אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדמה: הרווח השנתי זינק ב-47%, ההפסד הרבעוני הצטמצם ב-60%  צילום: עמית שעל

אדמה: הרווח השנתי זינק ב-47%, ההפסד הרבעוני הצטמצם ב-60%

חברת האגרוכימיה שעברה השנה לשליטה מלאה של כימצ'יינה סיימה את 2016 עם רווח של 162 מיליון דולר. ההפסד ברבעון הרביעי צומצם ל-8 מיליון דולר

30.03.2017, 19:38 | ניר טל

חברת האגרוכימיה אדמה, שעברה במהלך הרבעון הרביעי לבעלות מלאה של כמצ'יינה הסינית, מסכמת את שנת 2016 עם גידול במחזור ההכנסות וברווח השנתי, וצמצמום ההפסד ברבעון הרביעי לשנה.  

קראו עוד בכלכליסט

מחזור ההכנסות של אדמה ברבעון הסתכם ב-668 מיליון דולר, עלייה של 2.8% בהשוואה למחזור מכירות של 650 מיליון דולר ברבעון המקביל. העלייה מיוחסת ברובה לגידול במכירה הכמותית (7.3%) של מוצרי החברה, בזכות השקות של מוצרים חדשים.

העלייה במכירות תורגמה לעלייה ברווח הגולמי של החברה, שהסתכם ב- 213 מיליון דולר, עם שיעור רווחיות גולמית של 32%, לעומת 30% ברבעון המקביל. הרווח התפעולי הסתכם בכ-34 מיליון דולר, לעומת 30 מיליון דולר ברבעון המקביל. ה-EBITDA הסתכם בכ-78 מיליון דולר, בדומה לרבעון המקביל.

הוצאות מימון של 30 מיליון דולר פגעו בשורה התחתונה: אדמה סיימה את שלושת החודשים הראשונים של 2016 עם הפסד נקי של 8 מיליון דולר. מדובר בצמצום מהותי של 60% בהפסד בהשוואה לרבעון המקביל, שנחתם בהפסד של 20 מיליון דולר. הרבעון הרביעי נחשב לרבעון חלש מאוד בעסקיה של אדמה ושל התעשייה בכלל, בשל השפעות מזג האוויר בחצי כדור הארץ הצפוני.

חברת אדמה, תחת ניהולו של חן ליכטנשטיין, מתמקדת בפיתוח, יצור ושיווק של מוצרים גנריים להגנת הצומח (94% ממחזור המכירות) שאינם מוגנים מפטנט כמו: קוטלי עשבים, פטריות וחיידקים. בנוסף, לחברה פעילות לא מהותית (6% ממחזור המכירות) של ייצור ושיווק של מוצרי תזונה ומוצרי ארומה.

 

נתונים שנתיים

מחזור ההכנסות השנתי של אדמה הסתכם בכ-3.07 מיליארד דולר, בדומה למחזור המכירות של החברה בשנת 2015. כשליש (34%) ממחזור ההכנסות של החברה מגיע מהלקוחות באירופה, עם עסקאות של כ-1 מיליארד דולר, ירידה של 6.7% בהשוואה לשנה קודמת, שמיוחסת ברובה להתחזקות של הדולר מול היורו.

ירידה בהוצאות הייצור סייעה לדחוף את הרווח הגולמי השנתי שהסכם בכ-1 מיליארד דולר, לעומת 970 מיליון דולר בשנה הקודמת. שיעור הרווח הגולמי מההכנסות עמד על 34%, מול 31.5% ב-2015.

 

הרווח התפעולי השנתי הסתכם בכ- 340 מיליון דולר, צמיחה של 15% בהשוואה לרווח תפעולי של 300 מיליון דולר בשנת 2015. העלייה ברווח הגולמי חיפתה על עלייה של 25 מיליון דולר בהוצאות ההנהלה והמכירות בשורה התחתונה רשמה החברה בשנת הדוח רווח חשבונאי נקי של 162 מיליון דולר לבעלי המניות, זינוק של 47% לעומת 2015. 

תזרים המזומנים השנתי הסתכם ב-502 מיליון דולר , לעומת 107 מיליון דולר בשנה שעברה. הפער המשמעותי מוסבר בעיקר בשני סעיפים מרכזיים: שיפור וקיטון בהיקף המלאי של החברהכתוצאה מהכנסת מערכת חדשה והחלת מדיניות גבייה נוקשה עם הלקוחות ברבעונים האחרונים.

נקודה נוספת שעולה מן הדוחות היא המשך הירידה בשיעור המינוף: יחס החוב המאזני ל-EBITDA עומד על 1.7 (לעומת 2.5 אשתקד), נתון שיש לו השפעה פוטנציאלית על דירוג החוב של החברה בעתיד. לעניין זה התייחס חן ליכטנשטיין, מנכ"ל אדמה: "השנה ייצרנו את תזרים המזומנים החזק ביותר אי פעם. הצמיחה הכמותית המשמעותית של סל מוצרים מבודל, אל מול המשך תנאי שוק קשים, יחד עם מיקוד בהורדת עלויות ייצור, רכש ותפעול, כמו גם שיפור בשרשרת האספקה וגבייה ממוקדת- כל אלו הביאו אותנו לשיא בתוצאות, בתזרים המזומנים ולהורדת מינוף"

החברה מעדכנת כי היא רשמה השנה את מחזור המכירות השישי בגודלו בשוק העולמי בתחום הגנת הצומח (עקפה את DUPONT). בחברה מציינים כי היקף השוק נכון לשנת 2016 מוערך בכ-56 מיליארד דולר, והוא נמוך ב-2 מיליארד דולר בהשוואה לשנת 2015. , כשחלק מן הירידה מוסברת בחולשה בשוק האירופי בשל תנאי מזג האוויר במהלך השנה. על פי התחזיות וההערכות היקף השוק יגיע ל-59 מיליארד דולר עד לשנת 2020. 

במסגרת המיזוג הצפוי שבין בעלת השליטה כמצ'יינה לסינג'טה השבדית, נבחנת אפשרות למכור מוצרים של החברה בתמורה לקבלת מוצרים אחרים מקבוצת "כמצ'יינה" על מנת לעמוד בדרישות רגולטוריות.

 

במסגרת הדו"ח מעדכנת החברה כי לפני שלושה ימים אישרו בעלי המניות של חברת סנונדה (הנסחרת בבורסת שנזן ונמצאת בשליטתה של כמצ'יינה) את המיזוג של אדמה לתוך החברה. המיזוג היה חלק מהתכנית המקורית של כימצ'ייינה, עליה הודיעה במקביל לרכישת יתרת המניות באדמה (נתח של 40%), מידי דיסקונט השקעות. בשלב זה ממתינים בעלי המניות בסנונדה לאישור רגולטורי לעיסקה.

חן ליכטנשטיין מנכ"ל קבוצת אדמה, צילום: עמית שעל חן ליכטנשטיין מנכ"ל קבוצת אדמה | צילום: עמית שעל חן ליכטנשטיין מנכ"ל קבוצת אדמה, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות