אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרן הריבונית של קטאר תשקיע במגזרי התשתיות והאנרגיה של בריטניה צילום: sharebnb

הקרן הריבונית של קטאר תשקיע במגזרי התשתיות והאנרגיה של בריטניה

מנכ"ל הקרן, שיח' עבדאללה אל ת'אני, התחייב השבוע להשקיע 5 מיליארד ליש"ט במשק הבריטי בחמש השנים הבאות

29.03.2017, 23:43 | דורון פסקין
מי שכבר הוכתרה כמושיעה של הכלכלה הבריטית לאחר הברקזיט היא קרן ההשקעה הריבונית של קטאר. מנכ"ל הקרן, שיח' עבדאללה אל ת'אני, התחייב השבוע להשקיע 5 מיליארד ליש"ט במשק הבריטי בחמש השנים הבאות, בעיקר במגזרי התשתיות, האנרגיה, הנדל"ן והטכנולוגיה.

קראו עוד בכלכליסט

התחייבות זו ניתנה במקביל לקיומו של פורום העסקים המשותף לבריטניה ולקטאר בברמינגהאם השבוע, בנוכחות ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי.

ההשקעה הקטארית בבריטניה לא מפתיעה, שכן כבר כיום מהווה השוק הבריטי מוקד למשיכת הון ממדינת המפרץ. לפי הערכות בלתי רשמיות נאמדות ההשקעות הקטאריות בבריטניה ב־40 מיליארד ליש"ט. הקטארים רואים בברקזיט הזדמנות עסקית גדולה עבורם. שר האנרגיה מוחמד א־סאדה אף הצהיר בהקשר זה כי התנתקות בריטניה מהאיחוד האירופי תפתח בפני ארצו את האפשרות להגביר את יצוא הגז לממלכה.

לונדון, צילום: sharebnb לונדון | צילום: sharebnb לונדון, צילום: sharebnb

כדי להרחיב את היקף העסקים בין שתי המדינות, הודיעו קטאר ובריטניה על הקמת ועדה כלכלית ומסחרית משותפת, שתסלול את הדרך לאישור הסכם סחר חדש בין המדינות. בתקווה כי תהיה זו סנונית ראשונה בדרך לחתימת הסכמי סחר בין בריטניה לשאר מדינות המפרץ.

לבריטים סיבה לאופטימיות, שכן כל מדינות המפרץ, ובכלל זה קטאר, נמצאות בשלבים כאלה או אחרים של גיוון מקורות ההכנסה מעבר לנפט וגז.

בה בעת, בתמורה להשקעות נדיבות במשק הבריטי, מעוניינת קטאר למשוך חברות בריטיות לפעול בתחומה. נכון להיום פועלות כ־200 חברות בריטיות בשוק הקטארי, אך לאור הטבות המס המפליגות שהיא מציעה, קרוב לוודאי שתהפוך ליעד אטרקטיבי עבור החברות הבריטיות שלאחר הברקזיט. עוד דווח השבוע כי קטאר תגדיל את תיק ההשקעות שלה בארה"ב ותפתח משרד בסן פרנסיסקו, נוסף על זה הפועל בניו יורק.

 

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות