אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויליפוד מחקה 2.8 מיליון דולר שנעלמו בבנק אוסטרי המסובך עם החברה־האם צילום: נמרוד גליקמן

ויליפוד מחקה 2.8 מיליון דולר שנעלמו בבנק אוסטרי המסובך עם החברה־האם

בעל השליטה ביבואנית המזון גרגורי גורטובוי ביצע לכאורה העברת כספים לטובת פעילות שאינה בפעילות הליבה ללא אישור בעלי המניות. גורטובוי "מכחיש את הניסיון להחתימו על מעשים לא לו"

30.03.2017, 06:42 | רעות שפיגלמן

יבואנית המזון ויליפוד פרסמה את תוצאותיה ל־2016 - וחשפה מחיקות השקעה באג"ח בהיקף כ־2.8 מיליון דולר. על פי הדו"ח, שפורסם שלשום, המחיקה מיוחסת לכספים שהועברו לבנק האוסטרי מיינל לפני כשנה נוכח הסכם פשרה בין הצדדים.

קראו עוד בכלכליסט

העברות הכספים מוויליפוד לבנק האוסטרי החלו עם הפיכתו של גרגורי גורטובוי לבעל השליטה, בקיץ 2015. גורטובוי, המשמש מאז כיו"ר ויליפוד ויו"ר BSD, נמצא בחקירה של רשות ני"ע הישראלית בהקשר של הלבנת הון ועבירות נוספות ונאסר עליו לצאת מישראל. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי הסדר הפשרה מול הבנק האוסטרי הוא כסות להעברת כספים שביצע גורטובוי.

על פי הדו"ח, בינואר 2016, חודש לפני מעצרו של גורטובוי, הועברו כ־3 מיליון דולר מחשבון הבנק של ויליפוד לטובת השקעה באג"ח. את האג"ח הללו הנפיקה חברה שבבעלות הבנק האוסטרי. הכספים שועבדו כנגד מלון בצ'כיה, שסגור זה שנתיים, כלומר: העברת הכספים נעשתה לטובת פעילות שאיננה בפעילות הליבה של ויליפוד - ללא אישור בעלי המניות.

הדו"ח חושף כי לא רק ש־750 אלף דולר נוכו במקור על ידי בנק ישראלי ולא הוחזר לויליפוד, אלא שמיתרת הסכום - 2.25 מיליון דולר - נמחקו 450 אלף דולר עבור הסדר פשרה מול מיינל. כך נותרו 1.8 מיליון דולר: 1.6 מיליון דולר על קרן האג"ח נמחקו מספריה והוכרו כהפסד. משמעות המחיקה היא כי אין סיכוי סביר שיתרת הקרן תוחזר לוויליפוד. 200 אלף דולרים הוחזרו לוויליפוד, בתשלום שנועד לכסות על אי השבת היתרה. הבנק הישראלי ביצע ניכוי מס במקור לטובת העברת כספי ההשקעה באג"ח לכאורה. פעולתו זו מעידה כי בבנק ידעו שלא מדובר באמת בהשקעה של כספי אג"ח, שמהם לא מנוכה מס במקור.

גרגורי גורטובוי, צילום: נמרוד גליקמן גרגורי גורטובוי | צילום: נמרוד גליקמן גרגורי גורטובוי, צילום: נמרוד גליקמן

בבנק האוסטרי הפקידה בעבר BSD, החברה־האם של ויליפוד (61%), יותר מ־30 מיליון דולר, שאותם מסרב הבנק לשחרר עד היום. זאת משום שלטענת הבנק, הכספים משועבדים לגורמים שלישיים.

הפקדה נוספת בבנק זר, בגובה 13.6 מיליון דולר, לא הוחזרה ל־BSD. באוגוסט 2016 פרסמה BSD, הנסחרת בלונדון, הודעה למשקיעים שלפיה החברה־האם שלה, ישראל 18 שבשליטת גורטובוי, עשתה שימוש בכספי פיקדון בבנק אזרבייג'אן והם כבר לא ברשותה.

BSD העבירה 2.2 מיליון דולר נוספים בספטמבר 2016 לטובת רכישת פעילות מהשכרת מכוניות בניו יורק, שהועברו לנאמן אמריקאי.

גורטובוי תחת חקירה של רשות ני"ע בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות הלבנת הון ועבירות דיווח כדי להטעות משקיע סביר. הוא מחזיק בוויליפוד יחד עם האחים צביקה ויוסי ויליגר, שבידיהם 35.1% מ־BSD.

ויליפוד סיכמה את 2016 עם הכנסות של 294 מיליון שקל - ירידה של 6% לעומת השנה המקבילה. אף על פי כן שיעור הרווח הגולמי עלה ל־26%, לעומת 24% ב־2015. העלייה מיוחסת למכירת תמהיל מוצרים רווחי יותר. גם בשורה התחתונה חל שיפור: הרווח הנקי הסתכם ב־5.8 מיליון שקל לבעלי המניות - שיעור רווחיות של 3% - לעומת 4.7 מיליון שקל ב־2015.

מעורך דינו של גורטובוי, רונן בר-און ממשרד קסוטו, נמסר: "גורטובוי לא היה מעורב בכל ההחלטות שהתקבלו באופן עצמאי בדירקטוריון ויליפוד בכל הנוגע לאג"ח; הוא מכחיש את הניסיון להחתימו על מעשים לא לו. למיטב ידיעתו האג"ח לא נמחקו וככל הנראה בפרסום הדו"חות הבאים בנאסד"ק ב־30.4, של ויליפוד אינטרנשיונל, עניין זה יוסדר".

מוויליפוד נמסר: ״הדירקטוריון קיבל החלטה לבצע פירעון מוקדם של האג"ח תמורת 1.8 מיליון דולר. תהליך הפירעון טרם הושלם, ונכון להיום התקבלו 200 אלף דולר על חשבון הפירעון. על כן רשמה החברה את היתרה כחוב מסופק. להערכת החברה, היתרה תתקבל במלואה בזמן הקרוב״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
גנב שחייבים להעיף אותו מכל החברות הציבוריות
גורוטובויי זה נוכל בינלאומי שנשען על עורכי דין שמצליחים בכל מני תרגלי שקר להשאיר אותו בתמונה חייב לשבת עמוק בכלא ביחד עם שותפיו זה רק ענין של זמן רמה בכל העסקים שעשה בכל מקום בעולם בושה לחברה ולעולם העסקים שיש רפש כזה וגנב כזה בראש פירמידה של חברות שהיו בעבר חברות משגשגות התקוה שיעלם כנראה יברח מהארץ
משה ליכטרמן  |  30.03.17
1.
גנב שחייבים להעיף אותו מכל החברות הציבוריות
גורוטובויי זה נוכל בינלאומי שנשען על עורכי דין שמצליחים בכל מני תרגלי שקר להשאיר אותו בתמונה חייב לשבת עמוק בכלא ביחד עם שותפיו זה רק ענין של זמן רמה בכל העסקים שעשה בכל מקום בעולם בושה לחברה ולעולם העסקים שיש רפש כזה וגנב כזה בראש פירמידה של חברות שהיו בעבר חברות משגשגות התקוה שיעלם כנראה יברח מהארץ
משה ליכטרמן  |  30.03.17