אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופרמן לפי שעה: אלון מאסק מציע חזון לעשירים בלבד צילום: אי אף פי

מאקרו טכנולוגי

סופרמן לפי שעה: אלון מאסק מציע חזון לעשירים בלבד

החברה החדשה של אלון מאסק, שתחבר את המוח האנושי למחשב, היא החוליה האחרונה בשרשרת חברות חזון ששואפות לשפר את העולם. חבל שהשיפור הזה מגיע בעיקר לעשירים ועל חשבון מעמד הביניים והמדינות המתפתחות

30.03.2017, 15:41 | ויקי אוסלנדר
היזם הסדרתי אלון מאסק פינה קצת זמן מהעיסוק בחלליות, מכוניות אוטונומיות ופאנלים סולאריים והכניס את עצמו עמוק לעסקי המלחמה העתידית, שעד כה הסתפק רק בלדבר עליה ולהתריע מפניה. לאחר ש"הוול סטריט ג'ורנל" חשף כי מייסד טסלה, ספייסX וסולאר סיטי ישקיע את מיטב כספו — כרגע ככל הנראה רק כספו שלו — בחברת המחקר הרפואי ניוראלינק (Neuralink), אישר המיליארד בציוץ על מעורבותו בחברה: "קשה להקדיש את הזמן, אך הסכנה הקיומית גדולה מדי".

קראו עוד בכלכליסט

בשנים האחרונות דיבר מאסק לא אחת על הסכנות שבינה מלאכותית והתפתחותה מציבה לאנושות. ביוני הארון הוא אף קרא לפיתוח הטכנולוגיה "זימון השטן עצמו", התחלה של הסוף. בנוסף הוא ציין כי אחת הסיבות שהקים את פרויקט החלל הפרטי והשאפתני שלו ספייסX הוא לשמש פתרון למלחמה הבלתי נמנעת עם המכונות. לפי מאסק, כשסקיינט תהפוך למודעת והמכונות יתקוממו נגד האדם, ספייסX תספק את קפסולות המילוט לאנושות, שתיאלץ לנטוש את כדור הארץ וליישב את מאדים. זאת כמובן בהנחה שהרובוטים לא פשוט יבואו בעקבות בני האדם כדי לסיים את העבודה על גבי הפלנטה האדומה.

ההשגחה הפרטית של אלון מאסק, איור: דניאל גולדפרב ההשגחה הפרטית של אלון מאסק | איור: דניאל גולדפרב ההשגחה הפרטית של אלון מאסק, איור: דניאל גולדפרב

הפעם מאסק החליט להיות פרו אקטיבי ולהקדים תרופה למכה. "מישהו חייב לעשות את זה, אם אף אחד לא יעשה אני אעשה", אמר למגזין ריקורד ושם פעמיו לניוראלינק. החברה שנוסדה רק ביולי האחרון מפתחת טכנולוגיה שנועדה לחבר בין המוח האנושי לממשק מחשב באמצעות השתלת אלקטרודות זעירות, שיאפשרו לבני האדם לפעול בסימביוזה עם מכונות. בצורה זו יוכלו לכאורה המטופלים לתקשר מחשבות, רצונות ואפילו רגשות ישירות למחשבים, מבלי לעבור דרך הממד המעייף של מגע אנושי. לפי

מאסק, פיתוח הטכנולוגיה נועד לתת לאנושות יתרון במלחמה נגד המכונות (ע"ע סכנה קיומית).

מאסק הוא יזם מרשים ומפעים. הוא לא רק מזהה את הבעיות, אלא גם פותר אותן. יש בעיה עם האוזון? טסלה. צורך לפנות את כדור הארץ? ספייסX. התקוממות מכונות? ניוראלינק. אלא שזהו רק צד אחד, מלא תקווה ואופטימיות, של הסיפור. למשל טסלה, פרויקט המכוניות החשמליות של מאסק שאמריקאים רבים רוצים להשתתף בו. החזון של מאסק מבוסס על הרעיון שיש לצמצם ומהר ככל הניתן את הזיהום שנוצר בעת שריפת הדלקים כדי להציל את שכבת האוזון. טסלה החלה את דרכה בתמיכה נרחבת של כסף ציבורי בהטבות מס, שמוערבות ב־5 מיליארד דולר.

מההון הזה מאסק יצר, איך לא, מכוניות במחיר של 100 אלף דולר, שגם הרוכשים שלהן נהנים מהנחות מס משמעותיות. השלב הבא היה כמובן גירסה עממית ב־35 אלף דולר, שבה מאסק השקיע פחות מהציפיות המוקדמות, קיצר כמה שלבים מהותיים של ניסויי כלים והכריז על זירוז קצב והגדלת הייצור. ובמלים אחרות, בנה תשתית של בעיות. את המחיר של בעיות אלה ישלמו הרוכשים מהמעמד הבינוני.

הרעפים הסולריים של אלון מאסק, צילום: צילום מסך יוטיוב הרעפים הסולריים של אלון מאסק | צילום: צילום מסך יוטיוב הרעפים הסולריים של אלון מאסק, צילום: צילום מסך יוטיוב

על הדרך הוסיף מאסק לחזון המכוניות החשמליות גם חברת פאנלים סולארים, רק שאלו מיוצרים בסין בתהליך מזהם ומוצעים לרכישה לחברות ובעלי בתים. וכך עבר הזיהום מהמערב למזרח והחיסכון בעלויות החשמל הועבר לכיסי בעלי הנכסים. השלב הבא היה מסחור חקר החלל בסיוע ספייסX. פעם אסטרונאוטים היו גיבורי תרבות, אנשים שהקדישו את חייהם לחקר החלל, חלוצים שנבחרו בקפידה וייצגו מדינות שלמות.

היום אלו רעיונות שאפשר לקנות בכסף. לפני פחות מחודש הודיעה ספייסX שבסיוע סוכנות החלל האמריקאית נאס"א היא מתכוונת להטיס שני אנשים פרטיים סביב לירח ובחזרה. המוטסים המאושרים ייבחרו על בסיס היכולת שלהם לשלם את הכסף הנדרש, שמוערך בסך הכל ב־150 מיליון דולר. והנה הפך החלל ממקום ללא גבולות, שאליו נשלחים האמיצים והמוכשרים, למגרש המשחקים של העילית הכלכלית.

ההרפתקה החדשה ביותר של מאסק ניוראלינק מוגדרת הלכה למעשה כחברת מחקר רפואי, הגדרה שלפי אתר The Verge מאותתת על כוונותיו האמיתיות של מאסק. ניוראלינק לא נועדה כרגע להגן על האנושות אלא להביא להתקדמות בהבנת המוח ולהצליח היכן שמחקרים אחרים עד כה התקשו. כמה מיליוני דולרים פלוס ידי הזהב של מאסק הם הימור לא רע להתקדמות רפואית בכל הנוגע בטיפול בהפרעות ניורולוגיות. ואחרי הטיפול באפליפסיה, ניוראליק תנצל את הידע שתצבור כדי להגביר את יכולות הקוגניציה האנושית עשרות מונים באופן שיאפשר לבני אדם לנצח את המחשבים. השאלה היא רק מי יהיו ברי המזל שיזכו להיות העל־אדם, ומה יהיה על מי שיישארו מאחור. מאסק הוא איש חזון מרגש, רק חבל שאת פירות החזון שלו הוא חולק בעיקר עם העשירים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ניתוח חובבני להחריד.
בואו נתחיל בכך שטסלה לא הוקמה *כדי להציל את שכבת האוזון*, אלא כדי להאיץ את המעבר לאנרגיה ברת קיימה על מנת לעצור את ההתחממות הגלובלית. מעבר לכך: אין שום משמעות לעובדה שהפאנלים הסולריים מיוצרים בסין ובטח שהם לא יותר "מזהמים" מנפט ופחם. ולעניין עצמו: אילון מאסק לא הביע חשש מ"סקאיינט" אלא מהעובדה שבינה מלאכותית תהפוך את ההמון ל"מיותר" אל מול בינה מלאכותית. ולא לא בהכרח זה יהיה לעשירים בלבד.
עמית  |  01.04.17
4.
כך זה היה תמיד
מי שלא בנה דבר מימיו לא מבין את זה. פיתוח ראשוני הוא תמיד יקר צורבי הסידי הראשונים עלו מעל 1000 דולר טלוויזיות 50 אינץ ראשונות עלו מעל 100 אלף שקל. אלון מסק מתרכז בדברים שבאמת יכולים לשנות לנו את החיים המכונית החשמלית - זה משהו שאם יכנס חזק יכול להוריד את הזיהום אוויר יותר מכל מה שהעולם ניסה לפני. הבחור יסד חברת מכוניות מאפס. לא זוכר מי עשה זאת לאחרונה. המכונית האבטונומית יכולה להוריד את תאונות הדרכים , ואת ההרג בדרכים בעשרות אחוזים. יקח זמן ומחירי המכוניות האלה ירדו כמו כל דבר חדש.
יורם  |  01.04.17
2.
המלך ערום
טוב לחלום ולרצות לשנות ולשפר את העתיד וליצור חיים טובים יותר , אך האיש למעשה משמיד ערך סידרתי , כישלון חרוץ בכל פורוייקט שעשה ( עובדה !!!) ולאף אחד אין רצון לאמר זאת בגלל מערך השיווק במיליארדים שעומד אחרי האיש האמינו לי אם לכם היה סכום בלתי מוגבל , הייתם מצליחים יותר ,,,
גלית  |  31.03.17