אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיצוץ במגעים בין קושנר והסינים להשקעה של יותר ממיליארד דולר במגדל במנהטן צילום: בלומברג

פיצוץ במגעים בין קושנר והסינים להשקעה של יותר ממיליארד דולר במגדל במנהטן

אנבאנג, המקורב לממשלת סין, החל לסגת מהעסקה עם משפחת חתנו של טראמפ בשבועות האחרונים, לאור ביקורת על ניגודי אינטרסים הנוגעים לנשיא ארה"ב. העסקה היתה אמורה להטיב עם קושנר; אובמה החרים את החברה

30.03.2017, 10:56 | שירות כלכליסט

הדיונים בין מפתחת הנדל"ן מניו יורק, "קושנר" (Kushner) שבבעלות משפחתו של חתנו של טראמפ ג'ארד קושנר, וחברה סינית גדולה לגבי תוכניות לבניית מגדל במנהטן בהשקעה של 7.5 מיליון דולר קרסו על רקע מחאה לגבי ניגודי אינטרסים אפשריים הנוגעים לממשלתו של טראמפ.

תאגיד הביטוח הסיני "אנבאנג" (Anbang), שלו קשרים פוליטיים ומשפחתיים קרובים לממשלת סין, החל לבקש ביולי אשתקד השקעה אפשרית של עד 1.25 מיליארד דולר בפרויקט שבשדרה החמישית, מספר 666. כך על פי גורמים המקורבים לעניין. לפי העסקה, ענקית הביטוח הסינית אנבנג היתה אמורה להעביר לחברת הנדל"ן שבבעלות משפחתו של ג'ארד קושנר, חתנו של נשיא ארה"ב, יותר מ־400 מיליון דולר.

אולם אנבאנג החל לסגת מהעסקה בשבועות האחרונים לאחר שהוא הפך לשנוי במחלוקת בקרב מבקריו של טראמפ, שטענו כי יועציו לא עשו די כדי להימנע מניגודי אינטרסים אפשריים בין תפקידיהם הציבוריים ועסקיהם האישיים.

דונלד טראמפ וג דונלד טראמפ וג'ראד קושנר | צילום: רויטרס דונלד טראמפ וג

ג'ארד קושניר, יועץ בכיר בבית הלבן וכן חתנו של טראמפ, מנהל את העסק המשפחתי כבר משנה שעברה, לפני שהחלו הבחירות והיה מעורב בדיונים עם אנבאנג. כדי למנוע ניגודי אינטרסים אפשריים, מכר את חלקו בשטח המדובר וכן נכסים נוספים שאותם מכר לבני המשפחה. אולם המבקרים טוענים כי לא די בכך, ומציינים שג'ארד קושניר היה מעורב במדיניות החוץ של ארה"ב במהלך מסע הבחירות של טראמפ ובעת כניסתו של טראמפ לתפקיד. במסגרת פעילות זו ניהל קשרים גם עם רוסיה, ועל כן עלול להיות מושפע מהעסקה עם המבטחת הסינית, שהכניסה רווחים למשפחתו.

החברה הסינית שאובמה החרים היתה אמורה למחוק לקושנר 75% מהמשכנתא

תנאי העסקה, שהיקפה הכולל היה 4 מיליארד דולר, מנו מספר סעיפים אשר לפי מומחי נדל"ן ייטיבו מאוד עם משפחת קושנר. בנוסף לתשלום במזומן מאנבנג עבור הנכס, שנקלע לקשיים פיננסיים, תקבל משפחת קושנר אחזקת מניות במסגרת השותפות החדשה.

קושנר, הנשוי לבתו של טראמפ איוונקה, הוא אחד מיועציו הקרובים ביותר של הנשיא ועשויה להיות לו השפעה על מגוון סוגיות הקשורות בסין. החל בנושאי ביטחון לאומי ומחלוקות טריטוריאליות ועד להסכמי סחר והאשמות לגבי מניפולציות מטבע.

על פי ההסכם, חברת הנדל"ן של משפחת קושנר תהפוך לשותפה של אנבנג, שקשריה המעורפלים עם הממשל בבייג'ינג הציפו בעבר סוגיות בטחוניות בארה"ב.

במסגרת ההסכם תכווץ משכנתא שהוציאו הקושנרים לשיעור של כ־20% מהיקפה הנוכחי. טיב קשרי החברה עם הממשל הסיני הוא כה בעייתי, עד כי הנשיא לשעבר ברק אובמה סירב ללון בוולדורף אסטוריה אחרי שאנבנג רכשו אותו, מחשש כי הסינים יצותתו לו. עתה, אנבנג תהיה שותפה עסקית של המשפחה הראשונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות