ל אישרה תוכנית בנייה בעיר הערבית הכוללת מגדלים בני 18-13 קומות עם 500 דירות. זו תוכנית ייחודית משום שאת הבניינים יבנו יזמים וימכרו את הדירות בשוק החופשי

29.03.2017, 15:51 | אמיתי גזית

חדש בטייבה: הותמ"ל (הוועדה לתוכנית מועדפת לדיור) אישרה היום (ד') תוכנית בנייה בעיר הכוללת מגדלים בני 18-13 קומות עם 500 דירות, בסך הכל התוכנית כוללת 2,300 דירות. זו תוכנית ייחודית גם משום שאת הבניינים יבנו יזמים וימכרו את הדורות בשוק החופשי.

קראו עוד בכלכליסט

ביישובים הערביים הקרקעות הן פרטיות, וגם כאשר מאושרת תוכנית בנייה, שיעור המימוש שלה נמוך מ-50%. כלומר בדרך כלל פחות ממחצית הדירות שתוכניות מאפשרות לבנות, נבנות בפועל. לרוב בעלי הקרקע, אינם יזמים, אין להם את ההון הדרוש להקמת מבנים רבי קומות. בנוסף, בגלל מצוקת הדיור ביישובים ערביים, בעלי קרקעות מעדיפים לבנות לבני משפחתם ולא למכור דירות בשוק החופשי.

בתוכנית שאישר הותמ"ל בטייבה יש מתחם השייך לבעל קרקע יחיד בגודל 101 דונם שבו 10 בניינים בני 18-13 קומות, ובסך הכל כ-500 דירות. בנוסף באותו מתח יבנה מרכז מסחרי.

הדמיית הפרויקט, צילום: רוטמן אדריכלות ובינוי ערים הדמיית הפרויקט | צילום: רוטמן אדריכלות ובינוי ערים הדמיית הפרויקט, צילום: רוטמן אדריכלות ובינוי ערים

ועבד אלוהאב עבד אל ראזק, עורך התוכנית, מסביר כי הבשורה עבור התושבים המקומיים היא שהם יוכלו לקחת משכנתא. גם זה אינו ברור מאליו בישובים ערבים, משום שבהיעדר תכנון, רבים מהבתים נבנים ללא היתרי בנייה. על פי עבד אל ראזק, גודל הדירות יהיה כ-120 מ"ר, והן ימכרו בכ-800-700 אלף שקל.

החלק הדרומי של התוכנית משתרע על פני כ-500 דונם בבעלות עשרות תושבים, לכן התוכנית מאפשרת לבנות במתחם רק בתים בני עד 5 קומות. ההערכה היא כי קצב הבנייה בחלק הזה יהיה איטי, שכן הוא תלוי ביכולת הכלכלית של כל אחד מבעלי הקרקע.

מתכננת הוותמ"ל, דקלה פרסיקו אמרה כי "התכנית מהווה אבן דרך משמעותית בקידום תכניות למגורים במגזר הערבי, בבנייה רוויה על גבי קרקעות פרטיות, כל זאת ביוזמת העיר ובשיתוף פעולה הדדי. העובדה כי נתח נכבד מיחידות הדיור מיועד למכירה וכי בתכנית משולב מתחם שיהיה עוגן לפעילות כלכלית בעיר היא בשורה

אמיתית לטייבה ולאזור".

יו"ר הוותמ"ל, ערן ניצן ציין כי "התכנית אותה יזמה הרשות המקומית עצמה התניע יזמות בקנה מידה שטרם נראה בישוב ערבי בישראל ותניב לרשות המקומית היטלי השבחה במאות מיליוני שקל. אישור התכנית מעניק לא רק פתרונות דיור לתושבי טייבה אלא מעצים את הרשות המקומית ומאפשר לה להצעיד את העיר קדימה, לאיכות חיים טובה יותר ובכך מהווה תקדים אופטימי לצמצום הפערים הנדרש בין ישובי המיעוטים לשאר הישובים בישראל".

ראש העיר טייבה, עו"ד שועאע מסארוה: "בהישג האדיר של אישור תכנית בטווח זמן קצר. התוכנית מבטאת את השקפת העירייה שבשילוב ידיים בין רשויות התכנון והרשות המקומית ניתן להגיע לתוצרים תכנוניים ראויים שיסייעו בפתרון מצוקת הדיור והקרקעות במגזר ובטייבה בפרט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות