אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
4 חודשי עבודות שירות לאחיה של סגנית יו"ר מקאן-אריקסון שהעביר לה מידע פנים צילום: אוראל כהן

4 חודשי עבודות שירות לאחיה של סגנית יו"ר מקאן-אריקסון שהעביר לה מידע פנים

טייס אל על אריק צ'צקס, הורשע שהעביר לחנה רדו מידע פנים על עסקה צפויה בחברת הביוטכנולוגיה קומפיוג'ן, שאליו נחשף באמצעות אשתו דקלה ששימשה כסמנכ"לית הכספים בחברה

30.03.2017, 10:13 | תומר גנון

שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, גזר היום (ה') עונש של 4 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות וקנס של 100 אלף שקל על אריק (אריה) צ'צקס, טייס אל על ואחיה של סגנית יו"ר קבוצת הפרסום מקאן-אריקסון ומנהלת העסקים הראשית של הקבוצה חנה רדו, שהורשע בעבירה של שימוש במידע פנים בידי איש פנים.

צ'צקס הודה כי העביר לאחותו רדו מידע פנים על עסקה צפויה בחברת הביוטכנולוגיה קומפיוג'ן, שאליו נחשף באמצעות אשתו דקלה ששימשה כסמנכ"לית הכספים ואחראית קשרי המשקיעים בחברה. רדו לא הודתה באשמה ומשפטה עדיין מתנהל.

כתבי האישום נגד צ'צקס ורדו הוגשו במאי האחרון. מידע הפנים שקיבלה רדו מאחיה, כך הודה צ'צקס המיוצג על ידי עו"ד יעל גרוסמן, היה מועד הודעה למשקיעים על מגעים ראשוניים בין קומפיוג'ן לחברת באייר הגרמנית לגבי שת"פ בקשר למסחור מולקולות לצורך פיתוח תרופות. רדו, כך נטען בכתב האישום, קיבלה את המידע מאחיה יום לפני פרסום ההודעה למשקיעים, רכשה מניות קומפיוג'ן בכ-50 אלף שקל, ולאחר פרסום ההודעה ועליית שער המניה, מכרה אותן ברווח של כ-20 אלף שקל.

אריק צ אריק צ'צ'קס היום בבית המשפט | צילום: אוראל כהן אריק צ

"ב-4.8.13 סיפר הנאשם (צ'צקס) לרדו כי הוא מחזיק במידע פנים, אשר אינו יכול לעשות בו שימוש, בנוגע השקעה המתרחשת בחברה", נכתב בכתב האישום שבו הודה היום צ'צקס. "הנאשם אמר לרדו כי כדאי לה לקנות את מניות קומפיוג'ן כעת ואף ציין בפניה כי עליה לשמור את המידע בסוד".

"ביום 5.8.13, לפני פרסום כתבה ב'גלובס' ולפני הדיווח המיידי של קומפיוג'ן, בשעה 9:54, כשבידיה מידע פנים, רכשה רדו באמצעות חברת אדגו שבבעלותה מניות בסכום של כ-54 אלף שקלים. מפעילות אסורה זו הפיקה רדו רווח הנאמד בכ-20 אלף שקלים. לאחר עליית שער המניה בעקבות הדיווח, מכרה רדו באמצעות אדגו את מלוא המניות שרכשה בסכום של כ-73 אלף שקלים. יצוין כי רדו לא נהגה לרכוש ולמכור ני"ע לפי שיקול דעתה וכי פעילותה זו ביצעה אך ורק כתוצאה ממסירת מידע הפנים מהנאשם לרדו".

"הנאשם ביצע את המעשים", נכתב בכתב האישום, "על אף שהוזהר פעמים רבות ובצורה שאינה משתמעת לשתי פנים על ידי אשתו דקלה להימנע מלדבר על קומפיוג'ן ולמסור מידע בעניינה. בעשותו את המעשים, בהיותו איש פנים, עשה שימוש במידע פנים על דרך של מסירת מידע פנים או חוות דעת תוך שיש לו יסוד סביר להניח שרדו תעשה בו שימוש. בעשותו את המעשים ניצל לרעה את מעמדו בקומפיוג'ן כאיש פנים מכוח נישואיו לדקלה".

עם זאת השופט כבוב קבע שבנסיבות העניין אין מקום לבטל את הרשעת הנאשם, בהינתן העובדה שמדובר בעבירה שיש לה ערך חברתי מוגן בעל חשיבות רבה.

התיק מנוהל בידי עוה"ד יוני ליבני וורד מושקובסקי מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ונחקר על ידי מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ברשות ני"ע.

חנה רדו, סגנית יו"ר מקאן אריקסון , צילום: ישראל יוסף חנה רדו, סגנית יו"ר מקאן אריקסון | צילום: ישראל יוסף חנה רדו, סגנית יו"ר מקאן אריקסון , צילום: ישראל יוסף

עו"ד יעל גרוסמן, המייצגת את צ'צ'קס אמרה לאחר מתן גזר הדין: "בית המשפט דחה את בקשת התביעה להטיל מאסר בפועל וקנס של מיליון שקל, והטיל עונש של עבודות שירות וקנס של 100 אלף שקל בלבד. בהחלטה זו התחשב בטענת ההגנה מן הצדק, וכן בעובדה שמדובר בהרשעה תקדימית של מי שאינו שייך למעגל הראשון של נושאי משרה או נותני שירות לחברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
בדיחה רעה. אריק אנחנו איתך..
אם על כך מקבלים 4 חודשים אז על כל מנהלי הקרנות ,מנהלי התיקים ובמיוחד על רוב אנשי קהילת העסקים הבכירה בארץ לשבת במאסרי עולם..נכון זאת עבירה . לרובנו לא ברורה ובוודאי לא משמעותה הפלילית. ברווח של ה20 אלף ש"ח ( לפני מס) היה גם סיכון בהשקעה של 50 אלף .. חייבת להיות מידתיות ויחסיות. השקעה של 50 אלף בשוק ההון ורווח של 20 אלף שקולים לגניבת שקית שוקו במכולת בשוק ההון ובפעילות הפלילית האמיתית שמתבצעת שם ..צצקס יבלה בכלא והפושעים הגדולים והסדרתיים יהלו בקוקטיילים והשקות על חשבון הציבור..
יובל  |  01.04.17
לכל התגובות